Skocz do zawartości

Przepis na pilsa - ala Kasztelan


GregPasz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

będę wdzięczny za sprawdzony przepis na pilsa.

Na wszelki wypadek napiszę, tak widziałem te przepisy: https://wiki.piwo.org/Kategoria:Receptury_ze_słodów ale nie wiem który z nich wybrać :(

Chciałbym zrobić dobre jasne piwo, z trwałą pianą może coś w stylu kasztelana o IBU do 20.

Z góry dzięki za każdą wskazówkę jak zrobić dobrego pilsa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, GregPasz napisał:

Cześć,

będę wdzięczny za sprawdzony przepis na pilsa.

Na wszelki wypadek napiszę, tak widziałem te przepisy: https://wiki.piwo.org/Kategoria:Receptury_ze_słodów ale nie wiem który z nich wybrać :(

Chciałbym zrobić dobre jasne piwo, z trwałą pianą może coś w stylu kasztelana o IBU do 20.

Z góry dzięki za każdą wskazówkę jak zrobić dobrego pilsa :)

Trwała piana to będzie pewnie w większości piw z zacierania. Jak dodasz chmielu więcej etc to tym bardziej. Zwłaszcza w takiej 12. Zależy co znaczy trwała dla ciebie? 
I najważniejsze pytanie chcesz pilsa czy kasztelana? Zupełnie inna sprawa. Pils jest mocno chmielowy. Kasztelan chmielu nie widział. I 20 IBU na pilsa to bida. 
Ja bym poszedł w prostotę. 

100% pilzneński albo 90%pilznenski 10carapils jeśli chcesz coś bardziej słodkiego, 90%pilznenski 10%zyto. Zacierać w 65 a później w 72 po 40minut. A chmiel…zdecyduj się co chcesz pils czy jasne. 
 

ps. Jakich drożdży planujesz używać? 

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi w tym wątku :)

@x1d, ma być dobre piwo.

@Bolt, zrobiłem dopiero kilka piw a jedno z nich to summer ale, goryczka na poziomie 45 i mnie strasznie wykrzywiało podczas picia więc z tego powodu myśle o dużo niższym IBU. Pils czy jasne - wybacz ale nie wiem jaka jest między nimi różnica :(

W tym momencie jeśli chodzi o drożdże to posiadam:

us-05

s-04

bry-97

munich classic

 

Jeśli żadne z nich się nie nadają to kupię te co poleca @INTseed a więc w34/70 lub jakieś inne .... - jestem zielony w temacie warzenia

 

Co do chmieli to posiadam:

Iunga, Lubelski, Marynka, Amareillo, Columbus, Galaxy, Mosaic, wai-iti,, Citra oraz Simcoe

 

Nie chcę na siłę robić pilsa ze składników które posiadam, zależy mi przede wszystkim na efekcie końcowym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze inna sprawa: jakie masz temperatury fermentacji. Bo to od nich zależy jakie drożdże poradzą sobie najlepiej. Pils (każdy inny lager) na w33/70 to 9-12°C, lekki ejl na sO4 - us05 - bry97 to od 16 do 20 powiedzmy zgrubnie (przy czym start od 16, finisz w 20 a nie na odwrót).

 

A jeśli zalezy Ci ma gotowym produkcie a nie pilsie (czy innym lagerze) polecałbym przepis z Wiki na Full Aroma Hops z Iunga na goryczke i lubelskim na aromat.

Tylko przelicz swoją wydajność (żeby trafić w te 12 BLG), IBU żeby było go mniej i policz surowiec do refermentacji bo w tym przepisie coś jest dużo za dużo (tak o połowę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, GregPasz napisał:

Dzięki za odpowiedzi w tym wątku :)

@x1d, ma być dobre piwo.

@Bolt, zrobiłem dopiero kilka piw a jedno z nich to summer ale, goryczka na poziomie 45 i mnie strasznie wykrzywiało podczas picia więc z tego powodu myśle o dużo niższym IBU. Pils czy jasne - wybacz ale nie wiem jaka jest między nimi różnica :(

W tym momencie jeśli chodzi o drożdże to posiadam:

us-05

s-04

bry-97

munich classic

 

Jeśli żadne z nich się nie nadają to kupię te co poleca @INTseed a więc w34/70 lub jakieś inne .... - jestem zielony w temacie warzenia

 

Co do chmieli to posiadam:

Iunga, Lubelski, Marynka, Amareillo, Columbus, Galaxy, Mosaic, wai-iti,, Citra oraz Simcoe

 

Nie chcę na siłę robić pilsa ze składników które posiadam, zależy mi przede wszystkim na efekcie końcowym.

 

Pils jest mocno chmielowym i aromatycznym piwem. A jasne pełen to raczej dominujący slod etc. 20ibu to taka ilość ze nawet nie poczujesz. 
Dałbym:

90% pilznenski 

10% caraplils. 
66 stopni 40 minut

72 stopnie 40 minut. 
gotowanie 90 minut. 
iunga na goryczkę wylicz ile chcesz

30g lubelskiego na 20 minut 

30g lubelskiego na 10 minut 

40g lubelskiego hospstand. 
 

Drożdże dobrać do temperatury jakie mamy. 
i z 50g lubelskiego na zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.