Jump to content

american stout?


Przem

Recommended Posts

przypadkiem trafiłem na taki zestaw: https://homebrewing.pl/american-stout-16-2blg-zestaw-surowcow-20l-p-1487.html i przyznam że pierwszą reakcją było NIEEE.

APA, AIPA to moje ulubione style, ale do stouta - jego czekoladowości, owsianej gładkości - zupełnie mi te amerykany nie pasują.

 

No ale pogooglowałem, widzę że jest taki styl, są receptury więc ludzie to warzą i jak sądzę... piją :)

 

Może więc coś w tym jest? Może to co na pierwszy rzut oka do siebie nie pasuje tworzy jakąś fajną kombinację?

 

Zanim spędzę parę godzin na produkcji i parę tygodni na fermentacji możecie podzielić się swoimi opiniami czy warto? - pytam bardziej o sam styl niż o tę konkretnie recepturę.

Stauta lubię, amerykany lubię, ale czy american stout wart jest tego całego zachodu? co myślicie?

 

a jeśli okaże się że warto to przejdźmy do konkretnych receptur zestawów które udało mi się wynaleźć.:

https://homebrewing.pl/american-stout-16-2blg-zestaw-surowcow-20l-p-1487.html

https://piwopiweczko.pl/gorna-fermentacja/1475-zestaw-surowcow-slody-american-stout-120-blg.html

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/zestawy_surowcow/redakcyjne_z_zacieraniem/american_stout_16_blg

https://archiwum.allegro.pl/oferta/zestaw-surowcow-american-stout-20l-ok-15-blg-i6799136210.html

 

która z nich wydaje się Wam najciekawsza?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Trochę dziwne pytanie, wiem, że obecnie klasyczny american stout na rynku to rzadkosć. Ludzie średnio chcą palności, goryczki etc. Jest to natomiast wspaniały wdzięczny styl. Świetny dla nowicjusza bo można wiele wad ukryć. Warto iść np w jakieś żywiczne chmiele albo cytrusowe do tego jakieś neutralne drożdże...
Co do zestawów IMO wszystkie takie sobie, wolałbym sam coś ułożyć i wybrać chmielebędzie taniej etc
@ciezkicoswybrac chyba nigdy nie piłeś dobrych przedstawicieli stylu, pomylenie tych styli jest raczej niemożliwe jeśli mamy ładne stylowce. Jest zupełnie inne ciało, trochę inaczej chmielimy. Inny akcent na słody i chmiele. Dodatkowo stout ma być mocno palony etc. BIPA zdecydowanie bardziej w stronę lekkiej czekolady i leeciutkiej paloności może lekkiej kawy...na pewno nie od palonego jęczmienia, a raczej carafa special+pszenica czekoladowa np.

Edited by Bolt
Link to comment
Share on other sites

Niestety oba te style sa rzadkie. Nad czym ubolewam obecnie golem ma klasycznego mocno palonego american stouta. Generalnie jak Janka bardzo szanuje i cenie to akurat się nie zgodzę. Nie pamiętam dokładnie odcinka więc opiszę co ja sądzę. 

Właśnie rzadkosc styli I obecny rynek trochę te style zatarł natomiast dla mnie sa jednak inne i to mocno. 

Stout ma byc mocno palony. Słodowy, na pewno dodalbym chlorku wapnia do swojej wody aby podkreślić slodowosc. Poszedłbym w cytrusowe chmiele. I mocno czyste drożdże. Takie które podkreśla slodowosc. Zdecydowanie dałbym w zasypie około 10-15% palonych słodow z czego pewna część to byłby jęczmień. Dopuszczam też kwasowości od tych słodow. Podbicie ciala jakims karmelem w ilości 10%? Jak najbardziej. 

BIPA w odczuciu ma byc lżejsza mniej slodowa ciało ma byc wręcz lekko wodniste w odczuciu. W aromacie lekka czekolada lub kawa. Jutro robię akurat BIPA I w zasypie mam 5,5% palonych daje je od startu zacierania ale wielu daje je na koniec tylko właściwie na kolor co IMO nie ma sensu. Tutaj mozna isc w strone chmieli bardziej tropikalnych. Moga byc lekkie estry etc. 

Dla mnie to mocno odmienne style. Jednak rynek jest bardzo wąski dla obu piw. 

Link to comment
Share on other sites

Osobiście do american stouta bym nie dawał słodów karmelowych albo dał ich góra 5%.

