Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

chyba raczej nie przerwiesz fermentacji.... :roll:

 

Minimalny poziom w ktorym mozna bezpiecznie przeniesc piwo na cicha to 90%. Zbyt wczesne przelane piwo moze slutkowac problemami miedzy innymi o ktorych posze Scooby

 

Wysyłane z mojego GT-I5700 za pomocą Tapatalk 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba raczej nie przerwiesz fermentacji.... :roll:

Po przelaniu na cichą fermentacja się prawdopodobnie zastopuje, bo usuniesz z piwa większość drożdży. Co prawda są jeszcze jakieś drożdże zawieszone w piwie, ale nie wiesz z całą pewnościa że one dokończą fermentacje.

"Fermentacja" cicha wcale nie jest fermentacją, jest to tylko proces klarowania piwa.

W wypadku, gdy podejrzewasz zastopowaną fermentację najlepiej jest lekko zawirować warką w fermentorze i przenieść ją w cieplejsze miejsce na kilka dni z nadzieją że drożdże się obudzą i dokończą pracę. Zbyt szybkie przelanie na "cichą" jest najgorszym krokiem jaki w tym wypadku możesz zrobić.

Ja np. wcale nie przelewam na "cichą" tylko stosuje przedłużoną fermentację "burzliwą" (ok. 3-4 tyg) i daje drożdżom szansę na dokończenie fermentacji i naturalne wyklarowanie piwa.

Niecierpliwość jest najgorszym wrogiem piwowara.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przelaniu na cichą fermentacja się prawdopodobnie zastopuje, bo usuniesz z piwa większość drożdży. Co prawda są jeszcze jakieś drożdże zawieszone w piwie, ale nie wiesz z całą pewnościa że one dokończą fermentacje.

o te zawieszone mi chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przelaniu na cichą fermentacja się prawdopodobnie zastopuje, bo usuniesz z piwa większość drożdży. Co prawda są jeszcze jakieś drożdże zawieszone w piwie, ale nie wiesz z całą pewnościa że one dokończą fermentacje.

"Fermentacja" cicha wcale nie jest fermentacją, jest to tylko proces klarowania piwa.

W wypadku, gdy podejrzewasz zastopowaną fermentację najlepiej jest lekko zawirować warką w fermentorze i przenieść ją w cieplejsze miejsce na kilka dni z nadzieją że drożdże się obudzą i dokończą pracę. Zbyt szybkie przelanie na "cichą" jest najgorszym krokiem jaki w tym wypadku możesz zrobić.

Ja np. wcale nie przelewam na "cichą" tylko stosuje przedłużoną fermentację "burzliwą" (ok. 3-4 tyg) i daje drożdżom szansę na dokończenie fermentacji i naturalne wyklarowanie piwa.

Niecierpliwość jest najgorszym wrogiem piwowara.

Czy po takiej przedłużonej fermentacji "burzliwej" można odzyskać drożdże i użyć do następnej warki. Jak to wygląda u Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj zamiast jednej warki wyszło że uwarzyłem dwie po 40L

a nie sprawdzałem zapasów chmielu, aromatyczne mam a goryczkowe na jedną, czy mogę podzielić na pół i póżniej w trakcie fermentacji dolać herbatke chmielową aby podnieść gorycznę .

Poradźcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki chmiel masz bo czasem używam goryczkowych dla aromatu jak np. Simcoe , Sorachi ace lub Zeus i jest okej. Więc moim zdaniem dodaj aromatyczny do jednego a do drugiego goryczkowy na aromat na ostatnie 10 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo... ja w kwestii cydra. Zachciało się mi zrobić coś na upały dla piękniejszej połowy więc zakupiłem sok z biedronki (nie wiem jak oni go z niej wyciskają ;) ) do 1 litra zadałem drożdże w płynie Tokay zakupione w innym super sklepie z art. budowlanymi. Sok napowietrzyłem troszkę w słoiku i dodałem drożdży. Siedzą sobie maleńkie tam już 36 godzin w temp 20 do 24°C i całość wygląda jak na załączonym zdjęciu. Cosik mi tam za spokojnie ale nie mam doświadczenia z cydrem więc chciałbym się zapytać CZY TAK MA BYĆ? . Zaczekać jeszcze czy waszym zdaniem drożdże już ruszyły? Dodam, że ta piana to raczej pozostałość po napowietrzaniu. Nie wiem nie znam się w ogóle jak takie drożdże mają startować w starterze z jabłek.

post-3292-0-43594900-1335765496_thumb.jpg

post-3292-0-08145000-1335765530_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pilne pytanie

otóż wczoraj zapodałem drożdże do pszenicznika (pszeniczniak z ekstraktu nachmielany w domu) i w zasadzie drożdże w miszkaniu oszalały. Piana na jakieś 5 cm i w ogóle cudnie. Wyniosłem piwo do piwnicy gdzie jest ok.17-18 st. i piana znikła. czy trzeba podnieść temp? czy zostawić w piwnicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Państwo... ja w kwestii cydra. Zachciało się mi zrobić coś na upały dla piękniejszej połowy więc zakupiłem sok z biedronki (nie wiem jak oni go z niej wyciskają ;) ) do 1 litra zadałem drożdże w płynie Tokay zakupione w innym super sklepie z art. budowlanymi. Sok napowietrzyłem troszkę w słoiku i dodałem drożdży. Siedzą sobie maleńkie tam już 36 godzin w temp 20 do 24°C i całość wygląda jak na załączonym zdjęciu. Cosik mi tam za spokojnie ale nie mam doświadczenia z cydrem więc chciałbym się zapytać CZY TAK MA BYĆ? . Zaczekać jeszcze czy waszym zdaniem drożdże już ruszyły? Dodam, że ta piana to raczej pozostałość po napowietrzaniu. Nie wiem nie znam się w ogóle jak takie drożdże mają startować w starterze z jabłek.

Z jednej strony piana po napowietrzaniu nie utrzymałaby się (zwłaszcza na soku jabłkowym) przez 36 godzin, więc może to piana powstała w wyniku fermentacji, z drugiej strony bardzo klarowny ten sok, na dnie też nic nie widać. Mam złe doświadczenia z drożdżami z marketów (biowin), są przechowywane w takich warunkach, że mogą w ogóle nie ruszyć. Chyba bez zmierzenia blg się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pilne pytanie

otóż wczoraj zapodałem drożdże do pszenicznika (pszeniczniak z ekstraktu nachmielany w domu) i w zasadzie drożdże w miszkaniu oszalały. Piana na jakieś 5 cm i w ogóle cudnie. Wyniosłem piwo do piwnicy gdzie jest ok.17-18 st. i piana znikła. czy trzeba podnieść temp? czy zostawić w piwnicy?

Nie zdziwiłbym się, gdyby fermentacja już się kończyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.