Jump to content

Hefeweizen to czy nie?

Recommended Posts

Hej. Uwarzyłem wczoraj swoje pierwszego pszeniczniaka.

9l

Zasyp:

-słód pszeniczny 2 kg

-słód torrified wheat - prażona pszenica 200 g

-Słód zakwaszający 100 g

-Chmiel Lubelski 15 g na 60 min

-Drożdże WB-06

Wyszło 12,5 BLG, IBU 15

Pytanie, czy będzie to hefeweizen? Czytałem o tym stylu, że ma od 50% do 70% pszenicy reszta to słód pilzneński. Moje piwo ma 95% pszenicy w zasypie i 0 pilzneńskiego. Można to piwo podciągnąć pod hefeweizena czy raczej to bezstylowiec? A może jakiś inny styl, którego nie znam? Dziwne, że poza grodziskim prawie nie ma piw niemal w całości pszenicznych.

Edited by verth

To czy to będzie hefeweizen, będzie zależało od cech sensorycznych, które będzie posiadało ale z przepisu potencjał jest ;)

Edited by kantor

23 godziny temu, verth napisał:

A po zasypie można coś powiedzieć? W sensie czy stylowe czy nie?

Opis stylu określa go tylko sensorycznie, to co jest w innych rubrykach (surowce, wartości IBU, EBC itp.) jest tylko elementem pomocniczym dla piwowara, aby było mu łatwiej zrobić piwo w stylu.

Więc podsumowując, żeby nie było żadnej wątpliwości ;) stylowości nie określa technologia wytworzenia piwa, tylko jego cechy sensoryczne.

Edited by kantor

Godzinę temu, verth napisał:

Czyli jak porobią mi się dziwne aromaty i posmaki skórki z pomarańczy i goryczka okaze się większa to mogę z czystym sumieniem powiedzieć kolegom, że piją witbiera? :)

Moja odpowiedź była niejednoznaczna, bądź niezrozumiała w którymś miejscu?

Godzinę temu, Henx napisał:

No z czystym sumieniem to nie, ale możesz powiedzieć, że piją a'la witbiera :)

W myśl zasady "po czynach ich poznacie", jak piwo będzie pachniało jak witbier, smakowało jak witbier i wyglądało jak witbier, to z czystym sumieniem można powiedzieć, że piją witbiera, a nie a'la :P

Edited by kantor

Taaa a stylowe Marcowe to tylko warzone w marcu :)

Nawet wczytałem się w opis i jakby zakładać wytyczne technologiczne (co jest błędem, bo taksonomia piw jest sensoryczna), to jest tam

"By German brewing tradition(...)"

;)