Skocz do zawartości

Dziwne drgania chłodnicy.


darinho

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie. 

Warzyłem dziś piwo w nowym garnku i chłodziłem nową chłodnicą. Nie jest ona tak sztywna jak poprzednia z miedzi. I podczas chłodzenia wydawała ona dziwne dźwięki. Takie dźwięki drgania. Zauważył ktoś u siebie coś takiego? W niczym to nie przeszkadza w zasadzie. Pytam tak z ciekawości bardziej i zamieszczam jako ciekawostkę. Tu filmik 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zasada napisał(a):

Nie miałem tak, ale obstawiam że coś ze źródłem wody może?

Źródło wody takie samo jak zawsze. Niby ten wąż przy źródle wody wyglądał na lekko spłaszczony co w połączeniu z elastycznością chłodnicy mogło dać taki pulsujący efekt. Ale chyba zawsze taki był. Tak jak pisałem wrzucam to bardziej jako ciekawostkę niż problem do rozwiązania. 

Edytowane przez darinho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, fotohobby napisał(a):

@darinho

To woda z sieci, czy pompa (hydrofor) ?
Bo jeśli ten to drugie, to może w wodzie masz też powietrze i kawitację w karbowanej rurze

To raczej nie kawitacja, chociaż często jest nazywane takie zjawisko. Do kawitacji potrzebna jest bardzo duża prędkość przepływu czynnika, powodujący lokalny spadek ciśnienia na przewężeniach i powstawanie lokalnej próżni i w konsekwencji wrzenie wody w temperaturze otoczenia. Przykładem może być kryzowanie przepływu pompy obiegowej, jeżeli przykręcimy zawór po stronie ssawnej o po stronie wylotowej zostawimy otwarty to wtedy może wystąpić zjawisko kawitacji, jest ono dość groźne, przy dłuższej pracy układu - to tyle teorii. 

 

W tym przypadku uważam, że mamy doczynienia z "pechową" instalacją (pamiętam, że na studiach wykładowca określał takie "sytuacje" jako niefortunne)  - myślę, że występuje tutaj zjawisko rezonansu akustycznego. Średnica rury, jej długość, układ i wbudowane elementy powodują że cały układ wpada właśnie w rezonans akustyczny. Najprostsze rozwiązanie to zmniejszenie przepływu do takiego poziomu, żeby układ przestał drgać.

Może być też tak, że drga jakiś element w instalacji, szczególnie jeżeli są to stare rury ze starymi zaworami grzybkowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, fotohobby napisał(a):

@darinho

To woda z sieci, czy pompa (hydrofor) ?
Bo jeśli ten to drugie, to może w wodzie masz też powietrze i kawitację w karbowanej rurze

Woda z sieci. Pod taki sam układ podpinałem cięższą chłodnicę z miedzi i nigdy czegoś takiego nie było. Teraz podpiąłem chłodnicę z karbowanki i było tak jak na filmie. Ta chłodnica jest związana miedzianym drutem. Rurka jak wiadomo jest dość giętka. Pod wpływam gorąca robi się jeszcze bardziej giętka. Także na 99% jest to związane z samą chłodnicą. Tak czy siak chłodzi dobrze 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowałem takie wężyki do baterii przy umywalce i też jest taki świst przy puszczaniu wody, ale chłodnica nie świszczy (tego świstu mój komp nie dał posłuchać, ale myślę że jest podobny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.