Warto zwrócić uwagę, że to American nie musi oznaczać chmieli najbardziej modnych obecnie do IPA (które mogą okazać się nieodpowiednie), ale też takie chmiele jak Nugget, Wiliamette, Northern Brewer. Dobrze sprawdzą się też klasyki takie jak np. Centennial czy Chinook. Najlepsze będą moim zdaniem te o "wytrawnym" aromacie - żywicznym, przyprawowym, cytrusowym. Ilość użytego chmielu też będzie zasadniczo inna (mniejsza) w American Stoucie niż w Black IPA.

Do black IPA bym użył też słodów palonych pozbawionych łuski (pszeniczny lub Carafa Special), dla koloru,  a nie dla ściągających, kwaśnych smaków palonych. Oczywiście w mniejszej ilości.

Krótko: inny balans (zwłaszcza palone słody) i profil chmielowy. Ale są takie piwa, które są na granicy - jak z wieloma innymi stylami.

Link to comment
Share on other sites

@Łachim myślę, że zależy jaki karmel, 10% maksymalnie takiego special B/W, Caraaroma da spoko efekt lekkiej śliwki, słodyczy i pełni. Mamy wtedy kontrę+baze aby udźwignąć więcej palonosci i zgodzę się, że to świetny styl dla tych trochę mniej modnych chmieli ;)

Link to comment
Share on other sites

łoł

to może podrzućcie Panowie po prostu kompletną, skończoną recepturę? taką Waszym zdaniem najlepszą z najlepszych :)

nie upieram się na piwa z zestawów ale na układanie receptur to trochę za mało wiem

znalazłem coś takiego https://byo.com/article/american-stout-style-profile/  i tak się zastanawiam czy, a jeśli tak to który?

różnica taka że pewnie robiłbym na suchych drożdżach, pytanie na jakich

 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Przem napisał:

pytanie na jakich

Suchych :p

edit: a poza tym suchym żartem podkleje Ci jeszcze później jakaś recepturę. Z tych od-Jamilowych nie wiem która lepsza bo oryginałów tych klonów nie piłem.

 

Link to comment
Share on other sites

Na start stawiaj na prostotę, tak żeby nie nawalić wszystkiego od groma bo będzie ciężko wyczuć co dało jaki smak.
Proponuje:
70% Pale ale
15% płatki Owsiane
6-7% Karmel w stylu Special W/B Caraaroma
4% Pszenica czekoladowa
4% Palony Jęczmień
Zalezy też jaki BLG planujesz. Ja osobiście dałbym więcej palonych, ale nie wiem czy lubisz i jaki poziom akceptujesz? Nalezy pamiętać, że np taki Idiota z trzech kumpli, który jest mocno palony (tak wiem to RIS) ma tylko 7% palonych. Drożdże suchary...hmm US-05 wydają się ok mimo, że jak dla mnie nieco wypłaszczają słodowość. S-04 imo odpadają.  Może Lallemand Danstar Nottingham? Ostatnio  testuje od nich grzybki i są świetne.
Chmiele idźmy też prosto aby wiedzieć co dało jaki efekt Simco+citra i taki zestaw na hopstand+zimno. Lub Chinook zamiast któregoś z wymienionych. Zalezy czy więcej żywicy czy cytrusów chcesz ;)

Link to comment
Share on other sites

14 godzin temu, Przem napisał:

pytanie na jakich

OK. Zgodnie z zapowiedzią.

beerandbrewing.com podaje kilka spraw ogólnych: https://beerandbrewing.com/make-your-best-american-stout/

O zasypie pisze tak: Zaczynamy od dziesięciu funtów Maris Otter, a następnie dodajemy po jednym funcie British Crystal 45 i 65 – nie tylko dodaje to ciała, ale daje też zauważalny karmelowy smak w tle, nawet jeśli przeładujemy przepis chmielem i słodami czekoladowymi! A skoro już o tym mowa, dodajemy pół funta słodu czekoladowego i pół funta prażonego jęczmienia. Jeśli w gotowym piwie nie masz wystarczającej paloności, spróbuj (następnym razem) zwiększyć wagę palonego jęczmienia, aby nadać mu ostrzejszą nutę.

