Jump to content

Śrutownik

uups

Recommended Posts

czy mógłby ktoś wrzucić dokładniejsze zdjęcia śrutownika walcowego ? mam możliwość wykonania tego urządzenia ale potrzebuję wzoru , byłbym wdzięczny za podpowiedzi lub nawet wypożyczenia na jeden dzień oczywiście ja płacę za przesyłki

• Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

elroy dzięki za linka ale nie o ten mi chodzi ,chciałbym zrobić ten który jest w sprzedaży w twójbrowar.pl . Jest to śrutownik walcowy i łatwiejszy w wykonaniu .Szkoda mi wydawać 999 zł na wzór myślałem że ktoś ma go więc spróbowałbym go odtworzyć z myślą o piwowarach za rozsądną cene bo ona jednak powala :D zdrówko

Zasada działania tych śrutowników jest identyczna (różnica w sposobie przeniesienia ruchu na drugi walec) i sprowadza się do tego, że będziesz musiał wykonać konstrukcję podobną do poniższej. Poszukaj pod hasłem maltmill :D

elroy dzięki za linka ale nie o ten mi chodzi ,chciałbym zrobić ten który jest w sprzedaży w twójbrowar.pl . Jest to śrutownik walcowy i łatwiejszy w wykonaniu .Szkoda mi wydawać 999 zł na wzór myślałem że ktoś ma go więc spróbowałbym go odtworzyć z myślą o piwowarach za rozsądną cene bo ona jednak powala :D zdrówko

To napisz do nich :)

O ile dobrze się orientuję, to to nacięcie nazywa się moletowanie. Chyba nie powinno być większych problmów z wykonaniem tego w jakimś warsztacie.

Swoją drogą pewnie gładkie wałki nie będą jakoś utrudniać pracy.

Z tego co słyszałem są też śrutowniki z gładkimi walcami, myślę, że nacięcia nie są obowiązkowe.

Moje doświadczenie wskazuje, że nacięcia mogą być bardzo pomocne. Używam śrutownika 2-walcowego o średnicy walców ok 5 cm.

Niestety ziarno ślizgało się na gładkich walcach. Kiedy zwiększyłem odległość między walcami śrutowanie było niezadawalające. W efekcie musiałem śrutować 2-krotnie. właśnie oddałem walce do nacięcia/maletkowania (?). Sądzę, że to rozwiąże problem.

Problem polega na tym, że większość instrukcji typu DIY zaczyna się od: weź dwa wałki moletowane... albo dostałem od przyjaciela dwa wałki...:D

http://bellsouthpwp.com/c/h/chezrad/grain_mill.htm

W moim Piernikowie za wytoczenie i moletowanie jednego wałka długości 150 mm i fi 50 mm ze zwykłej stali cena zaczyna się od 120 zł. Z narzędziowej lub kwasiaka cena zapewne pójdzie w górę... doliczyć trzeba jeszcze boki aluminiowe z otworami i mimośrodami oraz łożyska, podstawę, obudowę, lej... myślę, że to okolice 600 zł. + sporo pracy.

Edited by seniorroberto

z tego co widziałem to sporo jest gładkich śrutowników ale nie wiem czy dobrze działają :D

i jeszcze pytanie :

ile przeciętny piwowar domowy byłby w stanie wydać na taki śrutownik walcowy ?

Edited by uups

z tego co widziałem to sporo jest gładkich śrutowników ale nie wiem czy dobrze działają :)

i jeszcze pytanie :

ile przeciętny piwowar domowy byłby w stanie wydać na taki śrutownik walcowy ?

Te gładkie mogą nieźle działać pod warunkiem sporej średnicy wałów...

Z drugiej strony werk Crankandstein, taki, jak na fotce elroy`a, kosztuje tylko(?) 75 USD, to dziś 213 zł. Powala natomiast cena przesyłki - 126 zł.... niemniej jest to gotowe i wystarczy tylko wykonać resztę...

http://www.slobrewer.com/howto/building-a-compact-crankandstein-mill-base-and-hopper/1/

...ile to Porkert kosztuje?...:D

pozdrawiam

Zadałem pytanie do tego sklepu http://www.crankandstein.net/ o koszty wysyłki ich produktów do Polski.

Wg nich za $43.45 mogą przysłać paczkę do 9 kg (USPS Flat Rate Box)

W jednaj takiej paczce powinny się zmieścić 3 takie zestawy: http://www.crankandstein.net/index.php?main_page=product_info&cPath=7&products_id=10

lub 2 takie: http://www.crankandstein.net/index.php?main_page=product_info&cPath=7&products_id=14

Więc licząc opcję dla najprostszego modelu z regulacją: 3 x $96.00 + $43.45 = $331.45

co daje przy dzisiejszym kursie 2.85 PLN ok 315zł za jeden zestaw.

Widzę, że małe uzupełnienie informacji seniorroberto :D

...doczytałem jeszcze, że same dwa wałki, bez ramy, kosztują w Crankandstein 50 bagsów, czyli 140 zł.....

ceni sie polski rzemieślnik, nie?...:)

Przy tych wałkach za $50 jest info

303 Stainless Steel rollers rather than the standard steel rollers

i są one w dziale

303 SS Roller Options

więc raczej to jest dopłata za rolki wykonane z nierdzewki a nie ze stali (chyba, że źle rozumiem :D )

ten najprostszy model za 75 bagsów też ma regulację!

faktycznie, przeoczenie.

Jak oceniasz opłacalność?

zastanawiam się, dlaczego w Polsce nie da się w Polsce wykonać tego za 200zł :/

poczekam aż się będzie dało :(