Skocz do zawartości

Ranking

  1. PawelK1

    PawelK1

    Members


    • Punkty

      4

    • Postów

      19


  2. skybert

    skybert

    Members


    • Punkty

      2

    • Postów

      1 125


  3. Lipa

    Lipa

    Members


    • Punkty

      1

    • Postów

      49


  4. Gawron

    Gawron

    Members


    • Punkty

      1

    • Postów

      1 410


Popularna zawartość

Treść z najwyższą reputacją w 2021.02.20 uwzględniając wszystkie działy

  1. PawelK1

    Książki piwowarskie

    Jeśli chodzi o ciekawe książki piwowarskie, gorzelnicze to polecam naszą rodzimą, darmową i open source'ową bibliotekę polonę. To miejsce, w którym systematycznie pojawia się coraz więcej starych książek z polskich bibliotek. Niektóre z tych książek ze względu na to, że były pisane dawno, już się nie nadają, ale wiele z nich jest naprawdę wartościowych, szczególnie tych związanych z piwowarstwem, gotowaniem, nalewkami itd. W tych dziedzinach, mimo, że też poszły do przodu, to jednak można wyłuskać sporo ciekawych starych i dobrych przepisów. Polecam Wam więc kliknąć: https://polona.pl/search/?query=piwo&filters=category:books,public:1,hasTextContent:0 Pod tym linkiem macie już wyszukane książki dotyczące piwowarstwa. Są tam przepisy, zasady warzenia itd. Polecam na przykład tę książkę: https://polona.pl/item/nauka-robienia-piwa,Nzg2MDAz/6/#info:metadata Jest pisana smiesznym z naszego punktu widzenia językiem, bo ma aż 200 lat. Są tam ciekawe pomysły jak robienie piwa z ryżu Ja to lubię takie starocie wertować:)
    4 punkty
  2. Gawron

    Musztarda z dodatkiem piwa

    Imperium Prunum
    1 punkt
  3. zasada

    Książki piwowarskie

    Warzą z tego co się orientuję pod innymi markami. W Carrefour np.mają serię ekskluzywną, wysokie ekstrakty, kartoniki, złocenia etc.
    1 punkt
  4. Lipa

    Chiński Grainfather

    Cześć, pomierz gwinty. Na zaworku jest pewnie standart gwint 1/2", można dobrać kruciec nierdzewny na wąż z gwintem wewnętrznym 1/2". Na to zakładasz wąż silikonowy ścianka 3mm. U mnie śmiga takie rozwiązanie, tyle że ja mam camlocka 1/2 cala. Jak widzisz mój kocioł, to dopiero hybryda?. Pzdr
    1 punkt
  5. elroy

    Książki piwowarskie

    Z Poloną miałem nawet zawodowy styk na etapie produktów do skanowania. Ale to lata temu. Choć nie był to projekt wtedy ani łatwy, ani prosty (miałem może z 20 lat i najgorsze tematy) i się na to psioczyło, to strasznie go po czasie lubię i co jakiś czas patrzę (jak np. teraz ) Fajnie, że tam jednak ludzie wchodzą!
    1 punkt
  6. Wuuu

