Skocz do zawartości

Clair de Lune


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze trochę o #53.

 

Ma 5.7% alkoholu i pachnie tak mocno słodowo, że jestem dobrej myśli co do efektu finalnego.

 

To pierwsze piwo zacierane dekokcyjnie - było trochę ćwiczebne, zebrałem przy nim trochę doświadczeń na sezon lagerowy (wszystkie lagery będę zacierał dekokcyjnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś wyciągnąłem z piwnicy ostatnią skrzynkę z pustymi butelkami. Stała na dnie i jak się okazało, nie była w użyciu od ponad roku. A na butelkach etykiety z warek #13, #14 i #16 - wypitych w okolicach grudnia 2010. I butelka po Kormoranie z datą przydatności do lutego 2011. Ależ wykopalisko. ;)

 

Dziś mycie butelek na #54 Sticke, jutro lub pojutrze rozlew. I to będzie tyle zabutelkowanych piw przez najbliższe 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#54 Sticke rozlane do butelek (36x0.5 + 6x0.33) z syropem ze 118g cukru białego na 20.5l piwa (planowane nagazowanie 2.3v/v). Jak wszystkie wcześniejsze moje altbiery jest dość jasne, właściwie to nawet nie miedziane, tylko bursztynowe (polotmave?). Goryczka zapowiada się dość delikatnie, zapach jest urzekający, taki monachijsko-razowy, z palonym akcentem.

 

Skończyło fermentację na 3.5*P, co mu daje 5.7% alkoholu.

 

Wnioski na przyszłość: więcej carafy, więcej caramunich, albo może warto spróbować z ciemnym monachijskim?

 

To moje pierwsze Sticke, i na pewno nie ostatnie. Pasuje mi o wiele bardziej, niż zwykły altbier. Jest pełniejsze w smaku, bardziej harmonijne.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza robota.

 

#56 Beeftown Pilsener

 

Piwo w stylu 02A German Pilsner (Pils).

 

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

* słód pilzneński (Optima via BogutynMłyn) 3.00kg

* słód wiedeński (Weyermann) 0.50kg

 

Chmiele

* Spalt Select gran. 2010 6.4% a-k 28g

* Hersbrucker gran. 2010 3.4% a-k 14g

 

Dodatki do gotowania

* mech irlandzki 4g

 

Drożdże: WY2308 Munich Lager I pokolenie (starter)

 

Zacieranie

* 55ºC: 0'

* 62ºC: 0'

-> dekokcja 5.5l

* 73-71ºC: 15'

* gotowanie: 15'

<- powrót dekoktu

* 73-71ºC: 45'

* 75ºC: 10'

 

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 24.5l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

 

Gotowanie / chmielenie

* gotowanie 70'

* 60' Spalt Select 28g

* 10' Hersbrucker 14g

* 10' mech irlandzki 4g

 

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

* wybicie (litrów): 21.00

* gęstość brzeczki (Blg): 11.00

* ilość brzeczki (litrów): 20.50

 

Kolejne piwo na rozruszanie drożdży, tym razem Munich Lager. Zwykły, lekki pilsik do kega. Temperatura w piwnicy niestety wciąż na granicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro podsumowania, to podsumowania. Rok 2011 to pierwszy pełny rok mojej zabawy w piwowarstwo.

 

Zacząłem 1 stycznia warką #22 - lagerem wiedeńskim robionym pod kątem konkursu żywieckiego (w końcu go nie wysłałem, ale to zupełnie inna historia). Zakończyłem 30 grudnia warką #56, niemieckim pilsnerem. 35 warek, 34 piwa (jedna warka wylana przed zadaniem drożdży). Większość udana, tylko jedno było na tyle kiepskie, że musiałem je wylać żeby zrobić miejsce na inne piwo.

 

Co w 2012? Mam nadzieję zrobić kilka dobrych piw. Jakby tak jeszcze trafić z asortymentem w jakiś konkurs, to byłoby super. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyszły piątek - ciemne piwo dla żony. Koniec marzeń o lagerach tej zimy.

 

Ma być ciemne, treściwe, może trochę słodkie i ze stosunkowo małą ilością alkoholu, jak na czternastkę.

Dobre piwko wyjdzie :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównałem sobie wczoraj mój porter z oryginałem - bo w zamyśle miał być to klon Fuller's London Porter. Klonowanie nie wyszło, to tak w skrócie.

 

Słód na piątkowego ciemniaczka odważony, kilka pojemników się opróżniło. W fermentowni 14-15°C, więc jestem dobrej myśli, US-05 powinny dać radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem na allegro cukier: 3kg demerary, 0.5kg muscovado i słoik 470g melasy.

 

Melasa pójdzie do porteru, muscovado będzie do dubbla, a z demerary zrobię sobie cukry inwertowane, 0.5kg no. 1, 2kg no.2 i 0.5kg no. 3. Ron Pattinson mnie natchnął. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#57 Ciemne

 

Warzone dnia 13 stycznia 2012.

