Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

#40 Miller

Piwo w stylu 15A Weizen/Weissbier.

Warzone dnia 29 lipca 2011.

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód pszeniczny (Castle Malting) 2.00kg

* słód pilzneński (Optima via Bogutyn Młyn) 1.50kg

* słód karmelowy jasny (Weyermann Carahell) 0.40kg

 

Chmiele

* Lubelski gran. 2009 3.6% a-k 20g

 

Drożdże: gęstwa WY3068 Weihenstephan Weizen (2 pokolenie)

 

Zacieranie

* 44-40?C: 50'

* 54-51?C: 10'

* 64-61?C: 10'

* 74-70?C: 55'

* 76?C: 10'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 25l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 75'

* 60' Lubelski 20g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 23.00

* gęstość brzeczki (Blg): 12.50

* ilość brzeczki (litrów): 21.00

* początek fermentacji: 30 lipca 2011

 

Nazwa pochodzi od Jerzego Millera, który cudownie dowiódł, że pod Smoleńskiem samolot z prezydentem RP rozbił się sam. I nikogo, ale to absolutnie nikogo, nie można za to winić. Normalnie sami święci naokoło.

 

Piwo "jak dawniej", bo wajzen wg takiej właśnie receptury był tym, który najbardziej wszystkim smakował. A że to ostani wajzen w tym roku, to zrobiłem go tak, żeby zadowolić szerokie grono. Możliwe że jeszcze zrobię jakiegoś dunkela, żeby zmyć hańbę poprzedniego, ale plan napięty i nie wiadomo jak się to potoczy. Teraz mam w planie 2 piwa na imprezy (zlot browar.bizu i Hubertus w zaprzyjaźnionej stajni).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#39 Dzika Suka zostało rozlane do butelek, 28x0.5 + 16x0.33l. Refermentacja: 110g cukru białego na 20l w 24°C (2.2v/v). Skończyło fermentowanie na 3.5°Blg, co mu daje cudowne 4.6% alk. obj. :lol:

 

Kolor ma jasnobursztynowy/herbaciany, łagodny zapach chmielu, w smaku niezbyt wysoka ale wyraźna goryczka dobrze zbalansowana całkiem sporą pełnią. Chyba wyszło mi całkiem fajne piwo.

 

Jutro jadę z kolejnym premium bitterem. W niedzielę miałem zrobić ESB do kega, ale okazało się że skończył mi się słód pale i będzie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że #36 Siekier już się nagazował, to wziąłem sobie wczoraj do spróbowania małą buteleczkę.

 

Jak się można było spodziewać, po 2 tygodniach dubbel jest jeszcze w wieku niemowlęcym. Smak ma dość ostry, bardzo mocno czuć rozgrzewający alkohol. Do tego bakaliowa słodycz. Za parę miesięcy będzie z niego dobre piwo, a w zimę będzie idealnym rozgrzewaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miało być dla uczczenia Międzynarodowego Dnia Piwa i Piwowara, ale jeden pan to zepsuł swoim nieprzyzwoitym postępkiem.

 

#41 Andrew

Piwo w stylu 08B Special/Best/Premium Bitter.

Warzone dnia 5 sierpnia 2011

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód pale (Castle Malting) 3.00kg

* płatki jęczmienne błyskawiczne 0.40kg

* słód karmelowy jasny (Weyermann Carahell) 0.30kg

* słód brown (Warminster) 0.10kg

 

Chmiele

* Bramling Cross gran. 2009 7.0% a-k 24g

* Challenger gran. 2010 6.3% a-k 10g

* East Kent Goldings gran. 2009 5.5% a-k 10g

 

Dodatki

* gips piwowarski 4g

* mech irlandzki 3g

 

Drożdże: gęstwa Wyeast WY1318 London Ale III (III pokolenie)

 

Zacieranie (10l wody, 4g gipsu)

* 69-66?C: 100'

* 76?C: 10'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 24.5l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 65'

* 60' Bramling Cross 24g

* 15' Challenger 10g

* 15' East Kent Goldings 10g

* 10' mech irlandzki 3g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 22.00

* gęstość brzeczki (Blg): 11.50

* ilość brzeczki (litrów): 20.00

 

Warzone w piątek po pracy, czego bardzo nie lubię, ale dziś mamy wizytę znajomych, więc trzeba było się ciut schylić. Wydajność wyszła ciut niższa niż się spodziewałem, ale tragedii nie ma.

