Skocz do zawartości

Co mogę zrobić z tych składników?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Co można w takiej sytuacji zrobić z pozostałym chmielem Progress i Phoenix?

 

Jeśli nie lubisz tradycyjnych angielskich PA, to może jakieś ciemniejsze piwa w stylu angielskim? Z tego co ludzie piszą to nieźle się komponują w stoutach i porterach. Na wiki znajdziesz kilka receptur na piwa w tych stylach http://www.wiki.piwo.org/Kategoria:Receptury_ze_s%C5%82od%C3%B3w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zrobić ciasteczkowo-słodkiego stouta 14 blg, dla mojej dziewczyny. Z tych surowców których mi pozostawało. Czy to, co tutaj przedstawiam ma jakieś ręce i nogi? Ma prawo być to lekki ulepek.

 

Pilzneński 2,5 - 5 EBC Strzegom 3 kg

Monachijski typ II 16-24 EBC Strzegom 1 kg

Biscuit 50 EBC Castle 0,8kg

 

Jęczmień palony 1100 EBC Strzegom 0,4

Caraaroma ® 300-400 EBC Weyermann 0,2 kg

Carafa ® typ III 1300-1500 EBC Weyermann 0,2 kg

Płatki owsiane 0,4kg

Laktoza spożywcza 250 g

 

 

Zacieranie 64oC - 40', 72oC - 40', wygrzew 78oC, wysładzanie 76oC.

 

Gotowanie 60'

Marynka 30/40g (tyle mi zostało)

 

Fermentum Mobile - FM13 Irlandzkie Ciemności - gęstwa+drożdże z piany (po IPA 16 blg)

Edytowane przez kpt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem piwo może wyjść jak niepijalny ulepek, zwłaszcza przy takim zacieraniu, ale co ja się tam znam. Przy tym z 5kg 14blg powinno wyjść nawet przy średniej wydajności. Polecam poszukać u któregoś z lepiej doświadczonych kolegów przepisu na takie "kobiece" piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie szukam, szukam, i nigdzie nie mogę znaleźć przepisu, który uwzględnia dodanie słodu biscuit, a na tym mi najbardziej zależy w tym stoucie - i laktozie. Jakieś propozycje co do zacierania? Tylko podkreślam, że to piwo nie musi być pijalne w ilości 2+, jedno spokojnie wystarczy. Na deser ;)

 

Co do wydajności, to planuję zrobić tyle, ile wyjdzie, niekoniecznie 20L, najwyżej będzie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jako, że klasyczny Pale Ale nie jest specjalnie uwielbianym przeze mnie piwem to zastanawiałem się czy zmiana chmielu na jakieś amerykańskie odmiany dałaby w tym wypadku dobry efekt końcowy.

 

Porównanie do przyprawy jest w porządku ale wymienione sól czy pieprz, które dodaje się w kuchni w większości przypadków zamieniłbym na, no nie wiem, np. na kardamon, wanilię i majeranek. Przyprawy jak kardamon i wanilia możesz czasem połączyć, w innym przypadku możesz dodać wanilię ale już kardamon nie będzie pasować, majeranek to zupełnie inna para kaloszy która będzie pasować do jeszcze czegoś innego. Sytuacja mało prawdopodobna ale analogią do mojej sytuacji byłaby taka gdy niedoświadczony kucharz spytałby się szefa kuchni do czego pasują dane przyprawy jeśli by je zobaczył po raz pierwszy.

Amerykańskie chmiele są bardziej jak składniki w sałatce owocowej niż kardamon i majeranek.
Możesz zamienić chmiele na amerykańskie. Zainstaluj sobie jakiś program typu Beersmith albo Brewtarget żeby wyliczyć docelowe IBU i śmiało możesz się bawić różnymi odmianami. Ogólne opisy aromatów poszczególnych odmian łatwo znajdziesz w sieci.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam we wiadrze 20l piwka ~13blg z:

4kg słód pilzneński

1kg słód monachijski

30g chmiel goryczkowy Marynka (na początku warzenia)

30g chmiel aromatyczny Lubelski (pod koniec warzenia)

 

Zostało mi jeszcze 50g Lubelskiego - warto sypnąć na cichą?

