Jump to content

Zbyt ciemny pale ale


Beier

Recommended Posts

Witam! Mój pierwszy post na forum. Wcześniej byłem biernym użytkownikiem - tylko czytałem. Mam pytanie dotyczące piwa które popełniłem. Jest to moje pierwsze piwo i od razu wskoczyłem na głęboką wodę - postanowiłem zrobić piwo typu SMaSH. Miało być bliżej imperialnej IPA ponad 8% - wyszło trochę mniej. Smakowo jest ok jak na moje amatorskie podniebienie. Zastanawia mnie jednak kolor - jak dla mnie wyszło trochę zbyt ciemne i jest wręcz czerwone patrząc pod światło. Zacierałem 90 minut. Wydawało mi się, że na słodzie Pale Ale piwo powinno wyjść jaśniejsze...

23760409_1716639501699670_332225083_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jak butelkowałem to było jeszcze mętne i kolorem przypominało brown ale. Po sklarowaniu wyszedł jak widać ;-) Z tego co pamiętam to kolor był taki ciemny już po filtracji zacieru i wysładzaniu. Jest możliwe że część słodu się skarmelizowała podczas zacierania na skutek zbyt szybkiego podgrzania?

Link to comment
Share on other sites

Nie podejrzewam zeby sciemnialo od gotowania, sprobuj skarmelizowac roztwor cukru - musi odparowac sporo wody i zgestniec, zeby zmienic kolor, a to bys raczej zauwazyl.

Istnieje tez mozliwosc przypalenia zacieru przy podgrzewaniu na przerwe - ale to bys tym bardziej zauwazyl - i myjac garnek, i w smaku.

Nie bede sie tu wymadrzac, ale ja bym obstawial pomylke przy pakowaniu slodu, jak pisal @Maciejeq. 

Edited by sredstvom
Link to comment
Share on other sites

Mi regularnie wychodzą warki ciemniejsze niż zakładane, czy nawet wyliczone przez kalkulatory. Ale tak jak na zdjęciu to wyglądał mój SMaSH barley wine... po 7 h gotowania.

 

 

Edited by paradox
Link to comment
Share on other sites

Mój maltol po 4h gotowania (100% pils) nie był tak ciemny jak to piwo ze zdjęcia, więc strzelam że jednak się pomylili i wysłali jakiś wiedeński lub monachijski. I mniejszy ekstrakt też by się przez to zgadzał.

Z tego co piszą użytkownicy browamator miał kilka wpadek, ale to raczej odnosiło się do jakości śrutowania. 

 

Link to comment
Share on other sites

Aż nie che mi się wierzyć żeby tak się pomylili. Raczej obwiniałbym siebie że coś zrobiłem nie tak. Wydaje mi się że alkoholu jest mniej niż się spodziewałem bo dałem za mało drożdży - tylko jedną saszetkę US-05 - podobno przy ponad 15Blg trzeba dać dwie. Tak się zastanawiam czy np to że grzeję na indukcji nie ma wpływu? Regulacja mocy na płycie polega na proporcji praca/przerwa. Zawsze staram się mieszać przy dnie garnka podczas podgrzewania zacieru.

Edited by Beier
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, WiHuRa napisał:

Jak dla mnie kolor jest ok. Na pale ale piwa wychodzą zawsze bliżej bursztynu. Do tego zrobiłeś foto w grubym szkle.

Pytanie na ile zdjęcie oddaje faktyczny kolor. Mi na samym pale ale wychodzi co najwyżej ciemne złoto, a to na zdjęciu to jest już bardziej brąz niż coś bliżej bursztynu. 

Link to comment
Share on other sites

3 godziny temu, Beier napisał:

Tak, słód był ześrutowany. 6kg - 5kg worek + 1kg worek.

Któryś worek zawinił. Prawdopodobnie dostałeś inny słód, na przykład monachijski. Sprawdź co Ci program wyliczy jak wstawisz kilogram jakiegoś ciemniejszego słodu.

 

Edit: Lub raczej na odwrót, 5 kilogramów monachijskiego.

Edited by Gaspode
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.