Skocz do zawartości

Sprzedaż drożdży po terminie ważności


Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Czy drożdże nie są produktem spożywczym i nie powinno się ich sprzedawać po upływie terminu ważności? Czy to jest zgodne z prawem i fair wobec konsumenta? Jak uważacie?

Piszę o tym, bo zaczynają mnie drażnić "wyprzedaże" w sklepach dla piwowarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę chwil na edukację

https://noizz.pl/zdrowie/co-naprawde-mowia-daty-waznosci-na-produktach-miliony-ludzi-czytaja-je-zle/vgn3ffd

 

Na drożdżach z Mangrowe Jack widnieje jak byk BBE -"najlepiej użyć przed"

Podobnie White Labs: "Best Before"

Na Lallemandach EXP, ale to też oznacza tylko, że produkt nadal może pełnić swoją funkcję, tyle, że producent nie gwarantuje deklarowanej liczby żywych komórek.

A jak cię coś drażni, to unikaj :)

 

 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Nazwa użytkownika napisał(a):

Jak w temacie. Czy drożdże nie są produktem spożywczym i nie powinno się ich sprzedawać po upływie terminu ważności? Czy to jest zgodne z prawem i fair wobec konsumenta? Jak uważacie?

Piszę o tym, bo zaczynają mnie drażnić "wyprzedaże" w sklepach dla piwowarów.

Ale termin ważności czy najlepsze do?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nazwa użytkownika napisał(a):

Rozumiem co chcesz przez to powiedzieć, ale jeśli jogurt czy szynka w sklepie się przeterminuje to wywalają to do odpadów tak? Jak data przydatności się zbliża wtedy robią przeceny -x% prawda?

Ale jogurt ma datę "spożyć do", a nie "najlepiej spożyć (użyć) przed"

W tym drugim przypadku nie musisz produktu "wywalać do odpadów"

Czytałeś artykuł ?

A są sklepy,które też przeceniają drożdże zbliżające się do daty użycia określonej przez producenta:

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/drozdze/gorna_fermentacja/white_labs_wlp004_irish_ale_yeast_purepitch

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/drozdze/gorna_fermentacja/white_labs_wlp051_california_ale_v_yeast_purepitch

https://www.browar.biz/centrumpiwowarstwa/drozdze/gorna_fermentacja/fermentum_mobile_fm25_klasztorna_medytacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co jest drażniącego jeśli mogę spytać w wyprzedażach o ile jest uczciwie napisane, że drożdże po terminie ważności albo upływa owa data niebawem? Przy czym data ważności czy najlepiej spożyć przed itp. to w przypadku drożdży należałony czytać pewno jako data do której producent gwarantuje, że liczba komórek nie spadnie do iluś tam względem nominalnej, albo dopóki drożdże nie zjedza zapasu żarcia i zaczną wymierać itp. może nie ma tego wprost napisane, ale weź podaj tutaj jakieś inne kryteria przydatności tego typu produktów.

 

Nie wiem jak to jest w produktach spożywczych sensu stricte, ale pewnie dają to do laboratoriów i patrza po jakim czasie w produkcie zaczną rozmnażać się mikroby odpowiedziale za pogorszenie cech produktu bądź uniemożliwiające jego bezpieczne spożycie. Nie wiem czy do końca tak jest, ale podejrzewam, że podawanie daty podyktowane jest w oparciu o różne kryteria zależne od produktu. Ogólnie ciekawy temat i pewnie ktoś rozwieje nasze wątpliwości w temacie.

 

Swoją drogą mleko też każą trzymać bodaj 24 czy 48h po otwarciu, a jaka jest rzeczywostość to każdy wie po sobie samym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak

28 minut temu, Nazwa użytkownika napisał(a):

Czyli uważacie, że sprzedawanie produktu po terminie jest ok? Nie ważne czy jest napisane "spożyć do" czy "najlepiej do"?

Tak. Jest ok. Jeżeli jest to zaznaczone i przecenione. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Nazwa użytkownika napisał(a):

Czyli uważacie, że sprzedawanie produktu po terminie jest ok? Nie ważne czy jest napisane "spożyć do" czy "najlepiej do"?

Jest zgodne z prawem. Niektóre sklepy tak robią, inne nie - ale przecież nie ma przymusu kupna. 

Jak widzisz przecenione drożdże, to wiesz że są one tuż przed datą, albo nawet po i możesz omijać.

 

Bardziej bym się słodami przejmował, albo chmielem, które konfekcjonowane są często w sklepach i gdzie można na etykiecie wszystko napisać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem problemu - zwłaszcza gdy w ofercie było wyraźnie zaznaczone, że data wkrótce minie lub jest już po. Na szczęście Komisja Europejska pracuje nad zmianami prawnymi które pozwolą na nieoznaczanie terminu w produktach które dzisiaj mają zwrot o najlepszym terminie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mniej jednak radzę uważać z niektórymi drożdżami po terminie - w moim przypadku kupiłem jakieś 2 tyg temu z Marxamu z wyprzedaży [EDIT: Wyest 3638]  - termin ich był do 7.06 bodaj, zrobiłem starter 2,5l i puściłem na 45l brzeczki. Efekt - najpewniej 45l piwa pójdzie do wylania, piwo nie jest wadliwe, ale jest okropne - smakuje gorzej niż koncernowy najgorszy weizen jakiego można sobie wyobrazić, a ciężko sobie wyobrazić gorszego niż Książęce Pszeniczne (żeby to jeszcze weizen był), jak piwo na męczonej n-razy gęstwie po weizenie. Goździka w smaku trochę jest nie powiem, a reszta to jakieś lekko gorzkawe posmaki, nawet nie wiadomo jak to nazwać i do czego przyrównać. Banana zero i to bym przebolał jakby chociaż jakaś chlebowość pszennego tostu się pojawiła, albo jakaś zbożowość chociaż... - nic, zero.

Tak więc sprzedaż drożdży co do zasady, mających dać jak najczystsze piwo - moim zdaniem warto się pokusić

ale takich mających coś dawać od siebie w profilu smakowym - po powyższym doświadczeniu - bym już się zastanawiał. Najgorzej, że mam jeszcze drugą paczkę tego badziewia...

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.