Skocz do zawartości

filtracja w oplocie


pepe11

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie , dotąd filtrowałem wiadrem z dziurami ale przy niektórych recepturach to całkowita porażka , myślę nad oplotem i tu moje pytanie , kranik w oryginalnym kuble BA jest kilka centymetrów

nad dnem . wężyk ma leżeć na dnie , jest jakiś sposób na zlanie filtratu który jest poniżej kranika ?

Drugie pytanie , jaka jest optymalna długość wężyka dla kubła z BA .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie mam problemu z wysokością, ale używam kolanka 3/4 -> 1/2 Wężyk leży idealnie na dnie

mosiezne-kolanko-3-4-cal_692.jpg

 

Może to rozwiąże problem?

______

Jak zmniejszyć obrazek?

edit: już na to wpadłem :P a jednak nie :/

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotkę ale wężyk jest niżej niż kran spustowy , chyba że robiłeś w wiadrze dziurę niżej ?jest jeszcze kwestia długości węża i wybór miedzy wężem od słuchawki prysznicowej i takim do podłączeń w oplocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie rozumiem.

20120310778.jpg

 

20120310779.jpg

 

 

wiadro.JPG

Efekt 'zassania' będzie do momentu kiedy poziom cieczy nie obniży się do oplotu (oplot zassie powietrze). Jeżeli kolanko nie wystarcza to można dać jakąś przedłużkę jeszcze i wszystko skierować pod kątem.

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprytna redukcja

W sumie to muszę trochę sprostować info, bo obecnie mam zamontowany układ: kran 1/2 -> redukcja 1/2-3/4 -> redukcja 3/4-1/2 -> kolanko 1/2-1/2 -> wężyk 1/2

Te redukcje to pozostałość po otworze 3/4 zrobionym w celu montażu kranika 3/4 (plastik ze sklepów piwowarskich).

Kranika plastikowego użyłem 1-2 razy, zapowietrzał się na etapie zaworu :/ (chyba jakaś wada mi się trafiła). No, a że miałem już dziurawe wiadro, to musiałem coś z tym zrobić. Wstawiłem kran 1/2 metalowy - też walał się po warsztacie. Teraz jestem zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czy ktoś używał dwóch o znacząco różnej długości i może powiedzieć, czy jest duża różnica? Chodzi mi konkretnie o 70 cm vs 200 cm.

Po ostatnim filtrowaniu stouta owsianego muszę podjąć jakieś działania racjonalizatorskie. ;)

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używał dwóch o znacząco różnej długości i może powiedzieć, czy jest duża różnica? Chodzi mi konkretnie o 70 cm vs 200 cm.

Po ostatnim filtrowaniu stouta owsianego muszę podjąć jakieś działania racjonalizatorskie. ;)

Mam 1/2 cala 80cm w wiaderku 15litrów-praktycznie całym obwodem leży na dnie i ze stoutem owsianym nie miałem problemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80cm wystarczy.Nigdy nie miałem z niczym problemu.Mam 80cm jak i 120 i wielkiej różnicy nie czułem .Żeby reszta brzeczki zeszła przechylam filtrator i zawsze jeszcze z pół litra poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika , że istotna jest różnica poziomów pojemnika z zacierem a wylotem rurki do zbiornika na brzeczkę. Od kąd stawiam go na wysokości około 1,5 metra jest o wiele lepiej. I też ważne aby utworzyć słup cieczy w wężu , na przykład tamując na początku po uzyskaniu klarownej brzeczki przepływ czymś , aż wężyk się wypełni i wtedy puszczamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika , że istotna jest różnica poziomów pojemnika z zacierem a wylotem rurki do zbiornika na brzeczkę. Od kąd stawiam go na wysokości około 1,5 metra jest o wiele lepiej. I też ważne aby utworzyć słup cieczy w wężu , na przykład tamując na początku po uzyskaniu klarownej brzeczki przepływ czymś , aż wężyk się wypełni i wtedy puszczamy.

Co daje utrzymanie słupa cieczy w wężu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co daje utrzymanie słupa cieczy w wężu?

 

Odpowiedni ciąg. Podobna zasada jak przy rozciąganiu strzykawki. Gdyby tłok był nieszczelny (co odpowiada brakowi słupa cieczy) to bardzo mało byś zassał taką strzykawką (a i masa cieczy powoduje siłę ssącą).

Edytowane przez Jacki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może zastosować skrzynkę plastikową lub lodówkę,pytanie jaka może być minimalna grubość młóta żeby filtracja i wysładzanie szło skutecznie, prawidłowo.Pytam bo nie miałem jeszcze możliwości wysładzania w takiej skrzynce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt długi wężyk powoduje, że w młócie panuje podciśnienie, brzeczka ma wysoką temperaturę więc mogą się wydzielać różne gazy i może się zapowietrzać, a poza tym szybko się zabija i filtracja ustaje. Ja wolę mieć krótszy wężyk spustowy, kiedyś miałem dłuższy, tak z 1,5m i filtracja ciągle stawała.

Oczywiście najlepszym urządzeniem do drenażu/filtracji jest fałszywe dno, wężyk jest tylko wygodnym półśrodkiem, ale w domowych warunkach zdaje egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja mam taki filtrator z weza 1` z nierdzewki http://www.piwo.org/gallery/image/1783-20120108144/ na wyjsciu z kranika zakladam wezyk ktory opieram na dnie gara samo sie zasysa narazie nie mialem problemu z filtracja. Sracz wezyki po jakims czasie robia sie ciemne i sa do wyzucenia moj jak narazie przezyl juz 3 lata i nie widac oznak zmeczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.