Skocz do zawartości

Niezależny browar domowy "Pod Baranem"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

 

Warka #43 - Stout - W czasie fermentacji tej warki temperatura w piwnicy wahała się w przedziale 11-14°C ale drożdże danstar notthingam dały radę :) Keg w którym fermentowałem piwo był owinięty karimatą. Czas fermentacji burzliwej to 3 tygodnie (bez jednego dnia)

Radę dały, pytanie ile w takim stresie wypuściły do brzeczki diacetylu i innych babrów. Może na cichej okaż im trochę ciepła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :(

 

Im niższa temperatura fermentacji tym drożdże czyściej pracują. Gdyby miały za zimno poszły by spać i tyle. Drożdże to nie koń którego batem można zmusić do pracy - nie chce im się to nie robią.

Niezupełnie. W niskich temperaturach drożdże f. górnej nie produkują estrów ale za to wpuszczają bąki z diacetylu i związków siarki. Drożdże dolnej fermentacji są wyselekcjonowane ze względu na niską skłonność do takich działań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest tak że gdy drożdże nie mają powietrza muszą brać skądś potencjał utleniający do przeprowadzania reakcji biochemicznych. Zwykle redukują pirogronian przez Acetylo-CoA do kwasu octowego potem do aldehydu i aldehyd do etanolu. Dzięki temu zastępują sobie tlen i redukcji nie ulega cząsteczka O2 tylko Acetylo-CoA powstały w glikolizie.

 

Aldehyd octowy może być dalej redukowany do alkoholu, ale drożdże mają też inny szlak metabolizmu - mogą aldehyd przerabiać na diacetyl. Zwykle diacetyl w piwie zostaje gdy drożdżom jest za zimno, żeby pokonać energię aktywacji, która jest potrzeba żeby go dalej przerobić, albo piwo jest zbyt szybko przelewane i drożdże nie mają czasu żeby go przerobić.

 

a związki siarki to inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest tak że gdy drożdże nie mają powietrza muszą brać skądś potencjał utleniający do przeprowadzania reakcji biochemicznych. Zwykle redukują pirogronian przez Acetylo-CoA do kwasu octowego potem do aldehydu i aldehyd do etanolu. Dzięki temu zastępują sobie tlen i redukcji nie ulega cząsteczka O2 tylko Acetylo-CoA powstały w glikolizie.

 

Aldehyd octowy może być dalej redukowany do alkoholu, ale drożdże mają też inny szlak metabolizmu - mogą aldehyd przerabiać na diacetyl. Zwykle diacetyl w piwie zostaje gdy drożdżom jest za zimno, żeby pokonać energię aktywacji, która jest potrzeba żeby go dalej przerobić, albo piwo jest zbyt szybko przelewane i drożdże nie mają czasu żeby go przerobić.

Wytłuściłem to co mniej więcej rozumiem, ale całość czyta się jak dobry kryminał :D

BTW - pozdrawiam forumowych chemików :( :(

 

przeprzeszam za OT ale musiałem :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Jejski zna go na blaszkę :)

Będzie trzeba Jejskiemu zrobić egzamin przy następnym spotkaniu ;-)

To gdzie i kiedy to spotkanie? :) :)

może 02 października 2010 w Browarze ?Czenstochovia?, o godzinie 19.00, popijając Munich Helles którego nawarzył kolega Dagome

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

Zapomniałem wczoraj dopisać że zacierałem w warzyłem na deszczówce, zakwaszałem kwasem siarkowym 9,5% zarówno zacier jak i wodę do wysładzania.

Cześć

W jaki sposób pozyskujesz deszczówkę?. I czy filtrujesz tą deszczówkę?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.