Skocz do zawartości

Cicha fermentacja - proste pytanie


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem spławik - w wodzie pokazuje 0, czyli ok. A czemu w instrukcji jest napisane, że najpierw burzliwa w 18-22C, a potem cicha w 10-15C, a Ty radzisz odwrotnie (czyli najpierw 14-15C, a potem do cieplejszego)??

 

Sprawdziłem - teraz ma 10 BLG, wydaje mi się, że kilka dni temu było 12 - czyli spadło. To co, do ciepła je teraz przenieść i mierzyć BLG co kilka dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, _Beny_ napisał(a):

. A czemu w instrukcji jest napisane

Trzeba zapytać autora instrukcji.

Sprawdź historyczny wątek:

Edit: OK. Piwoszarnia widzę nadal w formie...

Edytowane przez zasada
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, _Beny_ napisał(a):

czemu w instrukcji jest napisane, że najpierw burzliwa w 18-22C, a potem cicha w 10-15C

Bo te wszystkie instrukcje zakładają taki schemat: burzliwa - cicha, temperatura taka żeby szybko poszło, butelkowanie po 2 tygodniach, bo kto będzie długo czekać. Nikt w nich nie pisze o detalach takich jak natlenianie, rozpoczynanie maksymalne nisko, stopniowe podnoszenie temperatury itp. Zapomnij o instrukcjach, poczytaj forum 😁

Edytowane przez dzejkej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, _Beny_ napisał(a):

Hej,

dzięki za odpowiedź. Sprawdziłem spławik - w wodzie pokazuje 0, czyli ok. A czemu w instrukcji jest napisane, że najpierw burzliwa w 18-22C, a potem cicha w 10-15C, a Ty radzisz odwrotnie (czyli najpierw 14-15C, a potem do cieplejszego)??

 

Sprawdziłem - teraz ma 10 BLG, wydaje mi się, że kilka dni temu było 12 - czyli spadło. To co, do ciepła je teraz przenieść i mierzyć BLG co kilka dni?

Ale że po 4 tyg jest 10blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@zasada - tak, w Piwoszarni kupowałem ten zestaw (nie podawałem nazwy sklepu, aby nie było, że robię jakąś reklamę, ale jeśli można to ok).

@anteks - tak, po w sumie 4 tygodniach (1 tydzień w temperaturze 21-22C, i teraz przeszło 3 tygodnie w temperaturze 15C) - ma BLG aktualnie 10. Da się je uratować? W smaku jest ok. To co, przenieść je do ciepełka, aby dofermentowało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to zielone pole i pokazuje 10. Aha, dobra, już widzę mój błąd:> Sugerowałem się, że to jest BLG (napisane jest 'beer' przy tej skali). Jednak dopiero teraz spojrzałem i na dole, w innej skali, jest podpis BRIX. Wygooglowalem i okazuje się, że to prawie to samo w sumie co BLG. Czyli BRIXów pokazuje 2.5.

Czy to sporo zmienia, jeśli chodzi o pytanie - butelkować czy jeszcze nie? :)

20240219_220734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, _Beny_ napisał(a):

Czy to sporo zmienia, jeśli chodzi o pytanie - butelkować czy jeszcze nie? :)

To nie brixy tylko gravity..Tak jak myślałem..Zmienia wszystko. Dla pewności przenies w ciepłe, zmierz po 3 dniach i jesli nadal pomiar taki sam butelkuj.

No i poczytaj o skalach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.