Skocz do zawartości

OSTRY DYŻUR - wątek TYLKO dla potrzebujących pilnej pomocy !


coder

Rekomendowane odpowiedzi

trochę zależy co z nią zrobisz? jeżeli tylko wysłodzisz i zostawisz, to może się zacząć psuć nawet po kilku godzinach, ale jak podgrzejesz powyżej 80C to spokojnie postoi z dobę.

Z powodzeniem zostawiałem brzeczkę do gotowania na dzień następny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi o to, że wysłodziłem do 25 l i muszę poczekać aż się palnik zwolni. Nieplanowana wizyta osób trzecich w trakcie warzenia. Aktualnie brzeczka jest ciepła, ale do 80 stopni to nie mam jej jak doprowadzić. Palnik będę miał wolny pewnie za jakąś godzinę.

Edytowane przez Lary
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, dużo zależy od warunków, w których filtrujesz. Jeżeli masz zamiar długo potrzymać brzeczkę zrób tak jak Leszcz pisze i najlepiej przelej ją do odkażonego fermentora.

Edit:5' dodawało mi ten post ;) W godzinę brzeczce nic się nie stanie

Edytowane przez St. Anger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym moga być te czarne kropki na gęstwie, drożdże safale 04

fermentacja burzliwa przebiegła bez piany(prawdopodobnie) po jakichś 8 godzinach nieobecności w domu pokazał się tylko nalot z chmielin na ściankach.

po 2 dniach drożdże opadły na dno(pierścień z gęstwy) jednak ciągle działały,i to bardzo aktywnie

17ySD5e.jpg14ddee8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie , potrzebuję na biegu przeliczyć ile dodać wody w celu obniżenia gęstości. Mam 23 litry o 15,5 Blg , chcę zbić do 14. Wiem , że można to policzyć w kalkulatorach , ale nigdy tego nie robiłem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy można rozpocząć fermentację w garze tego typu http://allegro.pl/ga...3977918641.html ?

Czy jakieś to że gar jest ze stali nie wpłynie negatywnie na drożdże?

Fermentuję w garze z nierdzewki tyle że powierzchnia w środku wypolerowana jest na lustro. W garze z aukcji powierzchnia jest satynowana więc w mikroryskach mogą zagnieździć się bakterie. Ale może przesadzam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie , potrzebuję na biegu przeliczyć ile dodać wody w celu obniżenia gęstości. Mam 23 litry o 15,5 Blg , chcę zbić do 14. Wiem , że można to policzyć w kalkulatorach , ale nigdy tego nie robiłem .

 

http://merrycuss.com...tmentwater.html

 

powinno pomóc

Edytowane przez lutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile dodać wody w celu obniżenia gęstości. Mam 23 litry o 15,5 Blg , chcę zbić do 14.

W każdym litrze brzeczki masz konkretną ilość cukrów, stąd w całej brzeczce będzie ich 23 * 15,5 jednostek. Tyle samo będzie cukrów po rozrzedzeniu, bo przecież dolewasz tylko wody, stąd możesz ułożyć równanie:

 

23 * 15,5 = x * 14

 

gdzie x to końcowa ilość brzeczki po dolaniu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy już panikować, dlatego pytam tutaj.....

Otóż w ubiegłą sobotę uwarzyłem Pilsa niemieckiego (na uwodnionych W34/70) oraz Czeskiego pilznera na Wyeast'ach Urquell lager (1,5l starter).

 

I teraz tak - fermentacja odbywa się w chłodni. Termometr położony na fermentorze wskazuje 8-9 st., a czujka (przyklejona do ferm. i oklejona folią bombelkową) wskazuje ok. 6-6,5°C.

Na niemieckim jest "normalna" piana i od czasu do czasu "bulka", ale niestety na pilznerze piany nie ma (w sumie to są tylko śladowe jej ilości) i nie widać pracy w rurce.

 

I teraz pytanie... czy jest możliwe, że drożdże już uporały się z fermentacją, a może temp. jest za niska i po prostu Urquelle nieco się uśpiły?