 

W niedzielę kolejne warzenie, tym razem będzie to gryczane z płatków. Nazwa dla tego piwa będzie jakoś związana z Wołomińską Sceną Niezależną z końca lat 80-tych, bo dziś wieczorem w radiu Azyll w audycji "Ćwiartka na dwóch" kolega Artur Wojdygo będzie opowiadał o naszych dokonaniach w latach 1988-1991, a i pewnie muzyką "z epoki" okrasi.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#42 Piwo

Warzone dnia 7 sierpnia 2011.

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód pilzneński (Optima via BogutynMłyn) 3.00kg

* płatki żytnie błyskawiczne 1.20kg

 

Chmiele

* Target gran. 2010 10.5% a-k 20g

* Styrian Goldings gran. 2010 4.1% a-k 20g

 

Drożdże: gęstwa WY1318 London Ale III 3 pokolenie

 

Zacieranie

* 54-50?C: 5'

* 64-60?C: 20'

* 74-70?C: 50'

* 76?C: 10'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 25l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 75'

* 60' Target 20g

* 10' Styrian Goldings 20g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 22.50

* gęstość brzeczki (Blg): 12.00

* ilość brzeczki (litrów): 20.50

 

Znowu zapomniałem dać mech - ale może mi to nie zrujnuje piwa?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#40 Miller rozlany do butelek (36x0.5l + 6x0.33l) z syropem ze 164g cukru białego - 2.8v/v. Zakończył fermentowanie na 3.5 Blg, co by mu dawało 5 proc. alko.

W zapachu gdzieś daleko pojawiają się kiszone ogórki, więc chyba jednak złapało mlekowce. Jeżeli ten zapaszek zostanie potwierdzony przez nosy trzecie, to piwo razem z gęstwą pójdzie do kanalizacji.

 

Z innej beczki - w Piwodzieju zabrakło słodu pale, więc plany warzenia bitterów zostały odłożone na lepsze czasy. Wspieram mój LHBS i staram się nie kupować gdzie indziej bez wyraźnej potrzeby. Trudno, zmontuję jakieś inne piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogłem się zebrać, żeby to wszystko wpisać. Dziś to już nawet nie bulka w piwnicy. :)

 

#43 Weissbier Dunkel

Piwo w stylu 15B Dunkelweizen

Warzone dnia 12 sierpnia 2011

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód monachijski jasny (Weyermann) 2.00kg

* słód pszeniczny jasny (Weyermann) 1.00kg

* słód pszeniczny ciemny (Weyermann) 1.00kg

* słód pszeniczny karmelowy (Weyermann Carawheat) 0.35kg

* słód karmelowy ciemny (Weyermann Caraaroma) 0.15kg

 

Chmiele

* Lubelski gran. 2009 3.6% a-k 30g

 

Drożdże: gęstwa WY3068 Weihenstephan Weizen (3 pokolenie)

 

Zacieranie

* 44-40?C: 45'

* 54-51?C: 10'

* 64-61?C: 15'

* 74-70?C: 55'

* 76?C: 5'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 26.5l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 75'

* 60' Lubelski 30g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 24.00

* gęstość brzeczki (Blg): 13.50

* ilość brzeczki (litrów): 21.50

 

