Skocz do zawartości

Mętność a skrobia. (Witbier)


Rogaty

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry!

Na początku chciałbym zaznaczyć, iż nie udało mi się znaleźć podobnego tematu w dziale "Mapa wątków działu Piaskownica".

 

Warka 15

Panowie i Panie, niepokoi mnie trochę ten mój Witek.

 

6 dzień fermentacji a on nadal mętny jak kałuża. Inna sprawa, że jest biały jak cholera. Pierwszy raz użyłem słodu Weyermanna (pilzneński) i piwo nie ma prawa mieć więcej niż 4/5 EBC. Pierwszy raz spotykam się z tak białym i tak mętnym piwem (nawet w trakcie fermentacji).

 

Dane: 10,7 BLG, udział surowców niesłodowanych: ok. 26% (płatki różnego rodzaju), zacieranie jedna temp (67/66) i mashout, wysładzanie wg. mnie zbyt gorącą wodą - 78/79 stopni, drożdże dedykowane Blanche (z Gozdawy). Aromatu Curacao i kolendry ni cholery nie czuć (dodane na 5 min przed końcem).

 

1.Gdzie mogłem spartolić? Czy to skrobia, czy drożdże?

 

2.Czy jest w ogóle możliwość, że te aromaty dopiero wyjdą po 2 tyg. od zabutelkowania? Czy może być taka sytuacja, że skrobia "zakryje" wszystko?

(Suche Curacao, 20gram, 5 minut gotowania + chłodzenie brzeczki. Jeszcze przed zadaniem drożdży dominował aromat i smak kolendry, natomiast Curacao prawie w ogóle. W tym momencie nie ma tego w ogóle. )

 

3.Czy skrobia w piwie ulegnie klarowaniu grawitacyjnemu? Czy jest ona w stanie zdominować/popsuć smak/odczucie w ustach (nawet w przypadku tego stylu)?

 

PS: Tak wiem, iż czas jest przyjacielem dla klarowania się piwa, wiem też, że podczas (nawet końca) fermentacji jakakolwiek ocena wstępna nie jest wskazana.

Postaram się update'ować temat.

Edytowane przez Rogaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witbier to inaczej bier blanche czyli piwo białe więc skoro uwarzyłeś białe piwo to się nie dziw że jest białe ?

Co do aromatów to jest za wcześnie na wąchanie młodego piwa. Daj sobie siana i wyluzuj. 

Aha i poczytaj coś o stylu który warzysz to Ci trrochę rozjaśni

https://www.wiki.piwo.org/Witbier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zohan napisał:

Próbę jodową robiles?

Prób jodowych już nie robię, muszę przyznać, natomiast nie sprawdzisz jaki konkretny poziom skrobi zawarty jest w brzeczce Wit'a. A jak wiemy, skrobia jest w granicach stylu.

Z zacieraniem nie kombinowałem za bardzo, aczkolwiek mashout mógł mi nierówno i zbyt mocno podgrzać młóto.

Edytowane przez Rogaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie robie próby jodowej przy łatwych zasypach. Przy piwach z dużym udziałem surowca niesłodowanego robie zawsze i zdarzało się przy witbierze, ze nawet po godzinie zacierania na lenia nie wszystko się zatarło. Tu może być powód mętności.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I mnie też byl mętny podcza fermentacji, po 20 dniach w chwili rozlewu sklarowany w granicach stylu.

Podczas rozlewu zapach pszenicy, po trzech tygodniach pojawił sie aromat i smak kolendry.

Niestety curacao zagineło  i chyba jiż nie wróci.

Fermentowany przez FM20 Biaĺe Walonki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po tygodniach...

 

Witbier wyszedł naprawdę dobry, orzeźwiający, dobrze wysycony i o wyraźnych aromatach właściwych dla tego stylu. Miał on natomiast miał dwie konkretne wady. Mętność nie opadła, a także piana okazała się kiepska. Miała ona duże pęcherze i bardzo szybko znikała.

Jestem prawie pewien, że mogło mi coś pójść nie tak z kleikowaniem płatków owsianych i pszenicznych.

 

 

Edytowane przez Rogaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym kleikował płatki to bym je poprostu zagotował, nie patrząc na temteratury w jakich dane płatki można kleikować itp.