 

W innym artykule przekłada ten opis na przepis (tłumaczenie maszynowe z korektami):

 

Cytat

 

19 litrów -  Wydajność warzelni: 72%
OG: 1,071 - FG: 1,018 -  IBU: 68 - ABV: 7,4%
 

4,5 kg Maris Otter
454 g Fawcett Crystal 45L

454 g Fawcett Crystal 65L
454 g  słodu czekoladowego
227 g  palony jęczmień
 

28 g Magnum [16% AA] po 60 minutach
21 g  Chinook whirlpool
21 g  Northern Brewer whirlpool
21 g  Chinook na cichą


Wyeast 1007 (niemiecki Ale) Drożdże
 

Zacieraj 16 litrach

67°C przez 60 minut

wysładzaj 11,5 l aby uzyskać 6 galonów 23 l

Po zagotowaniu zdejmij z ognia i odczekaj 4-5 minut, następnie zamieszaj, aby rozpocząć wirowanie. Dodaj chmiel na whirlpool, a następnie odczekaj 15 minut, aby brzeczka zwolniła i opadła. Schłodź brzeczkę do 17°C). Napowietrz brzeczkę i zadaj drożdże. Fermentuj w 17°C przez pierwsze 3 dni, a następnie pozwól, aby temperatura wzrosła o stopień lub dwa dziennie do 68°F (20 °C). Trzymaj w tej temperaturze przez co najmniej tydzień lub do 2-3 dni po zakończeniu fermentacji.

Przelej na cichą, dodaj chmiel i odczekaj pięć dni, a następnie zabutelkuj lub keguj z nasyceniem 2,5 objętości CO2.
 

Reżim chmielenia zależy od Ciebie, ale bardziej polecam chmiele sosnowe i ziemiste niż przesadnie soczyste cytrusy i chmiele tropikalne. Ważne jest, aby dać sobie solidną bazę IBU około 60, a następnie dodać chmiel wirowy, gdy temperatura brzeczki nieco spadnie, aby pomóc zachować olejki tworzące aromat i smak! Chmielenie na sucho nie jest, ściśle rzecz biorąc, konieczne, ale powinno zwiększyć intensywność aromatu chmielowego.

 

Udostępniają także przepis Drew Beechama. W skrócie wygląda on tak:
 

Cytat

 

4.5 kg two-row pale
907 g Munich
454 g Crystal 60L
340 g Weyermann Carafa II
227 g roasted barley


1 oz (28 g) Chinook [13% AA] at 60 minutes
1 oz (28 g) Centennial [10% AA] at 10 minutes
1 oz (28 g) Cascade [7% AA] at flame-out


White Labs WLP001 California Ale

 

 

Terry Foster w Brewing Porter & Stouts podaje lika przepisów na american stouty - w załączniku.

 

Osobiście zrobiłbym zasyp według sugestii Palmera (4,5 kg słodu bazowego, 225 g jasnego karmelu, 225 g ciemnego karmelu, 225 g słodu czekoladowego, 225 g palonego jęczmienia), chmielił Iungą na 60 i Simcoe na 15-10-0 a dał do jedzenia Nottinghamom.

 

 

AM_STOTY_FOSTERA.txt

Link to comment
Share on other sites

Kurcze Maris Otter do american stout, to bez sensu jak dla mnie...to fajny słód jak robimy coś angielskiego np bittera, mild etc Może do klasycznego stouta...brown portera etc. generalnie to drogi słód i fajny jak chcemy coś mocno "angielskiego". Jednak tutaj jednak chmiele to przykryją a jest drogi jak na bazowy słód (mówi to ten co używał gryczanego jako bazowego :P). I jak dla mnie biiida z chmielem w tych przepisach...dałbym 100g na gorąco+z 50g na zimno i myślę, że będzie ok. A nawet więcej. Kwestia testów i prób. Rzadko pierwsza receptura będzie zwalać z nóg ;)

Wczoraj do BIPA dałem bardzo skromne 300g na ciepło, na zimno pójdzie 100g (wystarczy 70g, ale paczka ma 100 więc...)

