Skocz do zawartości

Poprawa procesu fermentacji


Rekomendowane odpowiedzi

@JacekPlacek66 W zwykłym plastikowym wiadrze (33l, z rurką) z TB. Z tego co się orientowałem to ich wiadra są najszersze, a do tej winiarki wchodzą bez problemu (rączki do noszenia są po ukosie, rurka wepchnięta do końca).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na razie wstrzymam się z zakupem fermentora i dalej będę robił w wiadrach. Może trafi się jakaś okazja to się kupi.

 

Jednak na pewno zakupię jakąś chłodziarke/lodówkę.

Ta winiarka podana przez was trochę droga ale racja jest estetyczna nie wstyd trzymać w domu. Jednak ja mam osobne pomieszczenie i nie musi być estetycznie.

Patrzyłem czy ktoś w okolicy ma jakąś lodówkę na sprzedaż i na razie nic ciekawego nie ma. Więc rozejrzałem się za nową tylko nie wiem czy się ta np. nada.

 

https://allegro.pl/oferta/md13854-lodowka-hotelowa-85cm-130l-a-wyprzedaz-12679760024

 

Wymiary 55x85x58cm  zewnątrz więc ciekawe jak w środku. Praktycznie każda mała lodówka ma takie wymiary i duża część jest jeszcze z zamrażarką. Ta nie więc na + chyba.

 

Jeśli by ta lodóweczka pasowała to co by trzeba ewentualnie dokupić i jak przerobić żeby było ok? Gdzieś tu na forum polecali jakieś sterowniki i pisali jak przerobić ale nie ogarnąłem tematu za bardzo 😅

 

Z góry dzięki za pomoc.

 

   
   
   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JacekPlacek66 napisał(a):

Wymiary 55x85x58cm  zewnątrz więc ciekawe jak w środku.

Musiałbyś dopytać albo przekopać internet, chociaż na pierwszy rzut wydaje się wystarczająco dużo miejsca na jedno wiadro.

 

Godzinę temu, JacekPlacek66 napisał(a):

Jeśli by ta lodóweczka pasowała to co by trzeba ewentualnie dokupić i jak przerobić żeby było ok?

Sterownik STC-1000 i jakiś element grzewczy (np. pas lub kabel). Montujesz do sterownika dwa gniazdka elektryczne, do jednego podpinasz lodówkę, do drugiego element grzewczy. Na sterowniku ustawiasz temperaturę, sondę dajesz na bok wiadra i izolujesz np. gąbką do mycia naczyń. Sterownik sam będzie włączał / wyłączał jedno z urządzeń w zależności od temperatury i histerezy którą ustawisz. Ewentualnie jest jeszcze gotowiec Inkbird, który kosztuje znacznie więcej, ale nie trzeba się bawić w podłączanie kabelków z gniazdek. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi ostatnio po głowie pytanie skąd tak duże zamiłowanie do lodówek/chłodziarek do fermentacji, a tak małe do zamrażarek? Cenowo wypadają podobnie, łatwiej o cold crash. W dodatku ostatnio usłyszałem o rozwiązaniu M.Rogali - stała temperatura w zamrażarce, kilka fermentów w środku, gdzie każdy posiada swój pas grzewczy z inną temperaturą fermentacji. Pomysł może i zaawansowany, ale zawsze można zacząć tylko od zamrażarki, a czasem dokupić pasy itp. Czy są jakieś minusy stosowania zamrażarki do fermentacji? Czytałem, ze bezwładność cieplna nie jest problemem. 

Edytowane przez draker
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smola napisał(a):

Ja STC-1000 odradzam, już dwa razy podczas fermentacji zaczęły mi mierzyć temp. z nie powiem czego. Różnica ponad trzy stopnie, pomimo kalibracji. Polecam sterowniki Esco.

A któryś model konkretnie ? Ceny o wiele większe niż ten STC więc może już wtedy lepszy gotowiec Inkbird ?

 

 

 

A jaki element grzewczy byście polecili bo kiedyś (dawno temu) kupiłem kabel grzewczy i straszna to była tandeta :/

 

 

48 minut temu, draker napisał(a):

Chodzi mi ostatnio po głowie pytanie skąd tak duże zamiłowanie do lodówek/chłodziarek do fermentacji, a tak małe do zamrażarek? Cenowo wypadają podobnie, łatwiej o cold crash. W dodatku ostatnio usłyszałem o rozwiązaniu M.Rogali - stała temperatura w zamrażarce, kilka fermentów w środku, gdzie każdy posiada swój pas grzewczy z inną temperaturą fermentacji.

 

Pomysł nie najgorszy mi się wydaje, jednak to zależy kto co lubi. Kto trzyma w mieszkaniu/domu raczej będzie trzymał coś mniejszego i bardziej estetycznego. Kilka fermentorów w zamrażarce to też większa zamrażarka więc więcej miejsca i więcej energii zużywa a niektórzy nie robią nie wiadomo ile piwa. A osoby które robią już więcej piwa inwestują w lepsze sprzęty jak duże fermentory i chłodzenie glikolem.

No i możliwe też że użycie zamrażarki w taki sposób bardziej skróca jej żywotność niż w lodówce ale tego sam nie wiem tylko tak napisałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, JacekPlacek66 napisał(a):

A któryś model konkretnie ? Ceny o wiele większe niż ten STC więc może już wtedy lepszy gotowiec Inkbird ?

Jeśli chcesz gotowca to polecam Pymeter, tańszy od inkbirda i ma dwa wyjścia niezależne. Możesz na dwóch chłodzić, grzać lub na jednym grzać, a na drugim chłodzić. Inkbird chyba może na jednym chłodzić, a na drugim tylko grzać. Pymeter mam już prawie dwa lata i nie zawiódł.

20 minut temu, JacekPlacek66 napisał(a):

No i możliwe też że użycie zamrażarki w taki sposób bardziej skróca jej żywotność niż w lodówce ale tego sam nie wiem tylko tak napisałem.

Korzystam z zamrażarki skrzyniowej do wysycania piwa dwutlenkiem kegach, mam ustawione 1,5°C i działa już tak dwa lata. Steruje nią i sąsiednią lodówką  pymeter.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JacekPlacek66 napisał(a):

Jeszcze została kwestia podgrzewania. Jaki pas grzewczy czy kabel używacie i byście polecili ? Trochę się rozglądałem to ceny są różne nie wiem który da radę.

Używam takiego:https://allegro.pl/oferta/kabel-grzejny-grzewczy-samoregulujacy-pro-20w-10087653803

Tani, elastyczny i daje radę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.