Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli mam sie nie martwic i wszystko bedzie dobrze? Postepowac jak z "normalnym piwem" tak?

 

EDIT

 

Jaka zawartosc alkoholu bedzie mialo to piwo? Mi wyszlo ze jakos 7%?? Chyba zle policzylem co?

Edytowane przez GTB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak z normalnym piwem, bo to jest normalne piwo.

 

Sorrki za te glupie pytania, ale sie zmartwilem troche bo to moje pierwsze "powazne" piwo, w sensie ze z zacieraniem.

Dzieki za pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy, zrobilem wlasnie pierwsza warke z zacieraniem American Wheat 12 Blg. Problem jest taki: na fermentorze nie mam skali, wiec dokladnie nie wiem ile mam piwa. Wedlug arkusza do obliczania ilosci piwa w fermentorze 33L to mam jakies 15L moze 16L. Mialobyc 20L. Drozdze juz zadane,stoi w "lodowce". Druga sprawa to taka ze wlasnie zmierzylem Blg i wyszlo mi 15..a nie 12 jak mialo byc..Co teraz? To duzy problem? Czy moze dolac wody, co grozi infekcja? Co robic???

 

Dodaj te 4 litry wody do tego piwa tylko pamiętaj żeby była przegotowana i wystudzona do temperatury jaką ma piwo albo po prostu kup wodę w sklepie i ją dolej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dolać teraz - większy komfort pracy drożdży w rzadszej brzeczce.

 

Wlasnie dolalem, tazke juz po sprawie. Dolalem 4l z jakims haczykiem. Teraz mam Blg 10 ale i tak jestem zadowolony, to nic ze oryginalnie mialobyc 12.

A przy okazji zapytam, przy refermentacji jak dam za duzo glukozy to beda granaty a jak za malo to? Niedogazowane bedzie? Boje sie ze te obliczenia ilosci litorw w fermentorze moga miec jakis blad i sypne za duzo albo za malo syropu. Co gorsza to jak za duzo...

Edytowane przez GTB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodawaj indywidualnie roztwór do każdej butelki. Wówczas nie ma znaczenia ile litrów piwa jest w fermentorze.

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na objętość walca się kłania. Zmierz objętość piwa i będziesz miał litraż (odlicz gęstwę, jakieś 2-3 litry). Przypilnuj żeby piwo dofermentowało, to ważniejsze w kwestii granatów. Jak dodasz 10-20 g więcej glukozy to nic nie powinno się stać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór na objętość walca się kłania.

Jak juz to wzor na objetosc stozka scietego. Fermentor to nie walec.

 

Dodawaj indywidualnie roztwór do każdej butelki. Wówczas nie ma znaczenia ile litrów piwa jest w fermentorze.

Tak wlasnie myslalem zrobic, po 3g glukozy na butelke. I kazda porcje rozpuszczac mam w wodzie rozumiem? Troche roboty bedzie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentor to nie walec.

A browar to nie apteka ;)

No dobra sorrki ponioslo mnie :D

Dzieki wszystkim za pomoc! Dam znac co z piwkiem ;)

Edytowane przez GTB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wlasnie myslalem zrobic, po 3g glukozy na butelke. I kazda porcje rozpuszczac mam w wodzie rozumiem? Troche roboty bedzie..

 

Rozpuść np 150g glukozy w wodzie, dolej tej wody tak żeby otrzymany roztwór miał np. 300ml, i wtedy wiesz że każdy 1ml ma w sobie 0,5g glukozy, czyli do butelki możesz dawać po 6 ml. Dozujesz strzykawką, odmierzanie łatwe i przyjemne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki: na fermentorze nie mam skali, wiec dokladnie nie wiem ile mam piwa. Wedlug arkusza do obliczania ilosci piwa w fermentorze 33L to mam jakies 15L moze 16L.

Skala na fermentor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że mam problem bo to piwko: http://www.piwo.org/topic/15036-browar-domowy-kombajn-piwny/?do=findComment&comment=314258 przez 2 tygodnie zeszło mi tylko do 6 BLG. Problem w tym, że zamiast zmierzyć to wcześniej zmierzyłem końcówke po przelaniu na cichą... Czy te drożdże, które są w przelanym piwie mają szansę zejść niżej? A może to wina płatków ryżowych? No ale spodziewałem się, że zejdzie nisko bo podobno płatki nadają wytrawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dolać teraz - większy komfort pracy drożdży w rzadszej brzeczce.

 

Wlasnie dolalem, tazke juz po sprawie. Dolalem 4l z jakims haczykiem. Teraz mam Blg 10 ale i tak jestem zadowolony, to nic ze oryginalnie mialobyc 12.

A przy okazji zapytam, przy refermentacji jak dam za duzo glukozy to beda granaty a jak za malo to? Niedogazowane bedzie? Boje sie ze te obliczenia ilosci litorw w fermentorze moga miec jakis blad i sypne za duzo albo za malo syropu. Co gorsza to jak za duzo...

 

Rozumiem że ten arkusz do obliczania ilości piwa w fermentorze to masz ode mnie tak ?

Jeśli tak to zmierz wymiary fermentora, jeśli wysokość i średnica dna i wieka się zgadzają to spokojnie możesz korzystać z tego arkusza bez żadnych modyfikacji,

a jeśli coś się nie zgadza to musisz do wzoru podstawić swoje wymiary fermentora i już będzie ok.

 

A co do tych 10 BLG to jeśli dolewałeś wody do już fermentującego piwa to drożdże mogły zdążyć zjeść Ci te 2 BLG.

Sprawdzałem w kalkulatorze i podał mi żebyś dodał 4 litry żeby rozcieńczyć do 12 BLG, dlatego tak ci napisałem, więc moim zdaniem drożdże zdążyły coś przefermentować i będziesz miał 12 :)

Edytowane przez Maggot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że ten arkusz do obliczania ilości piwa w fermentorze to masz ode mnie tak ?

Tak jest od Ciebie ;)

 

A co do tych 10 BLG to jeśli dolewałeś wody do już fermentującego piwa to drożdże mogły zdążyć zjeść Ci te 2 BLG.

O 23:30 zadałem drożdże i jakoś 23:45 zmierzyłem Blg z pobranej wcześniej próbki i wyszło 15Blg, następnego dnia koło 10:00 dolałem te 4l wody z butelek. Zmierzyłem Blg i po rozcieńczeniu było 10. Myślisz że przez noc drożdże już zdążyły zjeść jakieś Blg? Wylicz mi to jakoś :D

 

EDIT:

Próbkę pobrałem z dna garnka, z tych resztek. Może to przekłamało odczyt Blg?

Edytowane przez GTB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak dolewałeś to piana była ?

 

i pomierzyłeś ten fermentor ?

 

Piany nie było. Pomierzyłem: z zamkniętym deklem wysokość 37cm, R 37cm, r 32cm. Czyli tak jak w Twoim arkuszu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.