 

ps. Nie miałem możliwości wizualnego kontrolowania fermentacji, ale z przekazywanych relacji wynika, że na pewno na początku "bulkały" obydwa. Tylko nie wiem jak z tą pianą przy starcie na Pilznerze

ps.2 Nie mierzyłem blg, bo dziś niestety czas naglił i najprędzej mogę tego dokonać dopiero po niedzieli :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi w tym roku W34/70 po dłuuugiej i mozolnej fermentacji w jakiś 6 stopniach otoczenia posnęły na wskazaniu 4,5blg. Przeniesienie do 11 stopni i poderwanie wierzchniej warstwy osadu skutkowało wznowieniem fermentacji i butelkowałem przy stanie 2blg. Nie mam zbyt dużego doświadczenia ze szczepem urquell lager, ale w 11 stopniach otoczenia zadziwiająco szybko "przestały bulkać" (w porównaniu do czech pilsów i munich lager), więc zaczynam się powoli interesować tym fermentatorem. Jak będziesz miał wątpliwości czy wskazanie cukromierza nie jest aby czasem za wysokie przenieś wiadro do ciepłego, lekko zakołysz i ew. pobierz jakieś 200ml i ten spóźniony FFT postaw w domu - on najszybciej powinien wskazać czy coś jest na rzeczy i jak bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Help!

 

Receptura, Pszeniczne Ciemne, zestaw BA, 20 litrów 12BLG:

 

- pilzneński Weyermann 1,3kg

- pszeniczny Weyermann 1,9kg

- monachijski Wwyermann 0,6kg

- Carawheat 0,2kg

- pszeniczny czekoladowy 0,05kg

 

Do zacierania użyłem 13l wody, przy filtracji dodatkwo do wysładzania użyłem około 10 litrów. Odbrałem około 18 litrów brzeczki i tyle wstawiłem na chmielenie. Zmierzyłem ekstrakt i wyszło tylko jakieś 8,5BLG. Po chmieleniu odparowało mi ze 6 litrów bo po zlaniu do fermentora mam 11 litrów a z chmielinami w garze zostało nie więcej niż 1 litr. Ekstrakt raptem 9BLG. Nie wiem czy mi balingometr padł czy jak, może też tak być, że próbki robiłem w wysokich temperaturach brzeczki więc to pewnie jakoś zmienia wynik. Ale pytanie mam takie:

Jak mogę podnieść teraz ekstrakt? Troche mało mi tego piwa wyszło, tylko 11 litrów. Mam dostępny jedynie zwykły cukier i jakieś 300ml miodu. Chciałbym to nieco podbić tak aby może dodać te 4 litry wody chociaż i uzyskać jakieś 10BLG. To w ogóle możliwe? Czy lepiej sobie odpuścić i zostawić jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie czy mogę zadać jedną saszetkę US-05 do 40 L Stouta 18 BLG? Miałem dodać gęstwy od szfagra Danstar Nottingham ale po spróbowaniu jego piwa po tych drożdżach i wyczuciu delikatnej cytrynki oczywiście nie z chmielu, boje się jej dodać. Niestety nie mam więcej drożdży co robić ? Brzeczka już się chłodzi w wannie. US-05 oczywiście uwodnione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie czy mogę zadać jedną saszetkę US-05 do 40 L Stouta 18 BLG? Miałem dodać gęstwy od szfagra Danstar Nottingham ale po spróbowaniu jego piwa po tych drożdżach i wyczuciu delikatnej cytrynki oczywiście nie z chmielu, boje się jej dodać. Niestety nie mam więcej drożdży co robić ? Brzeczka już się chłodzi w wannie. US-05 oczywiście uwodnione.

 

Jeśli naprawdę nie masz możliwości do naprawdę solidnie napowietrz brzeczkę. Swoją drogą jak jutro wrzucisz drugą saszetkę to nic się nie stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z napowietrzeniem nie będzie problemu. Tylko ta druga saszetka to ma iść do drugiego fermentora niestety :/ wiec brzeczka musiała by stać w nocy bez drożdży, no chyba że mam po połowie dać do dwóch fermentorów a jutro dołożyć jeszcze po połowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.