Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem piwoi z puszki coopersa - z tymże fermetacja byłła w zbyt wysokiej temperaturze ok 25 stopni i teraz na powierzchni piwa jest żółta piana - taka jaby zasuszona, a piwo śmierdzi siarką. Czy można to jakoś odratować jeszcze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie za każdym razem: pytanie bez bliższych danych a odp podaj więcej szczegółów a wtedy pomogę. Jak ktoś ma problem to niech napisze od podstaw temat, kilka zdań. Wtedy osoba co zna temat z autopsji bez problemu odpowie.

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem piwoi z puszki coopersa - z tymże fermetacja byłła w zbyt wysokiej temperaturze ok 25 stopni i teraz na powierzchni piwa jest żółta piana - taka jaby zasuszona, a piwo śmierdzi siarką. Czy można to jakoś odratować jeszcze??

Jeśli nie masz infekcji, to można dorzucić trochę cukru (100-150g), siarkowodór powinien potem zelżeć. Poza tym, drożdże powoli metabolizują siarkowodów i po dłuższym leżakowaniu zapachy łagodnieją/znikają.

 

Mam pytanko o dunkelweizena. Czy po tygodniu fermentacji od 3 dni utrzymuje się 2blg, mogę go butelkować czy przelać na cichą?

Robisz codziennie pomiary? Lepiej z tego zrezygnuj. Zrezygnuj także z fermentowania w fermentorze z kranikiem...

Możesz przelać na cichą, ale jak dla mnie - potrzymaj jeszcze 3-4dni i butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie fermentować z karnikiem?

Łatwiej o zakażenia, niepożądana flora mikrobiologiczna ma więcej zakamarków do stworzenia biofilmu, prędzej czy później będziesz miał przygodę z niedokręconym kranikiem... Poza tym, rozlewanie bez oddzielenia osadu drożdżowego po fermentacji? Niby można, ale prędzej czy później z tego zrezygnujesz. Lepiej prędzej.

 

Jak rozpoznać czy mam infekcję czy nie?

Elementy wizualne nie pasujące do danych drożdży (np. inny kożuch, pływające dziwne kłaczki/nitki, osady na ściankach)

Zapach - kwaśny (ocet, kwas winowy), apteka/szpital, kanaliza i mokra szmata (choć te niekoniecznie świadczą o infekcji), inne związki siarki, zapachy zwierzęce, amoniak, albo jakieś odrażające zapachy...

Smak - kwaśny, intensywna gorycz, inne nieprzyjemne elementy

Po zabutelkowaniu - granaty, "szampańskie" otwarcia

Generalnie, wiedza o infekcjach przychodzi z doświadczeniem. Jak zrobisz kilkanaście/kilkadziesiąt warek to będziesz dobrze rozpoznawał, czy pewne sygnały dochodzące z fermentora są w normie, czy raczej niepokojące :). Z drugiej strony - nie każda infekcja jest zła...

Edytowane przez bzium1986
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc na moim piwie unosi się cienka błonowata sucha z pęcherzykami warsta piany, koloru zółtawego, całość śmierdzi siarką - amoniakiem.

 

A możesz zamieścić jakieś zdjęcie, w poprzednim Piwowarze był artykuł o infekcjach ze zdjęciami.

 

Pozdrawiam Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu zaczął mi cieknac kranik w fermentorze! Niestety posiadam tylko jeden(drugi w drodze)

Zlalem piwo do zbiornika po wodzie takiego 20l który wygląda jak Gąsior. Niestety nie miałem jak tego szczelnie zamknąć. Nałozyłem na to woreczek foliowy i naciaglem gumkę recepturke.

Piwko robione na smakowe z resztek od 6 dni w fermentorze.

Nic mu nie będzie jak tak postoi bez rurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej gazę kilka razy naciągnąć, ciśnienie zawsze może się pojawić. W moim słoju z apteki 2litr czasami fermentuję resztki i patrzę jak grzybki nurkują, stosuję jako korek właśnie kilka razy zwiniętą gazę (bandaż). Potem 2 butelki mam również dobrego piwa, pomimo podglądania. Problem jest tylko aby to czysto przelać wężykiem zasysanym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o pomoc . Pierwszy raz miałem użyć mchu irlandzkiego i ... no właśnie - miałem . Zapomniałem dodac . Czy teraz mogę go ugotować parę minut , schłodzić i dolac do brzeczki z drożdżami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.