Skocz do zawartości

Sprzedaż domowego piwa


coder

Rekomendowane odpowiedzi

W Dzienniku Ustaw nr 3 z 2000 roku ukazała "Ustawa o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu. rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego". Ustawa w Rozdziale 3 w sposób kompleksowy reguluje m.m. dostosowanie krajowego rynku chmielu do procedur obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.

Artykuł 27

Ustawy mówi, że organizacja rynku chmielu obejmuje:

1. warunki wyprowadzania do obrotu chmielu i produktów chmielowych,

2. rejonizacje upraw chmielu,

3. ewidencję plantacji chmielu,

4 ewidencję umów kontraktacji, dosiawv i sprzedaży chmielu oraz ilości wydanego chmielu.

Artykuł 28.

Ustawy precyzuje, że do obrotu można wprowadzić chmiel zebrany w kraju i wytworzone z niego produkty, na które wydano certyfikat.

Artykuł 29.

Ustawa mówi, że certyfikat na chmiel zebrany w określonych rejonach uprawy, spełniający minimalne wymagania jakościowa potwierdzone badaniami laboratoryjnymi, zebrany z plantacji (kwater) jednolitych odmianowe wydaje wojewódzki inspektor skupu i przetwórstwa artykułów rolnych (w skrócie WISiPAR).

Terminarz wszelkich procedur wynikających z Ustawy, związanych z procesem certyfikacji chmielu, do wykonania przez plantatorów lub przez inspektorów WISiPAR u plantatorów

Artykuł ustawy Procedury certyfikacj chmielu Art. 30 Plantator indywidualny tub jako członek grupy producentów składa zgłoszenie swojej powierzchni plantacji do ewidencji. Termin realizacji

do 31.05 w roku zbioru

Art. 32 Wniosek producenta chmielu o wykonanie przez inspektora WSSiPAR kontroli czystości odmianowej plantacji.Termin realizacji

złożony najpóźniej do 15.07

Art. 32 Czynności inspektora WSSiPAR; Kontrola czystości odmianowej plantacji. Datę kontroli ustala inspektor z producentem chmielu. Termin realizacji

w okresie 30 dni przed terminem zbioru chmielu (praktycznie 20.07 do 20.08)

Art. 31 Po przeprowadzeniu kontroli czystości odmianowej przez inspektora; po zbiorze, wysuszeniu zapakowaniu chmielu - wniosek producenta o wydanie certyfikatu na chmiel. (praktycznie od 01.09do30.10) !

Art. 33 Czynności inspektora WISIPAR: pobranie prób do badań, zważenie, zaplombowanie i oznakowanie opakowań. Datę ustala inspektor z producentem chmielu.Termin realizacji

(teoretycznie) do 31.03

Art. 34 Po procedurach badawczych prób chmielu wydanie certyfikatu.Termin realizacji

do 31,03 roku następującego po zbiorze chmielu

Art. 34 W uzasadnionych przypadkach (np. trudności ze zbytem), na wniosek producenta, Minister ma możliwość przedłużenia terminu wydania certyfikatu. Termin realizacji

nie dłużej niż do 31.07 roku następującego po zbiorze chmielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę jest jakiś przepis regulujący że produkcji chmielu nie można uprawiać gdzie indziej ? To brzmi kuriozalnie. w stylu firmę IT można prowadzić tylko w Warszawie.

A ty byś chciał uprawiać chmiel Lubelski w Szczecinie? ;)

A kluski śląskie produkuje się tylko na śląsku ?

a szampana tylko w szampani ?

oczywiste jest że nazwać tego szampanem już nie wolno ale napój ma podobne cechy.

Oscypki to to samo to serki górskie, scypki które przez lata produkował a teraz po prostu nie ma na to papieru.

Gdyby chodziło o ryż potrafił bym to zrozumieć, trudno o warunki, ale Twojego przykładu nie kumam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu jest do kumania? Chmiel można uprawiać w kilku miejscach w Polsce i tyle. Na działce chmiel możesz sobie uprawiać, ale przemysłowo nie. Ministerstwo ustaliło ile hektarów ma być upraw, oraz miejsca w których może być uprawiany. I tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu jest do kumania? Chmiel można uprawiać w kilku miejscach w Polsce i tyle. Na działce chmiel możesz sobie uprawiać, ale przemysłowo nie. Ministerstwo ustaliło ile hektarów ma być upraw, oraz miejsca w których może być uprawiany. I tyle.

Chyba temat nie na to forum, ale czuję się wywołany do tablicy. Mi to podpada trochę pod niekonstytucyjność, a już na pewno ogranicza wolną konkurencję.

