Jump to content

Hop spider sie zatyka


Recommended Posts

No to mam problem od jakiegoś czasu, mam to ustrojstwo z alie, działało ok, ale jak pogotuje ostro(być może chodzi o przełom),to zatyka się tak, ze praktycznie całą brzeczka która jest w nim nie wyleje sie za cholerę.

Jest jakiś patent na to ?

Link to comment
Share on other sites

No nie wiem jaki masz, ale u mnie też przy wyciąganiu nieraz stoi wszystko, ale jak zamieszam czy podźgam łychą to powoli spływa. A do piwa raczej trafia, bo zdarza mi się częściej przechmielić niż na odwrót :)

Link to comment
Share on other sites

Gotuje od początku, wyłącznie szyszka.

 

To muszą być osady białkowe z pszennego, wczoraj robiłem  stouta i nie było żadnego problemu, a w pszennych się zatyka .

Nie jest problemem niedochmielenie, czasem wrzucam tam jeszcze szyszkę do chłodzenia ,no i lepiej  jak ma luz, więc  muszę wywalić goryczkowy, a jak mam cały pełny płynu to ciężko tym manewrować.

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam że się wtrące w troche innym tematem, ale czy dodajecie jakiś% chmielu więcej z podczas używania hop spidera? Jednak cyrkulacja chmielu w brzeczce nie jest tak samo dobra jak w chmieleniu bez hop spidera

Link to comment
Share on other sites

Tak samo nie jest, ale chmiel też bywa różny w zależności od świeżości, źródła i przechowywania i to niepoliczalnie, więc imo różnica mieści się w tolerancji.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.