Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Mam krótkie pytanie: czy można jeszcze zrobić dolniaka, temperatura w piwnicy ok15 st.C? Jakiego efektu można się spodziewać?

zależy jakie masz drożdże, niektóre z Gozdawy lub Wyeast 2112 dadzą w 15C coś w rodzaju lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie warzę bittera i wyszedł mi za cienki, zamiast zakładanego 1,045 (11Brix) wyszło mi przed gotowaniem 1,030 (7,5Brix), wiem że mogę gotować dłużej i odparować do pożądanej gęstości ale warka miała mieć 25L a żebym się zbliżył do zakładanej gęstości to muszę gotować ponad 2h oraz dużo mi wyparuje i zostanie około 20l.

Myślę nad dodaniem cukru ale nie wiem ile go mam dodać żeby było dobrze, w BS mam kalkulator ale jest tam tylko DME oraz płynny ekstrakt.

Mam jeszcze jakieś dodatkowe 4L z wysładzania (nie weszło do gara) o gęstości ~ 5Brix (1,020)

Doradźcie co zrobić i ile w razie "W" dodać tego cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dodałem te 4l co mi zostały i do tego jeszcze 200g cukru, wyszło mi 1.042 więc jest ok, mam tylko nadzieję że nie będzie zbytnio czuć skutków ubocznych dodania cukru.

Możesz być spokojny, zdarza mi się ratować cukrem i wiem, że taka ilość cukru nie jest groźna dla smaku piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć piwowarzy . Poratujcie mam grodzisza na cichej ok 10 dni . Niestety piwo stoi w temp pokojowej w ok. 20 stopniach C i od wczoraj w jakiś 23 . Właśnie zauważyłem że fermentacja znów ruszyła( piwo w dymionie zakryte kocem ) utworzyła się piana na wierzchu no i z rurki wydobywa się gaz . Nie wiem ile teraz jest blg , ale jak przelewałem z fermentora to było 4 i więcej nie chciało zejść . Drożdże to s 33 . Co mam teraz z tym zrobić? I jaka może być przyczyna niedofermentowania drożdże czy wina zacierania którą przeprowadzałem 30 min 65 i 30 min 74 stopnie , dodam jeszcze że nie miałem negatywnej próby jodowej tylko płyn lugola zabarwiał się na fioletowo, chyba termometr oszukuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IRA

Zasyp:

  • 3,50 kg Pale Ale Malt

  • 1,00 kg Munich Malt Light

  • 0,40 kg Biscuit Malt

  • 0,20 kg Melanoidin

Gęstwa po Altbier, US-05

 

Warzone 11.04 OG: 1.052 (12,8 plato)

14.04 - przestało bulgotać więc sprawdziłem gęstość, było SG: 1.018, nie było takiej piany jak teraz

23.04 - chciałem przelać na cichą SG: 1.018 (4,6 plato), pokazała się piana taka jak na zdjęciu, w smaku nic niedobrego nie wyczułem poza bardzo delikatną kwaskowością ale to moje pierwsze IRA więc nie wiem czy tak powinno być. Piwo trochę mętne.

 

Mam się czym martwić? Przelewać na cichą czy jeszcze zostawić tak jak jest? Fermentowane w 18-20°C.

 

 

gallery_6718_418_7301690.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pilne pytanko - czy mogę użyć drożdży dolnej fermentacji http://www.sklep.piwowin.pl/BREWGO_01_Biowin-615.html i fermentować w normalnej pokojowej temperaturze ok 22 stopnie?

 

Fermentowac mozesz, ale nie oczekuj wysmienitych rezultatow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olgierd dzięki za propozycję - ale skuszę się jednak fermentować tym z linku, zniosę do piwnicy tam myślę że nie przekroczę temp 20 stopnii. (średnio 16).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.