Skocz do zawartości

Profesjonalia 2010


Pieron

Rekomendowane odpowiedzi

Sam sobie odpowiem. Infam' date=' szop co się tajniaczycie?[/quote']

Chcemy Was potrzymać w niepewności. Nic więcej nie powiemy. A zdjęcia to tylko pamiątka. Tak jak stanowiliśmy jedność w Radomiu, tak zostanie. Już niedługo się okaże...

Infam oczywiście tak,ja niestety 4 miejsce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 438
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Sam sobie odpowiem. Infam' date=' szop co się tajniaczycie?[/quote']

Chcemy Was potrzymać w niepewności. Nic więcej nie powiemy. A zdjęcia to tylko pamiątka. Tak jak stanowiliśmy jedność w Radomiu' date=' tak zostanie. Już niedługo się okaże...[/quote']

Infam oczywiście tak,ja niestety 4 miejsce :)

A kto Cię wyprzedził w takim razie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, trafił Ci się rauch, którego zjechałeś w ocenie jak sabakę, poza tym żarty na temat Warki były chyba źle odebrane :)

Tak, czy inaczej - w Kazimierzu będą roszady.

 

 

Tak być nie będzie :)

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, trafił Ci się rauch, którego zjechałeś w ocenie jak sabakę, poza tym żarty na temat Warki były chyba źle odebrane :)

Tak, czy inaczej - w Kazimierzu będą roszady.

 

 

Tak być nie będzie :)

Krzysiu,w każdym konkursie powinno być tak,że wygrywają najlepsi-tutaj wyniki były w 100% obiektywne,bez żadnej dyskusji.A przegrani też muszą być,nie wszyscy mogą zwyciężać :)

A samo spotkanie z Wami było bezcenne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyślałem, że może będzie możliwość zdobycia pytań teoretycznych z półfinałów. Ja niestety pamiętam niewiele, a wydawały mi się dość ciekawe. Ewentualnie może sami napiszemy jakie pamiętamy. Ja pamiętam tylko te:

 

-Które drożdże są dolnej fermentacji? (podane 3 łacińskie nazwy)

-Co się dzieje z piwem podczas przechowywania? (jedną z odpowiedzi była degradacja alfakwasów i coś jeszcze)

-Na czym najbardziej zależy piwowarom w chmielu? (żywice miękkie, żywice twarde, coś jeszcze)

-Piwo jasne lekkie o goryczce 50IBU jest? (mocno chmielone, słabo chmielone i coś jeszcze)

 

Więcej nie pamiętam, może pomożecie? Oczywiście pytania nie są sformułowane dokładnie tak jak na teście, ale pamięć jest zawodna (szczególnie moja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Które drożdże są dolnej fermentacji? (podane 3 łacińskie nazwy)

saccharomyces carlsbergensis

-Co się dzieje z piwem podczas przechowywania?

to było o chmiel o ile pamiętam i chodziło o spadek ilości alfa-kwasów/żywic miękkich i wzrost zawartości żywic twardych

-Na czym najbardziej zależy piwowarom w chmielu?

Na żywicach miękkich.

-Piwo jasne lekkie o goryczce 50IBU jest?

mocno chmielone.

 

Ja pamiętam jeszcze pytania:

co produkują dzikie drożdże: nietypowe estry

jakie organizmy produkują diacetyl w piwie: pediococcus

co powoduje obniżenie pH brzeczki: rozjaśnienie barwy

 

jak coś sobie jeszcze przypomnę to dopisze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Które drożdże są dolnej fermentacji? (podane 3 łacińskie nazwy)

saccharomyces carlsbergensis

Przy tym pytaniu miałem spore wątpliwości' date=' bo odchodzi się od tej nazwy na rzecz [i']saccharomyces pastorianus[/i]. Ale chyba jednak obie nazwy są poprawne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-Które drożdże są dolnej fermentacji? (podane 3 łacińskie nazwy)

saccharomyces carlsbergensis

Przy tym pytaniu miałem spore wątpliwości' date=' bo odchodzi się od tej nazwy na rzecz [i']saccharomyces pastorianus[/i]. Ale chyba jednak obie nazwy są poprawne.

carlsbergensis będzie się pewnie jeszcze trochę używać w mediach zwłaszcza będzie tego używać carlsberg z przyczyn oczywistych :) często w chemii i biologii tak jest. Używa się cały czas diacetyl chociaż dla mnie dużo naturalniejszą i oczywistszą nazwą byłby butadion.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły bałagan z tym nazewnictwem drożdży, na pewno jednak drożdże dolnej fermentacji to

 

saccharomyces carlsbergensis, zwane też saccharomyces cerevisiae vars uvarum

 

saccharomyces pastorianum to drożdże dzikie

 

drożdże ale-owe to po prostu saccharomyces cerevisiae, ale np. winiarskie to saccharomyces cerevisiae vars ellipsoidens

 

Gdzie indziej widzę, że lagerowe drożdże dzielą się na 3 szczepy: saccharomyces carlsbergensis, saccharomyces uvarum, saccharomyces florentinus, a saccharomyces pastorianus i saccharomyces bayanus są określane jako drożdże szampańskie.

