Skocz do zawartości

Czerwone OKO


Rekomendowane odpowiedzi

Zabutelkowałem warkę #65 z syropem z 140 g cukru. Wyszło 50 butelek 0,5 litra. Warka #67 zeszła do 3,5 °Blg i wstawiłem ją do zimnego na klarowanie. Jeszcze chyba nachmielę na zimno.

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 69 Ace of spades

Styl: Imperial American Stout

 

OG zakładane ok. 19,6°Blg

FG zakładane ok. 5,1°Blg

Szacowane IBU 75

Barwa 38 SRM

Wielkość warki ok. 24 l

 

Zasyp:

Pale Ale - 7,5 kg

Palony jęczmień - 0,5 kg

Karmelowy 80 EBC - 400 g

Czekoladowy jasny - 400 g

Zakwaszający - 200 g

 

Zacieranie:

90 min - 68°C

->78°C

 

Chmielenie:

35 g - C/T/Z- 15,9 % - 90 min

35 g - Vic Secret - 15,7 % - 10 min

35 g - Centennial - 10% - 5 min

35 g - Citra - 14,4 % - 5 min

50 g - Amarillo - 10% - 0 min

 

Drożdże:

US-05 - 2 dniowa gęstwa - 200 ml gęstej

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieźle, a jak ten chmiel Vic Secret? Może nowy styl? American RIS? ;)

Vic secret w aromacie brzeczki nie robi szału. Przynajmniej ja go nie czuję. A styl? RIS jest tak szeroki, że każde ciemne piwo powyżej 18,2 górnej fermentacji może być RIS-em, z europejskimi lub amerykańskimi chmielami. Palony bardziej lub mniej :)

 

Dzisiaj zabutelkowałem warkę #64. Z 25,2°Blg zeszło na 6,3°Blg z kilogramem laktozy, więc ajrisze znowu były głodne. Niestety na razie kardamon wszystko przykrywa. Dodałem syrop z 95 gramów cukru i 2 g drożdży F-2, będzie OK. Wyszło 65 butelek 0,33 litra. Robię porządek w browarze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zakegowałem warkę #67 spróbowałem ją nasycić sposobem który opisał bnp. Niestety w trakcie majtanie kegiem - temperatura piwa 4°C, podłączona ciśnienie 3,5 bara, nagle wzrosło do 5 bar :(. Po tym zabiegu - majtanie 10 minut piwo miało przepiękna pianę, ale zero gazu. No i leciała z kranu sama piana. Uprzedzając komentarze, przeczytałem wszystkie tematy dotyczące kegowania i w dalszym ciągu jestem ciemny jak tabaka w rogu. Na ten przykład ciśnienie przy wyszynku każdy podaje inne - od 0,5-0,6 bara, przez 1,5 do "odrobinę większego niż piwo było gazowane", czyli np. 2,3 przy gazowaniu na 2,0.

Mam nadzieję, że to się zmieni jak piwo się nasyci CO2, bo na razie jestem zniechęcony.

Czy ktoś może opisać jak zakegować piwo? i co zrobić by nie leciała sama piana. Przecież ci co kegują mają stałe sposoby postępowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo przegazowales też tak miałem na początku. Spuszczaj teraz gaz przez 3 - 4 dni i spróbuj wyszynku przy 3 barach. Powinno pomóc.

 

Wysłane z mojego GT-I9305 przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość pitupitu

Ja wyznaje zasadę, powoli i spokojnie.

Podepnij pod co2 i gazuj przez tydzień, dwa. Cierpliwości.

 

Ło matko, co Ty :/ ? Przy jakim ciśnieniu i przy jakiej temperaturze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawiam od razu takie ciśnienie jakim robię wyszynk (0,8-1,5 bara w zależności od temp. i jakie chce nagazowanie). Uważam, że dobrze jest żeby piwo z 1-2 tygodnie postało po fermentacji i dojrzało więc na jedno wychodzi, między czasie mi się nagazuje. Poza tym mam 3 krany więc nigdzie mi się nie spieszy, zawsze z któregoś mam nagazowane piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazuję piwo w podobny sposób. 1 bar przez około tydzień. Przy większym ciśnieniu piwo bardziej się pieni niż jest nagazowane. Wtedy jestem zmuszony napełniać kufel na dwa albo trzy razy. Nie mieszam kegiem, aby przyspieszyć gazowanie. Niby piwo szybciej się gazuje ale jest mętne. Temperatura w lodówce 3 - 6°C. Mam dwa krany, zazwyczaj używam tylko jednego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazuję piwo w podobny sposób. 1 bar przez około tydzień. Przy większym ciśnieniu piwo bardziej się pieni niż jest nagazowane. Wtedy jestem zmuszony napełniać kufel na dwa albo trzy razy. Nie mieszam kegiem, aby przyspieszyć gazowanie. Niby piwo szybciej się gazuje ale jest mętne. Temperatura w lodówce 3 - 6°C. Mam dwa krany, zazwyczaj używam tylko jednego.

Tzn. rozumiem, że podpinacie gaz i zostawiacie otwarty na 1 tydzień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo się rzekło - kobyłka u płota. Moja dzisiejsza praca - dzięki szwagrowi za pomoc w przewiezieniu lodówki. Koszt wykonania:

- lodówka - flaszka łiskacza z zapasów z transport lodówki,

- butla co2 - 130 zł,

- kran nowy - 85 zł,

- reduktor pojedynczy nowy - 100 zł,

- komplet złączek - 60 zł,

- węże, opaski - 10 zł.

post-2868-0-78411700-1391975438_thumb.jpg

post-2868-0-83345500-1391975440_thumb.jpg

post-2868-0-45897000-1391975444_thumb.jpg

post-2868-0-81042100-1391975447_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #68 zakegowana i zabutelkowana - 1 keg (70 g cukru) i 12 butelek po 0,5 litra (32 g cukru).

Warka #69 dostała na zimno 20 g CTZ, 15 g Centennial i 80 g Sladka. Odfermentowanie około 5,5°Blg.

Do warki #66 wrzuciłem 4 kawałki opiekanej, która uprzednio leżakowała w destylacie jabłkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka # 70 AIPA

Styl: American India Pale Ale

 

OG zakładane ok. 13,7°Blg

FG zakładane ok. 3,5°Blg

Szacowane IBU 51

Barwa 5,8 SRM

Wielkość warki ok. 22 l

 

Zasyp:

Pale Ale - 4,6 kg

Carared - 250 g

Zakwaszający - 200 g

Carapils - 200 g

 

Zacieranie:

60 min - 66-67°C

->78°C

 

Chmielenie:

28 g - Centennial - 10 % - 60 min

7 g - Citra - 14,4% - 30 min

14 g - Wiliamette - 4,9% - 30 min

7 g - Citra - 14,4% - 150 min

14 g - Wiliamette - 4,9% - 15 min

7 g - Citra - 14,4% - 0 min

14 g - Wiliamette - 4,9% - 0 min

 

Drożdże:

US-05

 

Korzystałem z przepisu Scooby Brew - Drunken Jedi IPA

Edytowane przez Fidel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.