Piwo robione w pośpiechu, bo drożdże kisną w lodówce. W sumie nie miałem już ochoty robić pszenicznego piwa w tym roku, ale uległem presji obowiązku - przynajmniej jeden dobry ciemny pszeniczniak w roku to mus.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem dziś Kolońskiego v2.1 po 3 miesiącach leżakowania. Nie jestem z niego zadowolony. Zapach koncernowy, słabo-słodowy, nikły, w tle trochę owocowo-winny. Piana badziewna, słaba i nietrwała (pomimo 300g carapilsa!). W smaku płaskie i nijakie, goryczka tępa jak widelec w szkolnej stołówce - a przy tym szybko zanikająca. Brak mu tego fajnego słodowego finiszu, a przede wszystkim tej charakterystycznej gładkości i satynowości, jaką miewają Kolsche. Gdybym się wyrobił z nim wcześniej, to w Żywcu byłoby bez szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#42 Piwo zostało przelane do klarowania przy 3 Blg. Jest wspaniale jasne, ale również potwornie mętne. Na powierzchni był gruby kożuch drożdży, ale może jednak nie za wcześnie je przelałem. W każdym razie już po ptokach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#43 Weissbier Dunkel trafiło do butelek ze 174g cukru białego w syropie, planowane nagazowanie to 2.8v/v. Skończyło fermentować przy 4°Blg, co mu daje 5.3% alko. Jest go 1x1l + 36x0.5l + 8x0.33l.

 

Kolor ma ciut za jasny jak na dunkelweizena, taka ciemna miedź, mogłem dać ze 30g czekoladowego. Smak - typowy dunkelweizen, karmelowy i słodki, idealne piwo na wieczorne posiadówki pod koniec lata. Uch! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Upał był potworny, ale w piwnicy pustawo, więc trzeba było coś uwarzyć.

 

#44 Heatwave

Piwo w stylu 08B Special/Best/Premium Bitter

Warzone dnia 27 sierpnia 2011

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód pale (Weyermann i Castle Malting) 3.20kg

* płatki jęczmienne błyskawiczne 0.40kg

* słód karmelowy jasny (Weyermann Carahell) 0.20kg

* słód brown (Warminster) 0.20kg

 

Chmiele

* Bramling Cross gran. 2009 7.0% a-k 26g

* Challenger gran. 2010 6.3% a-k 10g

* East Kent Goldings gran. 2009 5.5% a-k 10g

 

Dodatki

* gips piwowarski 4g

* mech irlandzki 3g

 

Drożdże: WY1335 British Ale II 1 pokolenie/starter

 

Zacieranie

* 69-66?C: 90'

* 76?C: 10'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 27l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 75'

* 60' Bramling Cross 26g

* 15' Challenger 10g

* 15' East Kent Goldings 10g

* 10' mech irlandzki 3g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 25.00

* gęstość brzeczki (Blg): 11.50

* ilość brzeczki (litrów): 22.50

 

Zaczynam tym piwem drugą i ostatnią w tym roku serię anglików, po tym będzie jeszcze IPA i porter, mam nadzieję że konkursowy.

 

Chmielenie i zasyp już tylko po niewielkich modyfikacjach, zdaje się że poznałem już moje upodobania względem bitterów - 11.5°Blg odfermentowane do ok. 4.5% alkoholu, kolor jasno-bursztynowy ("gold to copper"), goryczka ~28 IBU, aromat chmielowy raczej słaby. I tego będę się trzymał na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#42 Piwo Jasne poszło do butelek (2.4 v/v). Odfermentowało do 3 blg, co mu daje 5.3% alkoholu. Jest go stosunkowo mało, bo miało trafić do kega.

Jest jasne, mętne jak diabli i przepyszne. Mocna i zdecydowana goryczka dobrze rokuje. Niech no tylko się nagazuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#44 Heatwave przelane do klarowania przy 3.5°Blg. Ma ten fajny opiekany zapach. :beer:

 

#42 Piwo Jasne już się nagazowało i przeszło pierwszą degustację. Jest wciąż mętne jak jakiś witbier nie przymierzając - przez tydzień ani trochę się nie sklarowało. Goryczka solidna, ale nieprzesadzona. Kiepskim pomysłem było fermentowanie go drożdżami London Ale III, została taka głupkowata słodycz ze słabego odfermentowania. Piwo absolutnie do powtórzenia ale z jakimiś lepiej odfermentującymi drożdżami.

 

Jutro robię IPA, słód już zmiędlony. Trzeba zużyć resztkę chmielu.

 

A w piątek rano - do Waszety.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#45 Zlotowe IPA (w skrócie: ZIPA)

Piwo w stylu 14A English IPA, warzone dnia 8 września 2011.