 

Są jescze saccharomyces ludwigii, robiące piwa bezalkoholowe

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły bałagan z tym nazewnictwem drożdży, na pewno jednak drożdże dolnej fermentacji to

 

saccharomyces carlsbergensis, zwane też saccharomyces cerevisiae vars uvarum

 

saccharomyces pastorianum to drożdże dzikie

 

drożdże ale-owe to po prostu saccharomyces cerevisiae, ale np. winiarskie to saccharomyces cerevisiae vars ellipsoidens

 

Gdzie indziej widzę, że lagerowe drożdże dzielą się na 3 szczepy: saccharomyces carlsbergensis, saccharomyces uvarum, saccharomyces florentinus, a saccharomyces pastorianus i saccharomyces bayanus są określane jako drożdże szampańskie.

 

Są jescze saccharomyces ludwigii, robiące piwa bezalkoholowe

Z tym uvarum to może coś być na rzeczy. Bodaj w BYO czytałem artykuł, to tak nazywali lagerowe. Ale że zapomniałem jak to szło, to teraz posiłkowałem się wiki z HBT. Zerknę jeszcze do tego artykułu z BYO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jescze saccharomyces ludwigii, robiące piwa bezalkoholowe

Te luwigii to jakieś dziwne są. :lol:

A poważnie to nie wiedziałem, że są drożdże nie wytwarzające w procesie fermentacji alkoholu.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pytan ktore ja pamietam:

 

- czego powodem jest maslany zapach

- czym jest zamkniecie koronkowe

- jaka jest roznica miedzy chmielem 45 a 90

- w wyniku czego powstaja melanoidy

- EBC 18 jaka to bedzie barwa piwa

- czym rozni sie skala EBC od SRM

- skad pochodzi nazwa 'lager'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem przed chwila do Browarzyciela czy jest możliwość wrzucenia tych testów na forum. Zobaczymy co napisze.

 

I kolejne które mi się przypomniało:

-W którym stylu piwa jest dopuszczalny maślany zapach?

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jescze saccharomyces ludwigii' date=' robiące piwa bezalkoholowe[/quote']

Te luwigii to jakieś dziwne są. :lol:

A poważnie to nie wiedziałem, że są drożdże nie wytwarzające w procesie fermentacji alkoholu.

Z tego co kojarzę, to wytwarzają alkohol, bo na tym polega istota fermentacji. One raczej nie fermentują maltozy, pozostają przy cukrach prostych, stąd niska zaw. alk. w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezły bałagan z tym nazewnictwem drożdży' date=' na pewno jednak drożdże dolnej fermentacji to

 

saccharomyces carlsbergensis, zwane też saccharomyces cerevisiae vars uvarum

 

saccharomyces pastorianum to drożdże dzikie

 

drożdże ale-owe to po prostu saccharomyces cerevisiae, ale np. winiarskie to saccharomyces cerevisiae vars ellipsoidens

 

Gdzie indziej widzę, że lagerowe drożdże dzielą się na 3 szczepy: saccharomyces carlsbergensis, saccharomyces uvarum, saccharomyces florentinus, a saccharomyces pastorianus i saccharomyces bayanus są określane jako drożdże szampańskie.

 

Są jescze saccharomyces ludwigii, robiące piwa bezalkoholowe[/quote']

Z tym uvarum to może coś być na rzeczy. Bodaj w BYO czytałem artykuł, to tak nazywali lagerowe. Ale że zapomniałem jak to szło, to teraz posiłkowałem się wiki z HBT. Zerknę jeszcze do tego artykułu z BYO.

Jednak w artykule z BYO lagerowe drożdże konsekwentnie określają jako saccharomyces pastorianus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś na ateście drożdży z Hefebank Weihestephan przeczytałem następującą informację Saccharomyces carlsbergensis ver. uvarum i udałem się od razu do naszych mikrobiologów.

Dziewczyny powiedziały,że :

-S. carlsbergensis i S. uvarum to (tak jak pisałem wcześniej) to samo

-S. cerevisie to "stara" nazwa na drożdże górnej fermentacji

-obecnie w podręcznikach podaję sie nazwę S. cerevisie dla wszytskich rodzajów drożdży różnicując je jako ale's (górna) lub uvarum (dolna).

Z kolei wikipedia podaje iż S. pastorianus to synonim dla carlsbergensis. http://en.wikipedia.org/wiki/Saccharomyces_pastorianus.

Dla mnie pastorianusy były zawsze drożdżami winnymi, jak widac byłem w błędzie.

Edytowane przez BaronVonZuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.