Skocz do zawartości

Jakie drożdże do Lagera Wiedeńskiego - Ankieta?


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, Piotr Ba napisał:

A zresztą zróbmy zakład: proszę uwazyc lagera wiedeńskiego wg tej mojej receptury: i dać znać czy brakuje slodowosci

 

Nie zauważyłeś, że kolejna osoba napisała, że to słaby przepis i drożdże? Słodowosć nie ma nic wspólnego z poziomem odfemetnowania. Niektóre drożdże zjadają głeboka a zostawiają piękna słodowosć. Dobra NEIPA też ma około 5BLG dekstryn etc czy jest słodowa? Niezbyt, nawet jak chmiele już zwietrzeją etc. Widać u Ciebie brak wiedzy o tym czym jest słodowosć, skoro porównujesz ja do cukrów resztkowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta ja nie mówię że są super. Slodowosc to jest z zasypu z monacha i wiedeńskiego i tak ma być. Drożdże wystarczą czeskie i wiele browarów robi to na czeskich drożdżach i się im nie dziwie. Ja jade teraz serię na s23 i wnioski wyciągnę swoje. A co to jest ulep to nie wiem nie mi to oceniać, w tym piwie nie ma problemu ze słodowym finiszem takie moje zdanie. Zresztą moim zdaniem to lagerowy szczep idealnie nie powinien dawać nic od siebie i jesteśmy kwita. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie lagerowy szczep musi dać od siebie mnóstwo. Mnóstwo rzeczy bo nie daje estrów ani fenoli. Musi pięknie podkreślić bazę słodowa aby wydobyć jak najwiecej charakteru zasypu. Powinien dać sporo świeżości i lekkości w niektórych piwach. Jednocześnie oczekujemy od lagerow efektu „crsip”. Jakby to powiedzieć to bardzo daleko od słowa „nic”. 
Chyba się gubię:

Napisałeś że 34/70 są idealnym szczepem do marcowego który słodem stoi. A teraz piszesz: 

13 minut temu, Piotr Ba napisał:

Ta ja nie mówię że są super. Slodowosc to jest z zasypu z monacha i wiedeńskiego i tak ma być. Drożdże wystarczą czeskie i wiele browarów robi to na czeskich drożdżach i się im nie dziwie. Ja jade teraz serię na s23 i wnioski wyciągnę swoje. A co to jest ulep to nie wiem nie mi to oceniać, w tym piwie nie ma problemu ze słodowym finiszem takie moje zdanie. Zresztą moim zdaniem to lagerowy szczep idealnie nie powinien dawać nic od siebie i jesteśmy kwita. 

Super jest niżej w hierarchii wartościowania niż idealne…więc hmm jak w końcu jest? 
 

Monach i wiedeński dobrze wpływają na odczucie slodowosci ale właśnie 34/70 potrafią piwo z tego wyprać. 

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

You are missing the point. Jeśli masz drogie specjalne drożdże WLP lub inne typu german/bavarian lager użyj ich. Ale jeśli pytasz mnie o zdanie to odpowiadam - ze u mnie na komercji 34 70 nie jest piwo wytrawne w zadnym razie jeśli chodzi o czerwonego lagera. Tyle 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr Ba napisał:

You are missing the point. Jeśli masz drogie specjalne drożdże WLP lub inne typu german/bavarian lager użyj ich. Ale jeśli pytasz mnie o zdanie to odpowiadam - ze u mnie na komercji 34 70 nie jest piwo wytrawne w zadnym razie jeśli chodzi o czerwonego lagera. Tyle 

Hmm jak to nie łapie co jest sednem? Nikt nie pytał o kwestie ceny. Padło pytanie o dobre droższe do typowo słodowego piwa. Dwa lepiej wydać raz 60zl na świetne drożdże. Zrobić np skosy i mieć świetny szczep w domowym banku drożdży. I nikt nie pyta o komercyjne robienie piwa, nie było nawet raz wspomniane o komercyjnej produkcji piwa gdzie zysk ma znaczenie. 
Nadal nie rozumiesz piwo może być wytrawne a jednocześnie słodowe. A może być słodkie ulepkowate i nie mieć nic wspólnego z słodowoscia. 
Nawet wśród tańszych sucharów 34/70 nie sa zbyt dobre i tyle. Jedyny sens zastosowania ich widzę np w hoppy porter bałtycki etc(mierny sens). Na pewno nie w żadnym marcowym czy lagerze wiedeńskim gdzie słodowosc jest podstawa. 
Nie oszukujmy się, w większości przypadków płynne drożdże będą znacznie lepsze niż suchary. 

