Jump to content

Jak ustala się wiek gęstwy w kalkulatorze


Recommended Posts

Cześć. W kalkulatorze gęstwy jest pole do wpisywania wieku gętwy (w tygodniach). Jak przelewałem na cichą np. po 2 tygodniach fermentacji i tego samego dnia warzyłem następne piwo to wpisywałem zero. Co powinno się wpisać gdyby potrzymać to piwo w fermentorze jeszcze tydzień i po trzech tygodniach zlewać i tego samego dnia warzyć. Bo gdyby gęstwę zebraną po 2 tygodniach fermentacji trzymać tydzień w lodówcę to gęstwa byłaby 1-tygodniowa. Dobrze rozumiem ?? Może trochę namotałem ale mam nadzieje, że rozumiecie o co mi chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi o to, że ilość potrzebnej gęstwy zależy od jej wieku (w tygodniach). Im starsza tym jej więcej potrzeba. Jak obliczyć wiek gęstwy. Gdzie jest ten punkt od którego liczy się wiek gęstwy ??

Link to comment
Share on other sites

Na mój rozum też, ale zacząłem się nad tym zastanawiać i już nie wiem.

Powiedzmy że w jednym dniu uwarzyłem 2 piwa. Z jednego zebrałem gęstwę po 2 tygodniach i wsadziłem na tydzień do lodówki. Z drugiego piwa zebrałem gęstwę po 3 tygodniach. Czyli ta 1 gęstwa ma już tydzień, a druga zero tygodni ?? mimo, że drożdże były zadane tego samego dnia ??

Link to comment
Share on other sites

Czyli, niepotrzebnie wywaliłem gęstwe,po trzech tygodniach w fermentorze, myśląc,że jest do niczego. Starzenie gęstwy,zaczyna się po zalaniu,z piwa?Myślałem,że po zakończeniu burzliwej,gęstwa jest pod piwem,ale już rozpoczyna się zdychanie grzybków. Dzięki za rozjaśnienie tego zagadnienia.

Link to comment
Share on other sites

Wg mnie wiek gęstwy należy liczyć od zakończenia fermentacji, czyli jeśli objawy fermentacji skończyły się po dwóch tygodniach ale jeszcze trzymasz tydzień w fermentorze, po czym zbierasz gęstwę i tego samego dnia zadajesz, to wiek gęstwy wg mnie jest jeden tydzień, przynajmniej ja tak liczę :)

Jeśli rozlewasz zaraz po skończonej fermentacji (czy tam przelewasz na cichą) to wiek Ci leci od zlania.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Myślałem,że po zakończeniu burzliwej,gęstwa jest pod piwem,ale już rozpoczyna się zdychanie grzybków.

Dobrze myślałeś, ale i tak niepotrzebnie wywaliłeś gęstwę po trzech tygodniach w fermentatorze.

Link to comment
Share on other sites

 

Myślałem,że po zakończeniu burzliwej,gęstwa jest pod piwem,ale już rozpoczyna się zdychanie grzybków.

Dobrze myślałeś, ale i tak niepotrzebnie wywaliłeś gęstwę po trzech tygodniach w fermentatorze.

Dobrze,że temat pojawił się teraz,kiedy planuje trzy piwa,dolnej fermentacji,na płynnych drożdżach.Rozjaśniło mi się trochę w temacie.Dzięki.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Wg mnie wiek gęstwy należy liczyć od zakończenia fermentacji, czyli jeśli objawy fermentacji skończyły się po dwóch tygodniach ale jeszcze trzymasz tydzień w fermentorze, po czym zbierasz gęstwę i tego samego dnia zadajesz, to wiek gęstwy wg mnie jest jeden tydzień, przynajmniej ja tak liczę

 

Dobrze liczysz :)

 

Wiek gęstwy powinien zostać liczony od momentu kiedy drożdże odfermentują i zaczynają opadać na dno, już od tego momentu część komórek będzie tracić na witalności a w dalszej konsekwencji na żywotności. Osobiście, jeśli fermentuje piwo "na raz", bez przelewania na tzw. cichą notuje moment kiedy aktywność drożdży spadła i od tego dnia liczę wiek gęstwy. Jeśli ktoś prowadzi fermentacje w zbyt wysokich temperaturach ten moment to kwestia nawet 2-3 dni.

 

W moim przypadku taka moja gęstwa po zebraniu (nie robię "cichej") ma około 1-2 tygodnie, stąd tak ważne jest dla mnie użycie jej natychmiast lub ostatecznie w najbliższych dniach, bo kolejny tydzień-dwa to już blisko miesiąc spadku witalności drożdży a co za tym idzie większa niewiadoma co wyjdzie z takiego piwa. Nie mówiąc już o tym że zbieranie gęstwy w naszych domowych warunkach wiąże się z mniejszą lub większą kontaminacją więc trzymanie takiej gęstwy w lodówce też nic dobrego nie wnosi. 

Link to comment
Share on other sites

No to cały czas źle liczyłem :) Na szczęście wszystkie te kalkulatory dają wyniki mocno przyblizone i można dać gestwę z lekką górką. Nigdy nie miałem problemu ze startem i jakością, nawet jak zadałem 4-tygodniową.

 

Wysłane z mojego SM-G388F przy użyciu Tapatalka

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Po przeczytani wypowiedzi w tym temacie nasunęły mi się wątpliwości odnośnie ponownego użycia drożdży w następującym przypadku:

 

Od 16 dni  fermentuję IRA 13* Plato na drożdżach FM 13 Irlandzkie ciemności (starter 1,2 litra na 22 litry). Fermentacją tą chciałem rozruszać drożdże do RISa 24* Plato. Pierwotnie planowałem IRA przelać na cichą po dwóch tygodniach i ważyć RISa, ale nic z tego niestety nie wyszło. Wobec tego zrezygnowałem z cichej i w nadchodzący weekend chciałem zlać IRA do butelek, a na gęstwie przefermentować od razu wspomnianego RISa. I teraz się zastanawiam czy to ma sens, czy drożdże z tej gęstwy dadzą radę przefermentować tak mocne piwo. Fermentację zaczynałem w 17°C, po trzech dniach zacząłem ją podnosić o 0,5* C na dzień, aż osiągnąłem 19,5°C.

Czy ktoś może coś doradzić?

Link to comment
Share on other sites

Dadzą, czemu miałyby nie dać?

 

Dzięki za odpowiedź.

No chodziło mi o to, że piwo będzie miało wysoki ekstrakt początkowy, a drożdże już trochę leżą w fermentorze z IRA (w momencie warzenia będą leżały 22 dni  w piwie i jeden dzień w słoiku w lodówce). No stąd moje wątpliwości dotyczące ich kondycji. Nie chciałbym żeby poszło coś nie tak z fermentacją  RISa, bo mi szkoda czasu i kasy. Dlatego pytam.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.