    Wu's Brews

    #69. Wee Heavy  19l/ ~35 IBU/ 21 Blg / ~8,7% Alk. 19.02.2021 Wydajność: 67% No i pożytek z gęstwy zebranej 13.02. Całkiem niezłą wydajność jak na taki zasyp, zakładałem 65% Surowce: Fermentowalne: - 5,3 kg - Mep@Ale (Malteurop) - 1,2 kg - Maris Otter (Thomas Fawcett) - 0,65 kg - Vienna (Steinbach) - 0,45 kg - Crystal Pale (90 EBC) (Thomas Fawcett) - 0,35 kg - Golden Ale (Viking) - 0,25 kg - Aromatic (Castle Malting) - 0,25 kg - Special W (Weyermann) - 0,25 kg - CHÂTEAU MELANO LIGHT® (Castle Malting) - 0,1 kg - Pale Chocolate (Thomas Fawcett) SUMA: 8,75kg Chmiel: - 50 g - Chellenger - 5,8 % AA SUMA: 50 g Woda: - kranówa Drożdże: - WLP028 Edinburgh Scottish Ale - White Labs - gęstwa po Irish Red Ale - ok 350 ml gęstwy Zacieranie: pH 5,34 bez zakwaszania - 71C - mash in - 24 l wody - 10', zamieszane - 68C - 90' - 77C - mash out - 5' Wysładzanie: pH 5,57 zakwaszane - ok 10 l wody w temp 77-80 C - wysładzane z podbiciem w fermentorze, potem na garze - zebrane 1l wysłodków na starter 10 brix Gotowanie: 120 minut Przednia 25l i 16 Blg - 60' - Challenger - 50 g - 10' - Whirlflock - 0,5 - 10' - pożywka drożdżowa Wyeast - 2,1 g Notatki: - świetna wydajność jak na takiego grubasa, te mieszanie w połowie robi robotę - na początku podczas mieszania zacieru wpadła mi rurka do środka i musiałem połowę przekładać do fermentora, żeby ją wyłowić - mimo srogiego zasypu zacieranie i wysładzanie bez problemu - zapomniałem refraktometru - jak bez ręki - po schłodzeniu próbki przednia 25l i 16 blg - chłodzenie długie, hop stopper coraz częściej się zamula, jakby stracił na objętości, wklęsł trochę, leciało maleńkim ciurkiem - najpierw do 80C w garze potem do fermentora 18C bez siatki nylonowej, ale leciało klarowne - napowietrzane grawitacyjnie z wysokości lałem potem jeszcze z 3-4 minuty kamieniem - drożdże dodane w temp 17C - dziś GF się spisał, nie było żadnych przypaleń Fermentacja: 19.02.2021 Nastawna: 19 l i 21 Blg Burzliwa: - 3 dni - 17 C - 10 dni - 18 C - 10 dni - 19 C - 4 dni - 20 C - 4 dni - 21 C - 4 dni - 22 C W pierwszej dobie spadła temp fermentacji do 10C bo sterownik coś nie za banglał, ale fermentowało ładnie. 03.03. - pomiar 10 blg 17.03. - pomiar 7 blg Cicha: - 7 dni - 10C Rozlew: 07.04.2021 Odfermentowanie: 70% Miałem dawać jakieś drewno, ale stwierdziłem, że szkoda zachodu. Zlałem niecałe 18l do kega, nagazuję i pójdzie w butelki. Zmierzone 7 blg w 10C czyli coś tam niby dojadło do 6,6 blg. Rozlew #2. 25.04.2021 Po nagazowaniu i lekkim spożyciu przelałem lekko ponad pól kega do butelek nalewarką przeciw ciśnieniową. Póki co nie będę się rozczulał, choć jest dobrze, jest słodziaczek i jest potencjał do leżakowania, stąd jednak butelki.
    1 punkt
  7. skybert

