Skocz do zawartości

Coopers stout vs Irish Stout


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

wiem że parę osób kombinowało coś ze stoutami, ale chciałem zapytać, czy ktoś sprawdzał różnicę pomiedzy zwykłym coopers stout, a wersją Irish Stout i czy jest jakaś różnica?

 

Generalnie zależy mi na czarnej smole, gęstej, gorzkiej, mocno przypalanej, absolutnie nie przeźroczystej, taki guiness na sterydach, tudzież Beamish niedostępny w PL.

Niestety w Polsce jeszcze nie znalazłem dobrego, treściwego stouta, więc sam go chcę sobie zrobić.

 

Niestety nie mam możliwości na samodzielną warkę, więc posiłkuję sie kitami, ale staram się je robić dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz kupić jęczmień palony, wsypać do woreczka i namoczyć w gorącej wodzie przez kilkanaście minut. Będziesz miał tak ciemną i tak paloną ciecz, że łyga będzie stała. Ja osobiście uważam, że dominująca paloność to jednowymiarowe piwo i lubię, kiedy jest ona skontrowana słodyczą resztkową. Powodzenia.

 

Btw. próbowałeś czegoś z artezana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Igor Gorelord napisał(a):

Witam,

wiem że parę osób kombinowało coś ze stoutami, ale chciałem zapytać, czy ktoś sprawdzał różnicę pomiedzy zwykłym coopers stout, a wersją Irish Stout i czy jest jakaś różnica?

 

Generalnie zależy mi na czarnej smole, gęstej, gorzkiej, mocno przypalanej, absolutnie nie przeźroczystej, taki guiness na sterydach, tudzież Beamish niedostępny w PL.

Niestety w Polsce jeszcze nie znalazłem dobrego, treściwego stouta, więc sam go chcę sobie zrobić.

 

Niestety nie mam możliwości na samodzielną warkę, więc posiłkuję sie kitami, ale staram się je robić dobrze.

Ich nie testowałem. Jednak mogę Ci podrzucić listę brewkitów coopersa z zawartością IBU. Te drugie wartości są już takie klasyczne jakie się podaje zazwyczaj na forum.

 

Lager = 390 = 28.8
Draught = 420 = 31.0
Dark Ale = 590 = 43.6
Real Ale = 560 = 41.4
Stout = 710 = 52.5
Pale Ale = 340 = 25.1
Mex Cerveza = 270 = 20.0
Can Blonde = 420 = 31.0
English Bitter = 590 = 43.6
Euro Lager = 340 = 25.1
Heritage Lager = 390 = 28.8
IPA = 710 = 52.5
Irish Stout = 560 = 41.4
Aust Bitter = 495 = 36.6
Pilsner = 420 = 31.0
Sparkling Ale = 490 = 36.2
Trad Draught = 420 = 31.0
Wheat Beer = 300 = 22.2

 

Sądzę, że ten jaki szukasz to zwykły stout. IBU 52,5

 

Kolega wyżej dobrze podpowiada. Zaparz do tego troszkę palonego słodu ale też z nim zaparz słodu bardziej słodowego. Jakiegoś ciemnego. Jakiego nie podpowiem do Stouta bo na tym stylu za bardzo się nie orientuje, dopiero za kilka miesięcy będę go warzył😋

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję Klasycznego Stout-a od Coopersa, ma więcej EBC i IBU od wersji Irish. Zapodam z Thomas Coopers Dark Malt Extract. Najwyżej będę widelcem pił to piwo 😆

Narazie na smaka, zobaczę czego będzie brakować, czego za dużo i następnym razem się dostosuję, tak jak to robię z Pilsami aktualnie i ewentualnie spróbuję waszych pomysłów.

Myślałem jeszcze o dodatku kawy, ale opinię są podzielone czy dolewać espresso, czy wsypać ziarna jak chmielenie na zimno czy gotować, itp itd..

 

 

12 godzin temu, Ununul napisał(a):

 

Btw. próbowałeś czegoś z artezana?

 

Nie, ale ta seria Samiec Alfa mnie zaintrygowała, poszukam, dzięki.

 

P.S. Drożdże Coopersa dają radę czy kombinować z jakimiś innymi jak Irlandzkie Ciemności?

Temperatury na tych seryjnych też niektórzy podają 21, gdzie indziej w zakresie 12-18 i człowiek zgłupiał..

Edytowane przez Igor Gorelord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ekstrakt czytałem jest konkret i jest najczarniejszy. Miałem gdzieś porównanie do WES-A i Bruntala. Jak chcesz czarnego, wytrawnego, kawowego to bardzo dobry wybór.

 

Odpowiednie drożdże i odpowiednia temp. fermentacji to z 90% sukcesu dobrego piwa. Więc może ktoś Ci poleci.

 

Może takie i polecieć w niskiej temp.:

 

https://homebrewing.pl/drozdze-gornej-fermentacji-lallemand-danstar-nottingham-p-237.html

 

Bardzo polecane i doceniane.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Reters napisał(a):

Ten ekstrakt czytałem jest konkret i jest najczarniejszy. Miałem gdzieś porównanie do WES-A i Bruntala. Jak chcesz czarnego, wytrawnego, kawowego to bardzo dobry wybór.