Czy za bardzo wszystko przykryje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chcę zrobić RISa, taki skład:

  • Pale Ale Strzegom 60,67% 6,37 kg
  • Monachijski typ II Strzegom 19% 2 kg
  • Czekoladowy 350-450 EBC Strzegom 3% 0,315 kg
  • Jęczmień palony Strzegom 6,23% 0,65 kg
  • Płatki owsiane 3,70% 0,388 kg
  • Płatki jęczmienne 3,70% 0,388 kg
  • Płatki pszenne 3,70% 0,388 kg

100% Razem 10,5 kg

 

Spróbuję uzyskać ok 20l 24blg i cienkusz 20 l 9 blg

Mam pytanie odnośnie chmielenia.

 

RIS:

  • Marynka 10% 40g 80’
  • Marynka 10% 60g 60’
  • Lubelski szyszki 3% 60g 30’
  • Lubelski 3% 40g 10’

140 IBU dla 20l 24 blg

 

 

 

Stout cienkusz:

  • Chinook 11,2% 20g 60'
  • Chinook 11,2% 10g 25'
  • Fuggle 4,9% 25g 5'

45 IBU dla 20l 9 blg

 

Zacieranie 66°/90'

 

Gęstwa us-05.

 

Zostawić takie chmielenie i zasyp, czy coś odjąć, dodać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

140 IBU dla 20l 24 blg

Jak chcesz zrobić w stylu, to podziel to IBU przez 2 :)http://www.bjcp.org/.../style13.php#1f

 

45 IBU dla 20l 9 blg

Tu też trochę dużo, jak na 9Blg.. obciąłbym do 30-35 max.

 

Zrobisz, jak zechcesz, ale moim zdaniem to nie są piwa, w których goryczka powinna grać pierwsze skrzypce (szczególnie RIS).

Edytowane przez ThoriN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się zasugerowałem Kopyrem, który mówił, że chmielu do RISa im więcej tym lepiej ;)

Dobra, to chyba zmniejszę goryczkę do 100IBU.

 

W cienkuszu chciałem wykorzystać resztki chmielu, które mi zostały.

 

Najwyżej zmienię na

  • Chinook 11,2% 15g 60'
  • Chinook 11,2% 5g 25'
  • Fuggle 4,9% 25g 5'

Fuggle da tylko aromat, więc wsypię wszystko co mam.

 

Wychodzi 33 IBU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - ja tam na Stoutach się nie znam, ale trzeba do tego podchodzić "na zdrowy rozsądek". Dla mnie na początek BJCP jest w miarę dobrym wyznacznikiem - łączę sobie mniej więcej OG/FG z IBU z zakresów. Wiadomo, czasem się eksperymentuje, wyjedzie się poza styl itp. No ale jak robisz lekkie piwo 10Blg i "dowalisz" mu 50IBU, to ono będzie po prostu cholernie gorzkie... a chodzi chyba o to, by było smaczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z tego co wiem tegoroczna marynka ma około 8% AA więc goryczka wyjdzie w sam raz około 90-100IBU, chmielenie na aromat zbędne bo tak jak napisał Sławek będą aromaty ciemnych słodów a po drugie i tak jest to piwo leżakujące więc aromat chmielowy zniknie, osobiście sypnąłbym coś na poprawę pełni piwa, ale to tylko moje zdanie

  • Marynka 10% 40g 80’
  • Marynka 10% 60g 60’

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej odparować wysłodziny do porżadanego BLG i dodać do brzeczki głównej z piwem podstawowym?

Moim zdaniem to średnio opłacalne przedsięwzięcie - musiałbyś odparować ponad 60% brzeczki z cienkusza 9Blg, aby otrzymać 24Blg... dużo gotowania dla kilku litrów piwa (dla 10 litrów cienkusza otrzymałbyś ze 3 litry brzeczki o pożądanym Blg).