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Piotr Ba napisał:

You are missing the point. Jeśli masz drogie specjalne drożdże WLP lub inne typu german/bavarian lager użyj ich. Ale jeśli pytasz mnie o zdanie to odpowiadam - ze u mnie na komercji 34 70 nie jest piwo wytrawne w zadnym razie jeśli chodzi o czerwonego lagera. Tyle 

Bo zasyp, który przedstawiłeś, plus ekstremalnie wysoka temperatura zacierania dająca mnóstwo cukrów resztkowych, daje na finiszu słodkość nie słodowość.

Słodowy ma być być wytrawny czeski pilsner - rześki tak, że aż chce się zrobić następny łyk. Tyle, że oprócz drożdży robotę robi tu dekokcja.

Albo np mniej wytrawny, ale nadal lekko wchodzący słodowy niemiecki Helles, który jest praktycznie tylko na słodzie pilzneńskim.

 

Mnie ostatnie łyki piwa z Twojej receptury zwyczajnie męczyły - dlatego go nie powtórzę.

Dziwne, że Ciebie nie, bo jak sam napisałeś

Cytat

 ja właśnie lubię piwa puste, bez słodowości,

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Piotr Ba napisał:

To piwo jest na oyl 101, to nie jest neutralny profil tylko kwiatowo ziołowy. 

Z opisu:
 

Cytat

Thought to be the H strain of the famous Plzen brewer, Pilsner I lager has a dry and neutral taste profile and is gently malty with a lightly perceptible floral aroma 

a ja robiłem na 34/70 i swoje wrażenia opisałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Piotr Ba napisał:

To piwo jest na oyl 101, to nie jest neutralny profil tylko kwiatowo ziołowy. 

Czekaj… powoli: 

Sugerujesz, ze 34/70 są świetne do lagera wiedeńskiego. 
Ja sugeruje, że są słabe. 
Z pełnym przekonaniem prosisz, aby wykonać lager wiedeński zgodnie z Twoim przepisem(merytorycznie poprawnym odniesieniem jest to, że nadal odnosimy się do 34/70)

Inni wykazują Ci, że testy dały im słabe piwo 

Ty nagle odwracasz kota ogonem i piszesz ze przepis był na oyl 101. 
Z całym szacunkiem ale Twój poziom argumentacji jest na dnie…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bolt napisał:

Inni wykazują Ci, że testy dały im słabe piwo 

Ty nagle odwracasz kota ogonem i piszesz ze przepis był na oyl 101. 

Z całym szacunkiem ale Twój poziom argumentacji jest na dnie…

Kolega chyba nie był aktywny przez ostatni rok i wrócił na forum? Większość przestała już się wdawać z tym Panem w dyskusje bo zawsze jest to samo :D 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żatecki jest dość intensywny do lagera wiedeńskiego, ja polecam np. Hallertauer Mittelfrüh. Można, ale warto zwrócić uwagę,  że łatwo się zbliżyć zanadto do Festbiera lub Czech Amber Lagera. Oczywiście nie oznacza to,  że to piwo będzie gorsze, ale dla mnie lager wiedeński powinien koncentrować się na dobrej jakości słodzie wiedeńskim, a smak chmielowy powinien być rozumiany "po niemiecku", czyli przede wszystkim jako goryczka. Granice w stylach wg BJCP 2021 Märzen, Vienna Lager, Czech Amber Lager i Festbier nie są wielkie, więc ja staram się do tego podchodzić tak,  żeby je w moich piwach uwydatnić (w granicach stylu).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.