Skocz do zawartości

Najmocniejsze piwo jakie zrobiliście


Marian7

Rekomendowane odpowiedzi

Moje "największe" jak dotąt piwo to był chyba mój Double Imperial Porter IPA, uwarzone z okazji urodzin mojego synka prawie 4 lata temu. Miał ok. 1.120 OG, ok 11-12% ABV. Uwarzyłem go na ok. 11kg 2row + słody specjalne + ok. 10% brown sugar (warka 20L). Gotowanie 120 minut. Do fermentacji użyłem 100% świeżej gęstwy z drożdżami Chico i po 7 dniach przeniosłem to na inną nową gęstwę (podwójna fermentacja "burzliwa").

Dziś, po 3 I pół latach w piwie nie czuć już chmieli (Chmielone jak IPA amerykańskimi odmianami). W sumie teraz piwo ma smak przypominający koniak albo port (właściwie bardziej port). Piwo jest naprawde doskonałe.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Do fermentacji użyłem 100% świeżej gęstwy z drożdżami Chico i po 7 dniach przeniosłem to na inną nową gęstwę (podwójna fermentacja "burzliwa").

Dziś, po 3 I pół latach w piwie nie czuć już chmieli (Chmielone jak IPA amerykańskimi odmianami). W sumie teraz piwo ma smak przypominający koniak albo port (właściwie bardziej port). Piwo jest naprawde doskonałe.

 

Ciekawy pomysł. Jak widzę jeszcze baaaaardzo mało wiem o warzeniu :P Jakich drożdży użyłeś do drugiej fermentacji? I co wniosła podwójna fermentacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Za namową zasady wskrzeszam temat.

 

 

Wheat Wine 22.5° Blg - zeszło do 3.5° Blg

 

Zasyp:

Słód Pszeniczny - Weyermann® - 5 kg

Słód Pilzneński - IREKS - 3.5 kg

Słód Pszeniczny - IREKS - 2 kg

Słód Carawheat - Weyermann® - 1 kg

Słód Zakwaszający - IREKS - 0.2 kg

Łuska jęczmienna - 0.1 kg

 

Zacieranie jednotemperaturowe w lodówce na wytrawnie

 

gotowanie 90'

FWH - Pacyfic Gem 14,2% AK 25 g

60' - IUNGA 11,9% 25 g

60' - Palisade 7,5% 25 g

15' - Galaxy 15,1% 50 g

10' - Mech irlandzki - 2 łyżeczki

0' - Palisade 7,5% 25 g

 

Drożdże:

gęstwa Wyeast 1728 - Scottish Ale™

fermentacja w temperaturze otoczenia około 19° C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje najmocniejsze piwo powstało w tym roku, gruit Mamut z 20.5 Blg zszedł do chyba 3.5, w czasie refermentacji jednak przyszło gorące lato i drożdże się obudziły i dojadły do 1, co, jak można wywnioskować odpowiadało dodaniu jakichś 0.5 kg cukru do refermentacji - butelki zaczęły wybuchać ale nie zrażając się (piwo w smaku było ok) zabutelkowałem je ponownie i niedawno próbowałem, może w smaku jest zbyt puste i nie ma kontry dla alkoholu, ale pożyjemy - zobaczymy, coś więcej będzie można wywnioskować pewnie dopiero w zimie.

 

Blg razem z cukrem do refermentacji dodawanym dwa razy wyniosło ok. 21.5 Blg, co daje ok. 10.6% alkoholu.

Wynik nie jest może imponujący, ale chodzi tu bardziej o stopień odfermentowania niż o wynik końcowy.

Edytowane przez fazzou
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

milk stout 23 blg (2 blg laktoza) tylko na słodach, zeszło do 5 blg na jednej paczce drożdży, co daje nieco ponad 9%. Musiałem jednak po 3 miesiącach otworzyć około 30 butelek i zadać gęstwe po dubblu bo nagazowanie było zerowe... obecnie trwa obserwacja czy drożdże nie dojadają czegoś więcej niż surowiec do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę pewien problem, a mianowicie przy proporcjach wody do słodów 3,5:1 bez wysładzania mamy ekstrakt ok. 19 Blg.

W lodówce turystycznej zacierałem w proporcji mniejszej niż 2,5:1, na upartego można by gęściej. Zawsze też można przedłużyć gotowanie. No i nie musisz wysładzać - możesz przefermentować tylko brzeczkę przednią.

Edytowane przez olo333
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wheat wine było praktycznie bez wysładzania ( około 1-2l bo walnalem się przy odmierzaniu ).

