Jump to content

Fermentum Mobile - FM700 Koktajl transatlantycki

Recommended Posts

Drożdże Fermentum Mobile Koktajl transatlantycki FM700

Drożdże Fermentum Mobile Koktajl transatlantycki FM700 to szczep łączący właściwości neutralnego szczepu amerykańskiego o głębokim odfermentowaniu i szczepu brytyjskiego cechującego się produkcją delikatnych estrów.

Typ fermentacji

górna

Zakres temperatur

18 - 21⁰C

Stopień odfermentowania

75 - 85%

Flokulacja

średnia

Tolerancja alkoholu w piwie

12% ABV 

Polecany do piw w stylu

eksperymentalne IPA, transatlantic ale

Profil zbliżony do szczepu

brak

(źródło: fermentum-mobile.pl)

Zapraszam do dzielenia się spostrzeżeniami na temat nowego szczepu inaugurującego specjalną edycję trójmiejskiego labu. ?

• 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Starter 2l z fiolki/2 dni na brzeczkę 25l. Start nisko (15 st.C), samoczynnie podniosły temperaturę do 18, potem utrzymywana 19. Kilka ostatnich dni 21st.C

Piwo z 14.9 ->3,5 blg. Zacierane w 67-66 st.C. Odfermentowanie 77,5%. Bardzo pyliste, piwo jak mleko. Gęstwy nie pobierałem bo skoro to blend , to po fermentacji proporcje mogą być różne.

• 1 month later...
  • 3 weeks later...

Dobra, ja zrobiłem piwo na tych drożdżach to się wypowiem. - na końcu posta cała receptura.

Na 16tkę zrobiłem starter 1,5l z dwóch fiolek, fermentacja w zakresie 18-22.

Piwo mimo tego fermentowało bardzo długo. Blg spadało przez 12 dni. Klarowało się w dwóch etapach, najpierw widać opadł jeden szczep, potem drugi. Głęboko dojadły, skończyły na 3 FG skubane. Estry typowe dla brytoli, jakaś brzoskwinia, morela, mimo tego że były dość szorstkie i nie było ich tak dużo jak w typowych szczepach do NEIPA, to ładnie zgrały się z chmielem. Na pięć osób rozpijających to piwo jedna marudziła na truskawkę w aromacie. Ja tam suma sumarum nie jestem specjalnie zadowolony i raczej do nich nie wrócę.

• 3 months later...

FM 700 z demobilu z terminem do 01.08.21, kręcone na litrowym starterze, użyte 07.11. Start w 15°C (Temperatura brzeczki i otoczenia), zachowanie podobnie jak w majowej warce #202 : bezproblemowy start burzliwej i samoistne podniesienie temperatury brzeczki do 19,5°C (otoczenie 15°C) mierzone dzisiaj (09.11)