 

Nie klejkuję, bo jak używam płatków to biorę błyskawiczne :D

Ale jestem przygotowany jakbym kiedyś musiał kleikować :D

Edytowane przez ronson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ronson napisał:

Jakbym kleikował płatki to bym je poprostu zagotował, nie patrząc na temteratury w jakich dane płatki można kleikować itp.

 

Nie klejkuję, bo jak używam płatków to biorę błyskawiczne :D

Ale jestem przygotowany jakbym kiedyś musiał kleikować :D

 

Dlaczego nie kleikuje się płatków błyskawicznych? Wiem, że się nie kleikuje, ale zastanawiam się dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, rafi123 said:

 

Dlaczego nie kleikuje się płatków błyskawicznych? Wiem, że się nie kleikuje, ale zastanawiam się dlaczego.

Przy kleikowaniu ziarna skrobi pęcznieją i pękają dzięki czemu amylazy mają ułatwioną pracę (odsyłam do artykułu na wiki).

Zwykłe płatki powstają przed zgniecenie całego ziarna (obłuszczonego). Trzeba je kleikować, żeby się dobrze zatarły.

Płatki błyskawiczne są uprzednio nawadniane dzięki czemu struktura się rozmiękcza i amylazy mogą łatwo działać.

Edytowane przez ronson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Cześć, chciałem odświeżyć temat. Zrobiłem Witbiera i wydaje mi się ze tez coś poszło nie tak. Fermentacja trwa od 14.05. jednak zatrzymała się na 3,5 BLG od czterech dni nie spada. Początkowy ekstrakt 10,5 BLG. Poza tym na brzeczce widze dziwne osady (zdjęcia). Pachnie dobrze, w smaku nie czuć kwasów, apteki itp.
1) co to może być za osad? Nieprzerobiona skrobia? Robiłem próbę jodowa i wyglądała ok. Czy to może jakaś infekcja?
2) przejmować się ze fermentacja stanęła? Czy dać temu jeszcze pare dni? 
To dopiero druga warka także będę wdzięczny za rady. 
 

Jest to partial mash. Słody zacierane w worku (BIAB) bez słodowania.

Zasyp: 

1kg słód pilzneński

0,5kg płatki owsiane

0,5kg płatki pszeniczne

1,7kg ekstrakt pszeniczny jasny Bruntal

Zacieranie:

64-67’C ok 90-100 min, potem wygrzew. 

Gotowanie: 60min 

Ostatecznie 20L brzeczki 10,5BLG.

Drożdże Mangrove Jack M21 uwodnione przez ok 30-40 min w przegotowanej wodzie (dużo opadło na dno). Zadane do brzeczki o temp ok 25’C.

z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi!

1B30943A-CF23-414A-8617-FD419280678A.png

810AE484-12C0-49C7-9A63-CCDAD528B8D6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Artur K napisał(a):

1) co to może być za osad? Nieprzerobiona skrobia? Robiłem próbę jodowa i wyglądała ok. Czy to może jakaś infekcja?

Te brązowe to drożdże, białe punkty to pozostałości piany. Wygląda całkowicie normalnie.

3 godziny temu, Artur K napisał(a):

2) przejmować się ze fermentacja stanęła? Czy dać temu jeszcze pare dni? 

Możesz podnieść temperaturę na kilka dni, na pewno nie zaszkodzi, chociaż już raczej jest po fermentacji. Odfermentowanie jest przyzwoite, tym bardziej że używałeś ekstraktów, które z reguły mają trochę więcej niefermentowalnych cukrów. 

 

3 godziny temu, Artur K napisał(a):

uwodnione przez ok 30-40 min w przegotowanej wodzie

Jaką temperaturę miała woda przed dosypaniem drożdży?

3 godziny temu, Artur K napisał(a):

Zadane do brzeczki o temp ok 25’C.

Za wysoko, drożdże dodajesz do brzeczki o temperaturze w jakiej chcesz fermentować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze nie robiłem nigdy tej próby - 50 % surowiec niesłodowany ale czym się ta skrobia objawi w piwie gotowym ? Wiem tylko tyle że odfermetnowanie było "prawidłowe" tzn z 12 do 4 na szczepie S33. Zawsze takie samo, pszenicy też nie kleikowałem, tylko skąd wiadomo że tam jest nierozłożona skrobia ? Piwo bardzo dobre ale dopóki było świeże - później już niekoniecznie.

Edytowane przez Piotr Ba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.