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

  • słód pilzneński (Optima via BogutynMłyn) 3.30kg
  • słód monachijski ciemny (Weyermann Munich II) 1.00kg
  • słód monachijski karmelowy (Weyermann Caramunich II) 0.20kg
  • słód karmelowy 150 EBC (Litovel) 0.18kg
  • słód karmelowy ciemny (Weyermann Caraaroma) 0.15kg
  • słód barwiący (Weyermann Carafa III Special) 0.10kg

Chmiele

  • Sybilla gran. 2011 6.2% a-k 30g
  • Lubelski gran 2011 3.9% a-k 10g

Dodatki do gotowania

  • mech irlandzki 4g

Drożdże

 

Saflager W34/70 (1 saszetka, zrehydratyzowane)

Zacieranie

  • 55ºC: 0'
  • 60ºC: 0'
  • -> dekokcja 6.5l
  • 73-71ºC: 15'
  • gotowanie: 15'
  • <- powrót dekoktu
  • 73-71ºC: 50'
  • 75ºC: 10'

Wysładzanie

 

3x4.5l do objętości ok. 25.5l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

Gotowanie / chmielenie

  • gotowanie 70'
  • 60' Sybilla 30g
  • 10' Lubelski 10g
  • 5' mech irlandzki 4g

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

  • wybicie (litrów): 23.00
  • gęstość brzeczki (Blg): 14.50
  • ilość brzeczki (litrów): 21.50
  • początek fermentacji: 14 stycznia 2012

 

W ostatniej chwili zdecydowałem się na fermentację drożdżami lagerowymi, bo prognoza pogody zapowiada umiarkowane mrozy przez najbliższe 10-12 dni. Dość szczęśliwie po drodze z pracy do domu mam sklep winiarski, który ma również trochę artykułów piwowarskich. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#56 Beeftown Pilsener przelany do klarowania przy 2.5°Blg. Właściwie to całe to klarowanie mógłbym sobie darować, w wiadrze BA było widać dno przez 10 litrów piwa. Ale niech ma, niech postoi ze 2 tygodnie. Mnie się nie spieszy.

 

W planach na najbliższy dzień lub dwa jeszcze przelanie #55 do kega i zatarcie festowego - do picia na św. Anny w sierpniu. Trzeba wykorzystać te kilka dni choroby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#55 Vaškove Světlé Výčepní poszło do kega z 50g cukru białego i strzałem 1.4 bara do zaryglowania kega. Zostało na 2.5°Blg i wyliczam, że ma ok. 4.3% alkoholu, co mu nieźle wróży. Nie wiem jak smakuje, bo było akurat pod pokrywkę. Pachnie normalnie, jak to piwo.

 

To pierwsze piwo na wiosnę i lato na wsi. Za jakieś 2 tygodnie dołączy do niego #56 Beeftown Pilsener i po jego nagazowaniu oba pojadą dojrzewać sobie w zimnej piwnicy na wsi.

 

A dziś zacieranko trzeciego piwa na wieś, #58 Odpustowe, czyli mocno uproszczone marcowe - tylko wiedeński i odrobina caramunich dla koloru (choć korciła mnie wersja minimalistyczna, kolor z jakiejś carafy), chmiel na goryczkę i jednowarowa dekokcja. Bo proste są najlepsze.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystałem z tego, że sobie choruję i machnąłem piwo na odpust w lipcu. W sumie to o 2 dni wcześniej niż planowałem, ale dzięki temu w piątek (gdy już nie będę brał antybiotyków) wreszcie zdegustuję parę ciekawych piwek, które zaległy w szafce na balkonie.

 

#58 Odpustowe

Piwo w stylu 03B Oktoberfest/Marzen. Warzone dnia 25 stycznia 2012.

Słody, ekstrakty i dodatki niesłodowane

  • słód wiedeński (Weyermann) 4.20kg
  • słód monachijski karmelowy (Weyermann Caramunich II) 0.20kg

Chmiele

  • Hallertau Hersbrucker gran. 2010 3.4% a-k 50g
  • Tettnanger gran. 2010 3.4% a-k 10g

Dodatki do gotowania

  • mech irlandzki 4g

Drożdże: WY2308 Munich Lager II pokolenie (gęstwa)

Zacieranie

  • 55°C: 0'
  • 61°C: 0'
  • -> dekokcja 6.5l
  • 73-71ºC: 15'
  • gotowanie: 15'
  • <- powrót dekoktu
  • 73-71°C: 45'
  • 75°C: 10'

Wysładzanie: 3x4.5l do objętości ok. 24.5l, nie zmierzyłem ekstraktu brzeczki przed gotowaniem

Gotowanie / chmielenie

  • gotowanie 70'
  • 60' H. Hersbrucker 50g
  • 60' Tettnanger 10g
  • 10' mech irlandzki 4g

Brzeczka nastawna i fermentacja burzliwa

  • wybicie (litrów): 21.50
  • gęstość brzeczki (Blg): 13.80
  • ilość brzeczki (litrów): 20.00

 

Brzeczka pachnie bardzo przyjemnie i słodowo, kolor ma ciemno-miodowy. Celowałem w ciemniejszy, więc na przyszłość nie będę się cackał z caramunich, tylko dam 30g carafy.

 

Warzenie przyjemne i bezproblemowe. Ekstrakt przestrzelony o 0.3°Blg (celowałem w 13.5), objętość brzeczki w wiadrze trafiona idealnie. Osadu po warzeniu było 3.5l(!), z czego udało się odzyskać ~1.5l.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.