Link to comment
Share on other sites

Można do tego podejść na wiele sposobów, wiele smaków...różne drożdże, różne chmiele. Można iść w czysty profil, jak ktoś lubi może jakieś lekkie estry wprowadzić chociaż akurat do american stout nie polecam. Więc próbuj, baw sie. Możesz zrobić 20l podzielić na dwa wiadra. Inne chmiele. Albo inne dodatki, inne temp fermentacji etc. W sumie nabrałemochoty na zrobienie american stouta :D

Link to comment
Share on other sites

@Bolt widzę że mocno siedzisz w temacie, więc pozwolę sobie tu zapytać. Masz gdzieś pod ręką fajną recepeturę na Black IPA? Chciałbym uwarzyć coś w okolicach 60 IBU, bardziej cytrusowego niż żywicznego, bardzo mocno chmielowego i z solidnym czekoladowym finishem. Znalazłem coś takiego, aczkolwiek dorzuciłbym przynajmniej 30-50g chmielu na hopstand / zimno.

Link to comment
Share on other sites

15 minut temu, ciezkicoswybrac napisał:

@Bolt widzę że mocno siedzisz w temacie, więc pozwolę sobie tu zapytać. Masz gdzieś pod ręką fajną recepeturę na Black IPA? Chciałbym uwarzyć coś w okolicach 60 IBU, bardziej cytrusowego niż żywicznego, bardzo mocno chmielowego i z solidnym czekoladowym finishem. Znalazłem coś takiego, aczkolwiek dorzuciłbym przynajmniej 30-50g chmielu na hopstand / zimno.

Poczytaj artykuł Bartka w ostatnim Piwowarze, jest tam też receptura

Link to comment
Share on other sites

@ciezkicoswybrac przepis mi osobiście się nie podoba. Idea ryżu aby uzyskać mocniej odfermentowane piwo w BIPA spoko pomysł, tylko, że IMO ryż to do jasnych piw bo fajnie łagodzi kolor. Np planuje w cold IPA użyć z 20-30% ryżu. W BIPA można użyć cukru nieco. Natomiast karmele to zły pomysł bo zbliżamy się wtedy do stouta..


@anteks ma rację w ostatnim piwowarze jest artykuł o BIPA mogę podesłać jeśli chcesz. Natomiast co do receptury wczoraj robiłem:
78% Pilzneński
17,5% Płatki Owsiane
2,5% Carafa special I
3% Pszenica czekoladowa
300G cukru
Wszystko od startu zacierane 66 stopni 40 minut. 30 minut w 72. Pewnie wyjdzie nieco zbyt pełna, ale chciałem tej gęstości owsa bo taki miałem pomysł.
Chmielenie: (test topaza liczę na porzeczkę)
50g Topaz na 10min
50g Simco Na 10 min
Hopstand 30 minut w około 78 stopni mieszane co 5-10 min.
50g Simco
50g Topaz
100g Citra
Na zimno pójdzie 100g topaza.
Natomiast sprawdzona receptura to ta:

 

Edited by Bolt
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

a woda do BIPA?

próbuję dopasować z automatu w BeerSmith ale jako profil docelowy nie ma tam wody dla  BIPA (przynajmniej dafaultowo, może można skądś ściągnąć dodatkowe profile?). Jak szukam przez wpisanie "black" to owszem wyskakują mi docelowe profile Black Full/Dry/Balanced... a może to robić na wodzie przeznaczonej dla stouta czy portera?

jaki profil docelowy zastosowalibyście do BIPA najlepiej wybierając spośród profili zaszytych w BeerSmith? a jeśli tam takowego nie ma to w co celować ustawiając podstawowe parametry?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nie wiem jak w sierpniu ale na dziś cena zestawu wywalona cena z linka 102 zł a  znalazłem zestaw za 70 zł... ale przy takich cenach to nie wiem (świeżak jestem) czy lepiej nie wyjdzie kosztowo (z uwzględnieniem roboty i kosztów energii/wody) zrobienie tego na gotowych ekstraktach słodowych i dodatkowo zakupionym chmielu ?

Link to comment
Share on other sites

Zestawy nie mają większego sensu, za te same składniki osobno zapłacisz o wiele mniej, nawet jak kupisz większe paczki słodów niż garstki słodów specjalnych czy palonych, które w zestawach się znajdują - tym bardziej,  że sklepy podają często skład, który zwykle można skompletować samemu w tym samym sklepie. Nie żeby był to jakiś rewelacyjny pomysł, bo z jakością tych receptur różnie bywa. Po prostu można kupić słód, chmiel i na początku znaleźć przepis w internecie, próbując zastanowić się, po co dany składnik jest dodawany. Po kilku warkach pewnie większość dojdzie do wniosku,  że jest w stanie samemu tworzyć lub przynajmniej modyfikować receptury pod własne preferencje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.