 

Odpowiednie drożdże i odpowiednia temp. fermentacji to z 90% sukcesu dobrego piwa. Więc może ktoś Ci poleci.

 

Może takie i polecieć w niskiej temp.:

 

https://homebrewing.pl/drozdze-gornej-fermentacji-lallemand-danstar-nottingham-p-237.html

 

Bardzo polecane i doceniane.

 

O to to. Myślałem o tych samych, ewentualnie FM13 i polecieć na max 18 stopni, albo te co mówisz i na 15-16 i potrzymać ciut dłużej bo mają dobre opinie i dają radę pracować w smole.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupione. Czekam na drożdże. Ciężko je dostać te Lalemandy, tylko w 2 polskich sklepach znalazłem. 11g pewnie za mało na takie BLG, więc zakupiłem dwie paczki, słusznie nie?

Zakupiłem również 200 gram słodu Barwiący min. 1250 EBC Viking Malt 0,2 kg

Muszę poczytać o tym zaparzaniu słodów i się douczyć.

Mam nadzieję, że nie będzie zbyt płaskie jak kolega pisał, bo nie dochmielam tym razem, muszę spróbować najpierw czego będzie brakować i nastepnym razem reagować.

 

16 godzin temu, Ravage Trzy Baryłki napisał(a):

Jeśli to pomoże to dziele się dokładną opinią na temat wersji irrish w swoim tekscie - klik

 

Ale ogólnie to na lenia wróce kiedyś do tego brewkitu :)

Czytałem już wcześniej :)

IMG-20230729-WA0000.jpg

Edytowane przez Igor Gorelord
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo wodnistości itp. Sugestia ode mnie. Równo 20l sobie nastaw. Wtedy weź próbkę i zmierz blg. Jeśli będzie Ci odpowiadać tak zostaw. Jeśli nie dolej do np. 1 litr i zmierz ponownie. Z doświadczenia wiem, że jednak 20 max 21l najlepiej nastawiać. Teraz mam saissona od 14 dni w butelkach na coopersie pilsner+jasny płynny ekstrakt coopers + 600gr słodu parzonego(3 rodzaje) + chmielenie na ciepło 60gr mandarina bavaria i nastawiłem 20 litrów Drożdże Lallemand Farmhouse . Piwo w głębi smaku na styku. Jak bym nastawił 23 litry było by wodniste a 600gr słodów specjalnych jeszcze poszło. Wiadomo po 14 dniach to tylko tak na próbę odpaliłem butelkę, aczkolwiek smak typowo saissonowy i chmiel swoje zrobił ten mandarynkowy😋

 

Spokojnie możesz nie chmielić czy na ciepło czy na zimno. Jak dobrze wszystko zrobisz, nie będzie infekcji i dobrze przeprowadzisz fermentację w stałej odpowiedniej temperaturze, piwko i tak wyjdzie super.

 

Parzenie słodów jest bardzo proste. Wrzucasz słód ześrutowany do tam max 75 stopni wody około 1 litr na 100gr(3-4l na 0,5kg słodu) i parzysz około 30 min. pod przykryciem. Bierzesz sito(mam sprawdzone bardzo gęste) odlewasz do garnka, słód jeszcze możesz przelać wodą o temp. max 78 stopni. Ten napar wstawiasz na gaz. I gotujesz 10 min. Studzisz czy tam dodajesz brewkit i ekstrakt LME i tyle.

 

https://www.blog.homebrewing.pl/steeping-czyli-warzenie-z-ekstraktow-z-namaczaniem-slodow-specjalnych/

 

https://3barylki.pl/2021/08/20/czym-jest-steeping-namaczanie-slodow-specjalnych-podczas-warzenia-piwa-z-ekstraktow/

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czytałem własnie na tych stronach. Zakupiłem również woreczki.

Jaki wdg. was powinien być zbliżony BLG początkowy na taki nastaw? Standardowe 12?

Jeśli się nie mylę, lepiej zadać 22gr skoro będe trzymał w niższej temperaturze fermentacji?

 

A dobry jest ten Pils od Coopersa? Jaka barwa? Bo własnie się do niego przymierzałem pod koniec sierpnia + rozglądam się za goryczkowymi chmielami lub ew. z Saaz zrobię i jakieś inne dolniakowe drożdże niż CP18

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że taki styl to minimum 13 blg jak będziesz miał 14-15 blg i niska temp. to 2 paczki na luzie możesz dać.

 

Bardzo dobry. To są jednak brewkity świetnej jakości. Barwa zależy jaki dasz ekstrakt. Możesz dać super jasny proszkowany lub płynny jasny. I tutaj zależnie od producenta. Wes, Coopers, Bruntal. Wszystkie trzy bardzo dobra jakość. Teraz będę nastawiał tzw. staromiejskiego lagera z przepisu ze strony coopersa, tylko troszkę zmodyfikowany. I daje płynny ekstrakt pale ale Bruntala oraz zaparzam 500gr słodu carahell oraz 500gr carapills. Zauważyłem że około 600 gr słodu to jednak za mało do parzenia do brewkitów.