Więc niestety ale takie paranoje są poza moim zasięgiem kumania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje hodowla drożdży ;)

Można "się zapisać do KRUS" jeśli jest się hodowcą jakichś gatunków rybek akwariowych (a może odpowiedniej ich ilości? nie pamiętam).

Całkiem możliwe, że hodowca grzybów Saccharomyces cerevisiae oraz Saccharomyces carlsbergensis też może zostać rolnikiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaliście ustawę, którą wkleił josefik?

 

Ustawy mówi, że organizacja rynku chmielu obejmuje:

1. warunki wyprowadzania do obrotu chmielu i produktów chmielowych,

2. rejonizacje upraw chmielu,

3. ewidencję plantacji chmielu,

4 ewidencję umów kontraktacji, dostawy i sprzedaży chmielu oraz ilości wydanego chmielu.

 

Jeżeli chmiel lubelski to powinien być uprawiany na lubelszczyźnie, to chyba jasne.

Hallertau też jest uprawiany tylko w jednym regionie. Tak jest wszędzie na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chmiel lubelski to powinien być uprawiany na lubelszczyźnie, to chyba jasne.

Izabella - w Izabelinie

Zula - w Zulowie

Oktawia - Oktawowie, albo na oktawszczyźnie

Marynka - przez Maryny

Lomik - w Lomikowie

Zula - nie mam pojęcia

 

;-) to było z przymrożeniem oka, nie bierz tego do siebie, :) chyba trochę przesadzasz. ;)

 

To trochę jak ktoś w Warszawie zadecydował że Wieliczka ma być regionem rolniczym i przestano "od rolniać" ziemie pod cele budowlane.

Edytowane przez tieroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu jest do kumania? Chmiel można uprawiać w kilku miejscach w Polsce i tyle. Na działce chmiel możesz sobie uprawiać' date=' ale przemysłowo nie. Ministerstwo ustaliło ile hektarów ma być upraw, oraz miejsca w których może być uprawiany. I tyle.[/quote']

Chyba temat nie na to forum, ale czuję się wywołany do tablicy. Mi to podpada trochę pod niekonstytucyjność, a już na pewno ogranicza wolną konkurencję.

Więc niestety ale takie paranoje są poza moim zasięgiem kumania.

Trzeba zostać lobbystą lub posłem żeby zmienić zapisy, w innym przypadku możemy sobie tylko pogadać i pomarudzić :) A nic nie stoi na przeszkodzie żebyś kupił ziemię w rejonach uprawy chmielu i zaczął go sam uprawiać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Josefik nie wiem skąd wydobyłeś tekst tej ustawy ale ona chyba juz nie obowiązuje.

 

 

USTAWA

z dnia 19 grudnia 2003 r.

o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego

(tekst jednolity)

 

Art. 24. Minister właściwy do spraw rynków rolnych określi, w drodze rozporządzenia, rejony uprawy chmielu, z uwzględnieniem podziału terytorialnego kraju, mając na względzie czynniki przyrodnicze, tradycyjnie wyodrębnione rejony uprawy chmielu, a także plantacje chmielu założone przed dniem 1 września 2001 r.

 

i jeszcze przepisy wykonawcze do ustawy.

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)

z dnia 7 kwietnia 2004 r.

w sprawie określenia rejonów uprawy chmielu

(Dz. U. z dnia 23 kwietnia 2004 r.)

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego (Dz. U. Nr 223, poz. 2221 oraz z 2004 r. Nr 42, poz. 386) zarządza się, co następuje:

§ 1. Określa się następujące rejony uprawy chmielu:

1) rejon lubelski obejmujący powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, kielecki, kozienicki, krasnostawski, kraśnicki, lipski, lubaczowski, lubartowski, lubelski, łańcucki, łęczyński, łukowski, opolski z siedzibą władz w Opolu Lubelskim, puławski, radzyński, starachowicki, świdnicki z siedzibą władz w Świdniku, tomaszowski z siedzibą władz w Tomaszowie Lubelskim, włodawski, zamojski i zwoleński;

2) rejon wielkopolski obejmujący powiaty: bydgoski, gorzowski, gostyński, grodziski z siedzibą władz w Grodzisku Wielkopolskim, kępiński, koszaliński, krotoszyński, nakielski, nowotomyski, poznański, rawicki, słupecki, wolsztyński, żagański, żarski i żniński;

3) rejon dolnośląski obejmujący powiaty: kłodzki, nyski, oleśnicki, piotrkowski, wrocławski i zawierciański.

