Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Użyłem w tym celu berrsmith`a  i wyliczył mi 5,28 więc to jest wartość   prawidłowa?

Wygląda raczej ok - z 16,7 do 5,3 Plato jest w miarę ok na US-05. Pewnie jeszcze dojedzą sobie trochę - nie spiesz się tak czy siak. Skoro już 7 dni, to polecam podnieść o 2-3C temperaturę i zostawić na kolejne 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie

 

skonczylem wlasnie robic pszenice na MauriBrew Weiss Y1433. Z roznych przyczyn musialem przesunac w czasie zadawanie drozdzy, przez co staly sobie uwodnione cos ok. 4h. Oczywiscie pod przykryciem. Kremik taki, jaki znalem dotychczas, sie nie zrobil, raczej rozrobiona woda z maka. Drozdze byly uwadniane w ok 27-28 celsjuszach, zadawac bede do brzeczki 15 stopni (nizej nie udalo mi sie zejsc, zbyt ciepla woda w kranie).

 

Pytanie zasadnicze: dalem tym przeciaganiem sprawy w czasie kompletnie duszy, czy raczej jest szansa ze drozdzaki rusza?

 

Dzieki serdeczne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

najwyższą

Myślę, że to nie takie proste i oczywiste :smilies: 

Przykład:

ktoś zadał drożdże w 25°C (głupie, ale dość częste zjawisko :( ), fermentacja wystartował w 24°C, piwo fermentowało w 20°C al na koniec temperatura "skoczyła" do 22°C.

Jak widać "najwyższą" jest temperatura 24°C, ale chyba nie ją trzeba przyjąć do wyliczeń? ;)

(rozważanie jest czysto teoretyczne bo te różnice i tak niewiele wnoszą, ale myślę, że dobrze pokazuje jak nie zawsze można udzielić jednoznacznej odpowiedzi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

najwyższą

Myślę, że to nie takie proste i oczywiste :smilies:

Przykład:

ktoś zadał drożdże w 25°C (głupie, ale dość częste zjawisko :( ), fermentacja wystartował w 24°C, piwo fermentowało w 20°C al na koniec temperatura "skoczyła" do 22°C.

Jak widać "najwyższą" jest temperatura 24°C, ale chyba nie ją trzeba przyjąć do wyliczeń? ;)

(rozważanie jest czysto teoretyczne bo te różnice i tak niewiele wnoszą, ale myślę, że dobrze pokazuje jak nie zawsze można udzielić jednoznacznej odpowiedzi)

 

No dobrze. Jedno piwo fermentował w ok. 16 st. C., drugie w temp. 11 st. C. Oba przeniosłem na przerwę diacetylową do temperatury pokojowej na kilka dni. Jaką przyjąć temperaturę w kalkulatorze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Piszę w ostrym gdyż mam duży dylemat a czasu mało.

Warzę Sweet Stout i mierzę w 16Blg ale mam dylemat z ciemnymi słodami

 

W garze jest już:

27 litrów wody 72st.
zacieranie 68st - 70min
 
5KG Pale Ale Flagon 5-7EBC
110gr płatki owsiane SANTE 
1KG  carmel dark 

Moje pytanie ile dodać:
- Słód Palony Black 1300EBC
- Słód chocolate 1000-1200EBC
 
Planuję:
- Słód Palony Black 1300EBC - 0,5Kg
- Słód chocolate 1000-1200EBC -0,3Kg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z zakresu powiedzmy 0,4-0,8kg będzie ok, wszystko zależy jak mocny chcesz efekt od słodów palonych. Ja bym sypał 0,8kg, a kto inny powie Ci, że to już popielniczka. Sprawdź i skoryguj pod swój gust przy kolejnej warce. Sporo też zależy od Twojej wody. Bez metody prób i błędów nie da rady. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warzę właśnie pierwszy raz i chyba mocno skopałem już na starcie - podgrzałem wodę do temp. 71°C, wrzuciłem słody, mając jeszcze włączony palnik. Po chwili palnik wyłączyłem i ustabilizowałem temperaturę na 68°C. Sprawdziłem jednak po 15 minutach i okazało się, że przez źle zamocowany termometr temperatura była przekłamana - miałem w garze 71°C. Uzupełniłem garnek zimną wodą (dodatkowe 1,3l) i teraz mam jakieś 66°C, pozostało około 35 minut zacierania. Skopałem po całości, czy jeszcze coś z tego będzie? Wychodzi na to, że zrobiłem tylko przerwę dekstrynującą i nie wiem, czy amylazy się nie zdezaktywowały....

Edytowane przez marafc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zablokował(a) i odpiął/ęła ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.