Wydajność wyszła około 60% a zakładałem okolice 70%. Zacieralem w 30 litrach niecałe 12 kg śruty.

Następnym razem ( bo będzie ) zacieranie będzie na gęsto + wysładzanie ( na raty 1 raz ).

 

Po odebraniu przedniej z zasypu i 'zatarciu' pół kilo karmelu oraz 0.7kg palonych uzyskałem jeszcze 23l 12.5°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budex, jak Ty liczysz alkohol, bo ja ze wzoru najczęściej polecanego na forum, co daje w Twoim wypadku 30-8/1,938 = 11,35 %, może źle liczyłem do tej pory ?

 

W przypadku piw powyżej 20°Blg lepiej przyjąć inny wzór, czyli podzielić przez 1,6. Tak właśnie zrobił Budex, choć i tak zapomniał dodać połówkę procentu na refermentację :smilies: Czyli jego barley ma ok. 14,25% alko. Fajnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje 79/1 z 28 blg zeszło do 1 blg.

Dzisiaj butelkowałem Rumiankowe 90/3 z 32 blg zeszło do 2 .

Złooooooo :D

Budex, jak Ty liczysz alkohol, bo ja ze wzoru najczęściej polecanego na forum, co daje w Twoim wypadku 30-8/1,938 = 11,35 %, może źle liczyłem do tej pory ?

 

W przypadku piw powyżej 20°Blg lepiej przyjąć inny wzór, czyli podzielić przez 1,6. Tak właśnie zrobił Budex, choć i tak zapomniał dodać połówkę procentu na refermentację :smilies: Czyli jego barley ma ok. 14,25% alko. Fajnie...

Dokładnie z tego wzoru. Ktoś (wena?) podawał tutaj ten wzór. Spodobał mi się i zacząłem z niego korzystać przy mocarzach :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Najmocniejszym moim piwem, wciąż fermentującym, będzie Barley wine.

Ekstrakt startowy 25°Blg, ale po dodaniu ekstraktów i cukru szacuję to na 45°Blg +/-2° (dodawane w czasie fermentacji, więc błędy pomiaru... się sumują).

Aktualny ekstrakt według spławika to 15°Blg, według refraktometru 23°Brix (w przeliczeniu 7,4°Blg)... wynik ABV w zależności od wzoru:

(45 - 15) / 1,938 = 15,48

(45 - 15) / 1,6 = 18,75

(OG - FG) / 0,0075 = (1,20362 - 1,059661) / 0,0075 = 19,18

 

 

A gdyby tak dla wyników refraktometru (im chyba nie ufam):

(45 - 7,4) / 1,938 = 19,4

(45 - 7,4) / 1,6 = 23,5

(1,20362 - 1,028616) / 0,0075 = 23,33

 

Do tego trzeba będzie dodać cukier na refermentację. No i na cichej wciąż nieśmiało bulka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmocniejszym moim piwem, wciąż fermentującym, będzie Barley wine.

Ekstrakt startowy 25°Blg, ale po dodaniu ekstraktów i cukru szacuję to na 45°Blg +/-2° (dodawane w czasie fermentacji, więc błędy pomiaru... się sumują).

Aktualny ekstrakt według spławika to 15°Blg, według refraktometru 23°Brix (w przeliczeniu 7,4°Blg)... wynik ABV w zależności od wzoru:

(45 - 15) / 1,938 = 15,48

(45 - 15) / 1,6 = 18,75

(OG - FG) / 0,0075 = (1,20362 - 1,059661) / 0,0075 = 19,18

 

 

A gdyby tak dla wyników refraktometru (im chyba nie ufam):

(45 - 7,4) / 1,938 = 19,4

(45 - 7,4) / 1,6 = 23,5

(1,20362 - 1,028616) / 0,0075 = 23,33

 

Do tego trzeba będzie dodać cukier na refermentację. No i na cichej wciąż nieśmiało bulka...

Jakie drożdże obsługują tego potwora? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualny ekstrakt według spławika to 15°Blg, według refraktometru 23°Brix (w przeliczeniu 7,4°Blg)... wynik ABV w zależności od wzoru:

(45 - 15) / 1,938 = 15,48

(45 - 15) / 1,6 = 18,75

(OG - FG) / 0,0075 = (1,20362 - 1,059661) / 0,0075 = 19,18

Żeby było jeszcze ciekawiej to BS dla takiego odfermentowania pokazuje 20,6% alk v/v

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.