Skocz do zawartości

Eksplozja surowca na stertery


Rekomendowane odpowiedzi

Poczytaj sobie o metabolizmie beztlenowym. Jest cała masa mikroorganizmów do tego zdolna. Fermentacja to nie tylko przemiana glukozy do etanolu i CO2.

 

Eksplozja to skutek tylko nagromadzenia CO2 produktu oddychania.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj sobie o metabolizmie beztlenowym.

czytałem, na pytanie odpowiadasz poczytaj sobie, merytoryczne :okey:

Czyli według Ciebie ekstremofile, albo jakieś formy przetrwalnikowe, które może się aktywowały,

w miesiąc naprodukowały tyle CO2 przez co doszło do wybuchu, dobre.

Moim zdaniem brzeczka nie miała 70st. przez 15 min., lub doszło do infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakie ekstremofile?

Termofile potrafia normalnie funkcjonować w wysokich temperaturach. To, że jakaś bakteria przeżywa w 100 stopniach nie czyni z niej ekstremofila.

 

Tak uważam, że bakterie przeżyją w 70 stopniach 15 minut i są w stanie ponownie się namnożyć w korzystnych warunkach (a takim jest brzeczka). Miesiąc to masa czasu przy czasie generacji bakterii, który może wynosić nawet 15 minut.

Poza tym kolega nie trzymał tego w lodówce, były odpowiednie warunki dla bakterii by się rozwijać (źródło azotu i węgla) nie za niska temperatura. Mogły spokojnie cukry metabolizować i produkować CO2.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

leszczu podawał

jak już zostałem wywołany do tablicy :) to odwołam się do podłączonego artykułu o pasteryzacji, to faktycznie użyto tam bakterii nie sporulujących (nie tworzących przetrwalników) przynajmniej w tych warunkach. Także ten eksperyment ma niewiele wspólnego z pasteryzacją brzeczki. Są bakterie (miedzy innymi thermophilus aquaticus czy pyrococcus furiosus) którym gotowanie nie wiele zrobi, no ich optimum wzrostu to 100oC :D

Także kol @Biniu ma rację.

Sterylizacja jest dobra, pod warunkiem, że trzymasz brzeczkę zamrożoną, albo przynajmniej w lodówce. Możesz dla eksperymentu zostawić na kilka tygodni mleko pasteryzowane poza lodówką i zobaczysz co się stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pisał z tego co pamiętam, że u nas bardzo ciężko takie bakterie znaleźć.

bo żyją w gejzerach parku yellowstone :D

przykład ten ma tylko na celu uświadomienie, że w biologi nigdy nic nie jest "na pewno"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pyrococcus furiosus

archeanem

thermophilus aquaticus

 

Heh po takich postach stwierdzam, że jednak powinienem się ograniczyć do ześrutowania słodu, zatarcia i chmielenia reszta to już inny świat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, że się czepiam, ale czy przypadkiem pyrococcus furiosus nie jest archeanem?

jest, ale co to wnosi do dyskusji, jak będziemy się roztrząsać czy to archaea czy nie, to nie dojdziemy sedna sprawy :D dla tego napisałem bakterie. Jeżeli ktoś się poczuł urażony niskim poziomem mojej wypowiedzi i brakiem usystematyzowania podstawowych pojęć, to najmocniej przepraszam :D

Czy thermophilus aquaticus jest jakoś powiązany z thermus aquaticus?

Całkowicie masz racje miało być thermus aquaticus, tak to jest ja człowiek pisze na szybko z pamięci :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, no wcale mnie to nie uraziło. Chodzi, o to, że nie jest to samo w sobie wyjaśnieniem tematu, a wprowadzanie pewnych pojęć może okazać się zgubne dla zrozumienia wypowiedzi :D Jak coś to można założyć osobny wątek na ten temat, a w nim, taka dyskusja będzie jak najbardziej na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W każdym razie mi nie chodziło o te żyjące w gejzerach termofile.

 

Chodziło mi o zwykłe mezofilne (te co żyją w średnich temperaturach) bakterie, których powiedzmy 20% populacji przeżyje pasteryzację 15 minutową w 70 stopniach. Potem mogą się namnożyć z powrotem i granat.

 

@bielok

 

10 stopni wyżej i 3 x dłuższy czas na pewno poprawia skuteczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiedzmy 20% populacji przeżyje pasteryzację 15 minutową

wszędobylska zasada Pareto :)

przeżyje nie przeżyje, może tak może nie.

Fakt, że brzeczka powinna stać w lodówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ to najświeższy dotyczący starterów wątek w piaskownicy podpinam się z pytaniami początkującego.

 

Dwutygodniowa gęstwa US-05 po ok. 10 BLG ciemniaku, trzymana w lodówce.

1. Czy jest szansa na obudzenie jej bez mieszadła, czy lepiej nie ryzykować?

2. Wcześniej przepłukać, czy przy takim niskim alkoholu nie ma to szczególnego znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Gęstwa podniesie się bez problemu, dwa tygodnie w lodówce to prawie wcale.

2. Zawsze warto przepłukać i nie ma to nic wspólnego z zawartością alkoholu.

 

Jeżeli nawet nie przepłuczesz i nie masz mieszadło, to gęstwa i tak powinna ruszyć, kwestia tylko, czy nie będzie zakażona, oraz jak dużo "syfu" przeniesiesz świeżej warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.