§ 2. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zostać lobbystą lub posłem żeby zmienić zapisy, w innym przypadku możemy sobie tylko pogadać i pomarudzić :) A nic nie stoi na przeszkodzie żebyś kupił ziemię w rejonach uprawy chmielu i zaczął go sam uprawiać :)

To przy takim podejściu zostaje Ci tylko się "modlić' by nie zalegalizowali warzenia piwa w domowym zaciszu i sprzedaży np tylko w województwie np piotrkowskim ;-)

:);):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem pisać, że mój chmiel się "łapie" bo rośnie w woj. lubelskim, ale:

§ 1. Określa się następujące rejony uprawy chmielu:

1) rejon lubelski obejmujący powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, kielecki, kozienicki, krasnostawski, kraśnicki, lipski, lubaczowski, lubartowski, lubelski, łańcucki, łęczyński, łukowski, opolski z siedzibą władz w Opolu Lubelskim, puławski, radzyński, starachowicki, świdnicki z siedzibą władz w Świdniku, tomaszowski z siedzibą władz w Tomaszowie Lubelskim, włodawski, zamojski i zwoleński;

ale gdzie na tej liście jest powiat rycki? Puławski, lubartowski, łukowski - sąsiadujące z ryckim są, ale samego ryckiego już nie ma.

Już mi się nie podoba ten podział. Beznadziejny jest. :);)

Tu mapka powiatów dla zobrazowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem pisać, że mój chmiel się "łapie" bo rośnie w woj. lubelskim, ale:
§ 1. Określa się następujące rejony uprawy chmielu:

1) rejon lubelski obejmujący powiaty: biłgorajski, chełmski, hrubieszowski, kielecki, kozienicki, krasnostawski, kraśnicki, lipski, lubaczowski, lubartowski, lubelski, łańcucki, łęczyński, łukowski, opolski z siedzibą władz w Opolu Lubelskim, puławski, radzyński, starachowicki, świdnicki z siedzibą władz w Świdniku, tomaszowski z siedzibą władz w Tomaszowie Lubelskim, włodawski, zamojski i zwoleński;

ale gdzie na tej liście jest powiat rycki? Puławski, lubartowski, łukowski - sąsiadujące z ryckim są, ale samego ryckiego już nie ma.

Już mi się nie podoba ten podział. Beznadziejny jest. :);)

Tu mapka powiatów dla zobrazowania...

Przecież to wszyscy wiedzą, że w ryckim żaden chmiel nie wyrośnie. :) Tam nie ma warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izabella - w Izabelinie

Zula - w Zulowie

Oktawia - Oktawowie, albo na oktawszczyźnie

Marynka - przez Maryny

Lomik - w Lomikowie

Zula - nie mam pojęcia

a karp milicki tylko ze Stawów Milickich. :/ Chciałbyś w Wieliczce hodować karpie i sprzedawać je jako milickie? :) Nie przejdzie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi coś świta, że chmiel uprawiany jest też na Kujawach. Chyba na Kujawach, albo gdzieś bardziej na północny zachód. Tak czy owak możemy sobie dywagować, bo nic z tego nie będzie.

Mój kolega widział uprawę chmielu między Bydgoszczą a Koronowem. Chciałem zobaczyc osobiście ale nie trafiłem...:), ponoć w parokilometrowej odległości od masztu w Trzeciewcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a karp milicki tylko ze Stawów Milickich. :) Chciałbyś w Wieliczce hodować karpie i sprzedawać je jako milickie? :/ Nie przejdzie :)

a śledzia po japońsku to jadasz naszego czy importujesz ? :/

Dobra starczy przykładów :) nie znam Cie mimo to Cie lubię ;) zakończmy wymianę w wesołym momencie :)

Twoje zdrowie. Bez względu co sobie będziemy udowadniać WŁADZA nas pogodzi. :) :) :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

a szampana tylko w szampani ?

...

akurat tak, bo chroni tę nazwę (jak i wiele innych) prawo unijne. w pozostałych regionach/krajach nazwy bywają inne (choć metoda ta sama), np. w Hiszpanii Cava.

 

A ktoś wogóle jest w stanie zorientować się jakie formalności są w czeskich urzędach, by zalegalizować produkcję piwa domowego do sprzedaży? podany przykład wcześniej nie jest dla mnie jasny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ktoś wogóle jest w stanie zorientować się jakie formalności są w czeskich urzędach, by zalegalizować produkcję piwa domowego do sprzedaży? podany przykład wcześniej nie jest dla mnie jasny.

No właśnie to ważniejsze niż dyskusja o śledziach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy takie rozwiązanie sprzedaży własnego piwa padło w tym wątku, ale czy można by było np. organizować płatne pokazy warzenia piwa (zakładając normalnie firmę) i w taki pokaz wliczyć dla uczestników piwo jako ?materiał? szkoleniowy?

Co Wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.