 

Poza tym pewnie tak długie gotowanie ma jakiś wpływ na brzeczkę (poza karmelizacją cukrów, co akurat w ciemnych piwach zwykle jest ciekawe i pożądane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

z tego co wiem tegoroczna marynka ma około 8% AA więc goryczka wyjdzie w sam raz około 90-100IBU, chmielenie na aromat zbędne bo tak jak napisał Sławek będą aromaty ciemnych słodów a po drugie i tak jest to piwo leżakujące więc aromat chmielowy zniknie, osobiście sypnąłbym coś na poprawę pełni piwa, ale to tylko moje zdanie

  • Marynka 10% 40g 80’
  • Marynka 10% 60g 60’

Na mojej jest napisane o 10%AA. Rocznik 2014.

To chyba zrezygnuje z Lublina.

Co masz na myśli odnośnie poprawienia pełni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo głupie pytanie.

 

W jaki sposób zakładacie pończochy do filtracji piwa przy przelewaniu i przede wszystkim - na którą stronę wężyka.

Widziałem już kilka postów o tym, żeby przelewać przez pończochę, ale nie widziałem jeszze żadnego opisu, jak (i z której strony) taką pończoche zamontować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupie tylko dlatego, że nie w temacie.

Pończochę zakładamy na wylot wężyka. Ja używam dwóch, jedna w drugiej i trzymam je zaciśnięte na wężyku ręką. Przy mocno chmielonych piwach robi się z pończochy duży "worek".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kliknąć temat "czuję się zagubiony" musiały mi się linijki pomylić ...

 

Ostatnio robiłem tak jak właśnie piszesz (tylko że z jedną pończochą) i zrobił mi się taki 'worek' że pończocha zaczęła pękać - na szczęście nie walnęłą całkiem - dlatego też pytałem z której strony, się to zakłada ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja najpierw robię wir i chmieliny po paru minutach zbierają się na środku gara w postaci stożka. Zaciągam od góry stopniowo obniżając wężyk przy ściance garnka. Worek zaczyna rosnąć dopiero pod sam koniec przelewania.

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Przy mocno chmielonych piwach robi się z pończochy duży "worek".

Nie tylko.

Często gdy wyjdzie mocny przełom to ledwo mieści się w pończochę - podkolanówkę.

Używam pojedynczej właśnie przez taki przełom.

Pojedynczą pończochę potrafi nieraz tak pozatykać, że ledwo leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam trochę resztek słodów i potrzebowałbym podpowiedzi z Waszej strony,co ewentualnie można by z tego zrobić.Byłbym wdzięczny za zainteresowanie.Napewno mało bazowego słodu.W razie czego dokupię jakiś 1 albo 2 kg w zależności co wymyślicie.

A więc:

pilzneński 1.5kg

monachijski jasny 0.5kg

carahell 0.6kg

abbey malt 0.75kg

special B 0.75kg

karmelowy ciemny 0.15kg

barwiacy 0.15kg

 

chmiel marynka ok.50gr i tyle samo lubelskiego

 

Pewnie da się z tego coś zrobić,ale brak mi pomysłów.Za krótka jest jeszcze moja historia z piwowarstwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam trochę resztek słodów i potrzebowałbym podpowiedzi z Waszej strony,co ewentualnie można by z tego zrobić.Byłbym wdzięczny za zainteresowanie.Napewno mało bazowego słodu.W razie czego dokupię jakiś 1 albo 2 kg w zależności co wymyślicie.

A więc:

pilzneński 1.5kg

monachijski jasny 0.5kg

carahell 0.6kg

abbey malt 0.75kg

special B 0.75kg

karmelowy ciemny 0.15kg

barwiacy 0.15kg

 

chmiel marynka ok.50gr i tyle samo lubelskiego

 

Pewnie da się z tego coś zrobić,ale brak mi pomysłów.Za krótka jest jeszcze moja historia z piwowarstwem.

Porter bałtycki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o ciemnym piwie.Jeśli chodzi o chmiel to nie trzeba go żałować.Lubie bardziej goryczkowe piwa.Powiedzmy że ilość chmielu już bym sobie sam obmyślił.Bardziej chodzi mi o procedurę zacierania i rodzaj drożdży jakie użyć.Mam w planie zrobić właśnie portera bałtyckiego,ale z gotowego zestawu surowców i przepisu.Nie myślałem że z tego by się dało.Chciałbym żeby piwo z tych resztek było na górnych drożdżach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.