Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Jestem w trakcie swojego pierwszego warzenia Pale Ale 11°Blg.
Zacieram już 30min i próba jodowa po raz drugi wyszła negatywnie czyli nie zabarwia mi zacieru. Wskaźnik nowy z BA kolor ma tylko jasnożółty.
Dodaje jakieś 2-3 krople. Żadnej reakcji. Temperatura 68-67°C
Coś nie tak z płynem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już 7 dni moje AIPA na wyeast 1272 stoi na burzliwej. 

Pierwszy raz robiłem z 1272, wcześniej zawsze z sucharów US-05.

Otwieram wieko i tam jeszcze czapa drożdzowa - mam nie zlewać tylko poczekać kilka dni ?

Ale skąd wezmę gęstwę ?

Chciałem dzisiaj zlać na cichą i pobrać gęstwę na Imperial IPA, które mi teraz właśnie bulga w garze. Zaraz dodaję chmiel.

Co radzicie zrobić ?

Dzięki z góry

Zbierz z czapy a piwo zostaw. Co Wy wszyscy macie z tym tygodniem burzliwej?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Już 7 dni moje AIPA na wyeast 1272 stoi na burzliwej. 

Pierwszy raz robiłem z 1272, wcześniej zawsze z sucharów US-05.

Otwieram wieko i tam jeszcze czapa drożdzowa - mam nie zlewać tylko poczekać kilka dni ?

Ale skąd wezmę gęstwę ?

Chciałem dzisiaj zlać na cichą i pobrać gęstwę na Imperial IPA, które mi teraz właśnie bulga w garze. Zaraz dodaję chmiel.

Co radzicie zrobić ?

Dzięki z góry

Zbierz z czapy a piwo zostaw. Co Wy wszyscy macie z tym tygodniem burzliwej?

 

A bo mi się spieszyło z następnym. Zwykle stoi 10-14 dni. Mam nauczkę. Będę bogatszy o doświadczenia. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kupuj osobne drożdże, zwłaszcza że to suchary. Lepiej wydać niecałe 10zł na nowe drożdże niż mieć 2 skrzynki niedofermentowanego piwa z diacetylem i aldehydem octowym.

Jakie suchary ? Robiłem  z płynnych.

btw. zmierzyłem - zeszło z 16-tu do 5-ciu. 

Edytowane przez bakuuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jakie suchary ? Robiłem  z płynnych. btw. zmierzyłem - zeszło z 16-tu do 5-ciu. 

 

Ja Ci radze czekać, po co się narażać na granaty i wady w piwie?  Warzenie nie zając, nie ucieknie. Poza tym piwowarstwo uczy cierpliwości :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pewien dylemat. Otóż uwarzyłem Oatmeal Milk Stouta 17 bg, w ciągu dwóch tygodni w 16 C odfermentował do 7,5 blg po czym przelałem go na cichą. Po ok. 5 dniach w 16 C, kiedy to blg się nie zmieniło przeniosłem go do mieszkania gdzie mam 20 C. Chciałem dzisiaj go butelkować, jednak okazało się, że blg spadło o 0,5 stopnia. I teraz nie wiem, czy butelkować czy nie? Czy jest możliwość, że drożdże jeszcze coś przefermentują? Jutro, a właściwie już dzisiaj wyjeżdżam na święta i piwo zostałoby w mieszkaniu bez nadzoru na ok 5 dni. Dodam jeszcze, że piwa jest 20 l, zostało dodane 0,5 kg laktozy podczas gotowania i było zacierane w ok 67-69 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie jesteś pewny to w 5 dni dłużej na cichej nic się nie stanie i możesz bez obaw zostawić i jechać ze spokojną głową na święta. 0,5 Blg jest w granicy błędu pomiarowego czyli też można przyjąć że wiele się nie zmieniło.

 

Ile dni stało w 20°C? Ile ogólnie czasu było burzliwej i cichej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Mam problem z witbierem. Warzony na podstawie zwycięskiego witbiera Witolda Pitali. Różnicą jest ekstrakt, gdyż zamiast 12 wyszło 15,5blg więc taki bardziej "imperialny witbier". Drożdże to S-33 - bardzo ostro wzięły się za robotę tak, że po 4 dniach miałem 6 blg. Dziś jest 19 dni burzliwej i chciałem butelkować jednak nadal jest 6 blg czyli kompletnie nic przez te ostatnie 2 tygodnie nie dojechało. Pytanie, czy butelkować czy może przelać na cichą w nadziei, że coś dofermentuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witajcie w Nowym Roku i jedocześnie ratujcie! Wybylismy na Sylwestra i sie zasiedzieliśmy, piwo w fermentorze siedzi od 29.12 w temperaturze 15-16 stopni. A że sie zimno zrobiło i mnie nie bylo i nie kontrolowałęm temperatury- ta spadła do 12 stopni w fermentorze :/ Przestało bulkać i ogólnie dupa, Co robić? Ocieplić piwo, dodać drożdzy czy co? S-04 11 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.