Skocz do zawartości

Chmielenie ekstraktu - pytanie


Geresz

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że jest to mój pierwszy wpis chciałbym się ze wszystkimi przywitać 🙂

 

Planuje zrobić piwo z brewkitu (coopers lager) wraz z niechmielonym ekstraktem z gozdawy jasny. Na forum dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy np. że nie ma potrzeby gotować brewkitu oraz ekstraktu. 

 

Myślałem też o dodaniu chmielu citra, tylko chciałem to dodać do gotującej brzeczki i tutaj moje pytanie jak najlepiej to zrobić? 

Bo skoro brewkit jest już w jakimś stopniu chmielony to chyba lepiej go nie gotować(?), to może najlepszym wyjściem było by zagotować wode z ekstraktem niechmielonym i dodać do niego Citre, pogotować z 5 minut, a następnie po delikatnym przestygnieciu dodać brewkit? 

 

Prosiłbym o jakieś porady bo narazie raczkuje w tym temacie, piwo z brewkitow robiłem dwa razy i to dobre kilka lat temu więc nie wiele pamiętam. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Geresz napisał(a):

Myślałem też o dodaniu chmielu citra, tylko chciałem to dodać do gotującej brzeczki i tutaj moje pytanie jak najlepiej to zrobić? 

Chcesz dodać na aromat czy goryczkę? Zresztą ani w jednym ani w drugim przypadku nie musisz gotować ani ekstraktu ani brewkitu.

 

Zapoznaj się z herbatka chmielową:

 

A żeby odświeżyć sobie informacje o robieniu piwa z brewkitu:

https://www.blog.homebrewing.pl/brew-kit-najprostszy-sposob-na-domowe-piwo/

https://www.blog.homebrewing.pl/piwo-z-ekstraktow-prosta-instrukcja/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, wizi napisał(a):

Chcesz dodać na aromat czy goryczkę? Zresztą ani w jednym ani w drugim przypadku nie musisz gotować ani ekstraktu ani brewkitu.

 

Zapoznaj się z herbatka chmielową:

 

Chodzi mi bardziej o aromat (nie wiem jak bardzo goryczkowy jest brewkit). 

Czy herbatka też jest dobra na chmielenie na aromat? Bo w internecie spotkałem się też z opinią że herbatke robi się tylko pod goryczkę. 

 

Dzięki za materiały 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię tak. Że jak nastawiam piwo. Chmiel dodaję do wywaru słodowego(parzę słody) kiedy go schłodzę do około 75-78 stopni. Zakrywam garnek i parzę 30 min. Potem odcedzam przez bardzo gęste sito. Oczywiście to samo możesz zrobić w wodzie. I z tego też troszkę goryczki się wydobędzie. Zależnie od zawartości AK.

 

I dobrze kombinujesz. Nawet ostatnio brewkit i ekstrakt dodałem do wody o temp 25 stopni. Wszystko ładnie się rozpuściło. Tylko przed otwarciem spryskaj puchy czymś na wzór Despreya.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz chmiel w granulacie to Ci się straszna breja zrobi po kontakcie z brzeczka/ wodą. Po tym filtracja obowiązkowa... Ogólnie to jak chcesz mieć mocno chmielone piwo to kup IPA/APA następnym razem...

Edytowane przez Szumidło
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dobre sito to wszystko ładnie się przecedzi. Właśnie jak kolega zauważył, filtracja to podstawa. Woreczki średnio się sprawdzają bo dużo mniej przedostaje się z nich aromatów z chmielu. Zastosuj to co Ci radzę bo sprawdzony patent. Tylko podstawa dobre sito. Polecałem je tutaj na forum. Jak masz kiepskie sito to tak, tylko woreczek i w nim też możesz zaparzyć chmiel.

 

Na zimno na cichą w woreczku nie polecam. Raz tak zrobiłem i lipa. Nie dość że w środku woreczka chmiel po kilku dniach cały się dobrze nie wymoczył to efekt aromatu(smaku) był słaby i szybko znikł. Moim zdaniem alternatywa dla parzenia chmielu kiedy chcemy go dodać przed butelkowaniem lub np. w 5 dniu fermentacji jest dużo lepsza. Mało tego, można też taki napar robić z odlanej brzeczki. Nie trzeba z wody. temp. tak 65 do max 80 stopni.

Edytowane przez Reters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.