Skocz do zawartości

Zrzut gęstwy z fermentora stożkowego typu Royal Catering 30l


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałem was zapytać, jakie macie doświadczenie z odbiorem drożdży z fermentorów o podobnej konstrukcji, co wyżej wymieniony (tj. dosyć wąska rurka spustowa - kolanko). Dzisiaj dokonałem pierwszy raz takiego zrzutu (drożdże dolne, po burzliwej) i nie uzyskałem zadowalającego efektu. Na początku zleciało może 50 ml gęstwy a później już tylko piwo. Ponieważ potrzebowałem gęstwy "na już" do innej warki, nie czekając, postanowiłem przelać piwo do innego fermentora. Po zlaniu, na dnie, został mniej więcej litr gęstwy całkiem nieźle zbitej, którą właściwie dało się zrzucić za pomocą dolnego zaworu. Niestety to dodatkowa robota... Macie może jakieś rozwiązanie by dało się dokonać zrzutu gęstwy w całości (lub chociaż efektywniej) przez dolny zawór?

 

Edytowane przez Wojtasow
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Wojtasow zmienił(a) tytuł na Zrzut gęstwy z fermentora stożkowego typu Royal Catering 30l
27 minut temu, Wojtasow napisał(a):

litr gęstwy całkiem nieźle zbitej

Nie mam doświadczenia, ale myślę, że (paradoksalnie) to może być przyczyną. Na zbitą gęstwę słabo zadziałała grawitacja i po prostu nie spłynęła. Ale poczekajmy na uwagi praktyków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od niedawna używam fermzilli i też mam z tym problem, większość gęstwy po prostu zostaje przyklejona do ścianki zbiornika, a spływa piwo. Rozwiązaniem w moim przypadku jest fermentacja z otwartym zaworem, gęstwa gromadzi się w pojemniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, x1d napisał(a):

Rozwiązaniem w moim przypadku jest fermentacja z otwartym zaworem, gęstwa gromadzi się w pojemniku.

Też tak robię. Tak jest najprościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten fermentor ma zbyt duży kąt stożka (zbyt małe pochylenie skosów).

Byś może mogłoby pomóc kilkukrotne zakołysanie fermentorem, kiedy fermentacja burzliwa powoli ustaje, czyli w tak w 3-4 dniu i tak kilka dni pod rząd.

Drożdże nie miałyby czasu zbić się tak mocno i zeszłyby niżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się efektywnie zbierać gęstwę w stożku. Sam tak robię i średnio zbieram 600-900 ml.

Ważne są dwie rzeczy:

- wspomniany wyżej kąt samego stożka

- średnica zaworu spustowego

 

Przy 2" nie ma najmniejszego problemu z odbiorem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.03.2024 o 00:48, x1d napisał(a):

Rozwiązaniem w moim przypadku jest fermentacja z otwartym zaworem, gęstwa gromadzi się w pojemniku.

też tak praktykuję, a mam zwór 1 1/2", u mnie to tak wygląda:

IMG_20240319_204645.thumb.jpg.3e604d47dd97e3fc78c61a1c2f8028aa.jpg

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.