 

Chmielenie 20gr lubelski i 20gr Tomyski na ciepło około 68 stopni. Nastaw 20 l max 21. Drożdże Lutra puszczone w około 28 stopniach. I zobaczymy co z tego wyjdzie😉

 

Jak będziesz dawał mocno goryczkowy to jednak nie dużo, bo pilsner coopersa już trochę ma goryczki.

 

 

Staromiejski Lager.pdf

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli one są już faktycznie lekko goryczkowe to super, bo te z Gozdawy dla mnie są zbyt słodowe i jak widziałeś w innym moim temacie, pomimo super jasnego ekstraktu, wyszło dosyć ciemne. Teraz (po stoucie) polecę z Pilsem, wszystko od Coopersa oprócz drożdży.

 

Nic, czekam na przesyłkę bo mnie już smutek ogarnia widząc puste wiadra nie pracujące 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszło. Ale żem przyjanuszował..

Myślałem że lodówka mi lepiej zdąży schłodzić wodę źródlaną a finalnie zadałem drożdże do brzeczki o temp. 20,5 C. Miałem je już uwodnione (ok 26-28 stopni woda), więc szkoda było wywalać, wiec po 30 min. rehydratacji, dodałem 50 ml brzeczki i potrzymałem je jeszcze ze 20-30 min aby schlodzić fermentor bo było prawie 22.

Myślę, że w takim ukladzie zostawię wszystko na ok 16 stopni, chociaż docelowo chciałem 13C. Dałem jedną paczkę, wyszło na start 11,5 blg.

 

Następnym razem nie piję podczas prac w kuchni. 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update:

Drożdże zaliczyły laga ok. 36 godzin. Dopiero po tym czasie pojawiła się pierwsza piana. Teraz na ok. 1 cm. Stała temperatura 16,5 +-0,3 C

Myślałem że te Notti będą agresywniejsze... Może jakaś partia do dupy. Czytałem i u nas i na zagranicznych forach że z nimi to różnie..

Nie będę na cichą przelewać tak zdecydowałem, tylko się zastanawiam czy robić przerwę diacytelową, jeszcze nie testowałem i później robić cold crash jak przy pilsach?

Na refermentację, zmniejszę ilość cukru do 3g przy stoucie nie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli liczyłeś na drożdże wychodzące z wiadra, to rzeczywiście raczej nie ten szczep ;) Co nie musi oznaczać, że partia jest kiepska.

Nie zaszkodzi podnieść nieco temperaturę, jak fermentacja zwolni.

Cold crash jak najbardziej można zrobić, do butelek pójdzie klarowniejsze piwo.

Ilość surowca do refermentacji najlepiej przeliczyć kalkulatorem, np. https://brewness.com/calculator/pl/carbonation

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CC możesz lecz nie musisz. U mnie piwa stylu Dark Ale czyn Brown po miesiącu w butlach rewelacyjnie klarowne. Fermentacja w jednym fermentorze około miesiąca. Spokojnie, tak jak punix zauważył. Sczególnie w 16 stopniach nie musisz mieć piany na pół wiadra;)

 

I powiem Ci więcej. 2 dni temu nastawiłem piwo na Lutrze zadane drożdże w 30 stopniach. Jak ruszyły to aż się brzeczka cała gotowała, jednak piana była max 2cm. Tutaj nie ma zależności. I to nie warunkuje jakości drożdży.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Igor Gorelord napisał(a):

zmniejszę ilość cukru do 3g przy stoucie nie?

3g na butelkę to już dość dużo, powyżej 4g to proszenie się o kłopoty. Najlepiej użyć kalkulatora, który podesłał kolega wyżej. Jak nie chcesz robić syropu cukrowego, to możesz wartość z kalkulatora podzielić na ilość butelek i będziesz wiedział ile dokładnie sypać do każdej. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy Stoucie może uderz w 2gr lub max 2,5 gr. Ostatnio do Saissona dałem 4gr, celowałem w max nag. 3,0 i tak jak kolega napisał. Nie jestem kamikadze i to jest już moja granica😉

 

Podstawa zabutelkować dofermentowane piwo. Inaczej może być lipa

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, robię zawsze syrop i do Pilsa wykalkulowałem niecałe 4g na butelkę i wyszło idealnie. Więc teraz dam 2,5 około,

Fermentacja trwa, spokojnie, ale coś się ciągle dzieję. 

Jak zwolni, podniosę lekko temperaturę w takim razie by dojadły i wtedy CC kilku dniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BLG zeszło do 2/2,5 więc CC 3 dni i w piątek wieczorem butelkuję. Już od 3 dni BLG się nie zmienia, nic się tam już nie dzieję, ostatnie 3 dni temperatura podniesiona o 3 stopnie, więc nie widzę sensu trzymać dalej.

W smaku bardzo zacnie się to zapowiada 😁 Następnym razem pomyślę o lekkim dochmielaniu na zimno, ale to dopiero potwierdzę za miesiąc jak sie uleży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.