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód pale (Weyermann) 4.30kg

* słód karmelowy jasny (Weyermann Carahell) 0.30kg

* słód brown (Warminster) 0.20kg

 

Chmiele

* Target gran. 2010 10.5% a-k 12g

* Bramling Cross gran. 2009 7.0% a-k 24g

* Challenger gran. 2010 6.3% a-k 12g

* East Kent Goldings gran. 2009 5.5% a-k 20g

 

Dodatki

* mech irlandzki 4g

* gips piwowarski 4g

 

Drożdże: gęstwa WY1335 British Ale II 2 pokolenie

 

Zacieranie

* 68-65?C: 90'

* 76?C: 10'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 26.5l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 90'

* 60' Target 12g

* 60' Bramling Cross 24g

* 15' East Kent Goldings 10g

* 10' mech irlandzki 3g

* 0' Challenger 12g

* 0' East Kent Goldings 10g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 24.00

* gęstość brzeczki (Blg): 14.50

* ilość brzeczki (litrów): 21.00

 

Zadałem drożdże rano 9 września, spakowałem bananowoza i pojechałem na zlot browarbizu do Waszety. Było fajnie, w przyszłym roku też się wybiorę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmontowałem #46 Porta, czyli kolejnego pretendenta na konkurs grudniowy - jak wszyscy, to wszyscy. ;)

 

#46 Porta

Piwo w stylu 12A Brown Porter warzone dnia 13 września 2011.

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód pale (Weyermann) 3.10kg

* słód brown (Warminster) 0.46kg

* płatki jęczmienne błyskawiczne 0.40kg

* słód Crystal 120EBC (Castle Malting) 0.24kg

* słód pszeniczny czekoladowy (Weyermann) 0.16kg

 

Chmiele

* Styrian Goldings gran. 2010 4.1% a-k 38g

* East Kent Goldings gran. 2009 5.5% a-k 28g

 

Dodatki

* mech irlandzki 4g

* gips piwowarski 4g

 

Drożdże: gęstwa WY1335 British Ale II 2 pokolenie

 

Zacieranie

* 68-65?C: 90'

* 76?C: 10'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 25l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 70'

* 60' Styrian Goldings 38g

* 60' East Kent Goldings 8g

* 15' East Kent Goldings 20g

* 10' mech irlandzki 4g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 22.00

* gęstość brzeczki (Blg): 12.80

* ilość brzeczki (litrów): 20.00

 

Gęstość jest wyliczona z korekty wskazania cukromierza, bo drożdże zadawałem w temperaturze 24°C.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj do butelek trafił #44 Heatwave Bitter, warzony w uderzenie końcosierpniowych upałów (stąd nazwa). Skończył fermentację na 3.2°Blg (wyliczenie z korekty wskazań cukromierza), co mu daje 4.6% alkoholu, czyli dokładnie tak, jak chciałem. Do refermentacji użyłem 110g cukru białego w syropie, planowane nagazowanie 2.1v/v. Jest go 1x1l + 34x0.5l + 10x0.33l.

 

Mocno opiekany smak, wyczuwalne toffi w tle - tu jest dobrze. Estry nikłe do brak - albo to zasługa drożdży British Ale II, albo temperatury fermentacji (18-19°C), ale w podobnych warunkach London Ale III dały bardziej wyrazisty profil. Zobaczymy jak wyjdą kolejne piwa fermetowane tymi drożdżami (IPA i porter), taka "bladość" jednak całkiem mi odpowiada, choć może nie w każdym stylu piwa.

 

Goryczka mocna i ostra, nieco jednak zbyt długo pozostająca, zobaczymy co z tego zostanie za 2 tygodnie, jak piwo wejdzie do konsumpcji. Chmiel Bramling Cross, na który mocno się nastawiałem, jednak mnie nie zachwycił, ani jako goryczkowy, ani do smaku czy na aromat, co więcej w żadnym piwie nie wyczułem obiecywanych "czarnych porzeczek". Po sprawdzeniu kilku kombinacji moim ulubionym zestawem angielskich chmieli do bitterów zostało jednak kombo Target + Challenger + EKG, do sprawdzenia na przyszłość zostały jeszcze Northdown i Fuggle (nie używałem go jeszcze w bitterach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.