    Temperatura pracy W34/70

    Nie chcę tu wchodzić w polemikę z przedmówcą ale w podlinkowanym artykule Fermentisa nie ma nic na temat fermentacji w temperaturze 6-10 st C. Są szczepy które zrobią dobre piwo w temp 12-14 C ale są szczepy (np czeskie) które już czystego piwa nie zrobią. Zgadzam się, warto poeksperymentować z wyższą temperaturą zwłaszcza jak nie ma się warunków do precyzyjnej kontroli temperatury. Większość kraftu "leci" na W34/70. Są to jedyne (poza S23 chyba) bardzo dobre suche drożdże dolnej fermentacji. Artykuł ten, bardziej przypomina mi reklamę niż jakąś analizę naukową.O bardzo słabych/nieczytelnych wykresach nie wspomnę. Czytamy tam o zaletach które mają znaczenie w browarach komercyjnych. Takich jak: szybkość fermentacji (szybciej zwalniamy tanki), wyższa temperatura fermentacji która rzekomo nie ma wpływu na smak (niższe koszty chłodzenia tanków) + info o prawidłowej ilości drożdży (co niby jest ok) ale w domyśle kup więcej drożdży. To wszystko ma działać na klientów, właścicieli browarów. Robiłem kilka piw na tych drożdżach i wiem że są dobre. Nie twierdzę że piwo fermentujące w temp. 13C będzie dużo gorsze. Jak zadamy odpowiednią ilość żywych komórek to pewnie nie będzie różnicy. Ale nie mamy 100% pewności że gdybyśmy fermentowali w 9 C odpowiednio długo, to czy piwo nie będzie lepsze. Do takiego porównania trzebaby jakieś analizy chemiczne przeprowadzać. Piwa dolnej fermentacji robi się już setki lat, jest teoria potwierdzona praktyką i literatura. Pisanie że fermentacja w temperaturze 10 C to strata czasu i że to męczenie drożdży to wg. mnie ignorancja. Na odbiór gotowego lagera ma też wpływ nasz próg wyczuwalności na niepożądane aromaty. Wiedzą o tym profesjonalni piwowarzy i producenci drożdży (którzy polecają wyższe temp. fermentacji). Dobry sensoryk wyczuje że coś jest nie tak ale większość nie.
    1 punkt
  8. Mam trochę czasu w tą mroźną niedzielę to sobie popiszę. Temat wody nie jest taki prosty, trzeba by być chemikiem żeby to dobrze ogarniać i opisać (ja nie jestem). Jeśli jest na sali chemik to proszę śmiało poprawiać. Generalna rada jest taka żeby za bardzo składem wody się nie przejmować. Jeśli woda nie śmierdzi chlorem, nie jest bardzo twarda, smakuje dobrze to i do piwa najpewniej się nada. Dla początkujących polecam jedynie kontrolę pH plus eliminację chloru np. poprzez najprostszy filtr węglowy. Dla bardziej wnikliwych napiszę parę wskazówek: Twardość wody definiują głównie Ca2+ i Mg2+ - czyli woda ze zdjęcia wydaje się miękka. Trochę teorii: Twardość może być nietrwała (węglanowa) i trwała (tworzy się z np. chlorków czy siarczanów). Węglany w czasie gotowania wytrącają się (stąd nazwa że to twardość nietrwała) przez co obniżają twardość. Jednym z tipów aby zmniejszyć twardość wody to właśnie intensywne gotowanie. Wodorowęglany przekształcają się do węglanów, które się wytrącają. Pływające gluty w czajniku do gotowanie wody to te wytrącone węglany Twardość trwała to ta, której nie da się pozbyć poprzez zagotowanie. Tworzą ją przede wszystkim chlorki, siarczany, azotyny i inne. Jednak do prawidłowego zacierania min 50 mg/l Ca jest wymagane. Alkaliczność wody - najprościej to zdolność wody do buforowania pH (kwasu). Mierzymy ją ilością wodorowęglanów (HCO3). Im więcej wodorowęglanów tym więcej kwasu musimy użyć aby zmienić pH wody. U Ciebi jest 143 to nie dużo a więc "łatwo" będzie zmieniać pH. Tutaj ciekawostka żywieniowa - aby zapobiegać modnemu ostatnio "zakwaszeniu organizmu" zaleca się pić wodę mocno alkliczną. Jednak trzeba uważać na nerki i nie przesadzać z ilością. Np. woda lecznicza Zuber ma ok 16000 mg/l wodorowęglanów... Dla piwowarów ważniejsza jest: "Alkaliczność rezydualna - to zdolność wody do wiązania kwasów. Chemicznie – to różnica w stężeniach anionów i kationów. Można ją obliczyć przy pomocy kalkulatorów, albo stosując poniższy wzór: Alkaliczność rezydualna = Alkaliczność całkowita [ppm CaCO3] – [ppm Ca2+]/1,4 – [ppm Mg2+]/1,7 Im wyższa wartość alkaliczności rezydualnej, tym większa zdolność wiązania kwasów, np. kwasu fitowego ze słodu. Dlatego dla piw ciemnych zaleca się pozostawienie lub wytworzenie wyższej alkaliczności rezydualnej" .Patrz uwaga na końcu. Jony: Wapń i magnez wpływają na twardość. Węglany na alkaliczność. Razem wzięte wpływają na pH i proces zacierania. Wapń: najważniejszy jon dla piwowara. Wpływa na zacieranie (kofaktor amylaz), fermentację ("lubiany przez drożdże) i klarowanie (wpływa na koagulację białek). Zalecany zakres to 50-150 ppm (mg/l). Jak jest za mało należy dodać np. węglanów wapnia. U Ciebie na granicy, przy niewielkich nastawach można odpuścić dodatek przy dużych dodałbym odrobinę węglanów wapnia. Magnez - podobnie jak wapń, wpływa na pH zacieru, u Ciebie jest go trochę mało - można dodać z 0,5g siarczanu magnezu MgSo4 (sól epsom) ale nie musimy się martwić bo jego źródłem jest słód. 10-40 ppm jest OK. Sód - wpływa na pełnię (zalecany zakres to 0-50 ppm/mg/l) Duża ilość sodu z jonami siarczanowymi negatywnie wpływa na jakość goryczki. Duża ilość sodu daje posmaki słone, cierpkie, szorstkie. Sód w dużych ilościach jest toksyczny dla drożdży. W oryginalnym gose zdaje się jest bardzo dużo sodu. Mówiąc inaczej niska ilość jonów sodu to lepsza jakość goryczki. U ciebie jest OK. Chlorki (Cl-) - powyżej 100 ppm uwydatnia słodowość i podkreśla pełnię, szczególnie w "słodowych" stylach. Dla marcowego przydało by się trochę więcej tych jonów chloru. Chlorków nie mylić z chlorem Cl2 - którego nie chcemy w ogóle. Chlor może pochodzić z kiepskiej wody lub po dezynfekantach. Daje obce posmaki i problemy z fermentacją. Siarczany - podkreślają wytrawność w piwie, uwydatniają goryczkę z chmielu i poprawiają jej jakość. W wysokich stężeniach dają zapach i posmaki siarki. Siarczany są bardzo ważne w piwach intensywnie chmielonych. Zaleca się 100-250 ppm. Dla marcowego stężenie w wysokości 27 nie ma znaczenia. Można dodać pirosiarczynu np. potasu gdyby ktoś chciał. Ja dodaję ok 1g do piw mocno chmielonych. Wodorowęglany (HCO3-) jest to główne "źródło" alkaliczności w wodzie. Jak pisałem wyżej sole węglanowe (CO3-2) dysocjują w wodzie z wodorowęglanów w czasie gotowania brzeczki w danym ph. Fosforany ze słodu powodują obniżenie alkaliczności. Węglan wapnia jako dodatek (do podniesienia alkaliczności) jest prawie nierozpuszczalny w wodzie o pH 7 i wyższym. Czyli powinniśmy go dodawać do kwaśnego roztworu (np do gotowania) wtedy utrzymamy go w "roztworze" Podsumowując: - Utrzymuj właściwe pH w czasie zacierania, i gotowania. - Możesz dodać z 5 ml chlorku wapnia do zacierania (na warkę 20l) i ewentualnie z 3-5 ml do wody do wysładzania aby obniżyć pH, dostarczyć chlorków i zwiększyć twardość bez wzrostu alkaliczności. - Aby podnieść delikatnie twardość możesz dodać z 1g siarczanu wapnia (gips) - Możesz ale nie musisz dodać soli epsom (magnez i twardość) tak z 0,5g do zacierania. Jeszcze raz upraszczając: - Jony wapnia i magnezu są pożądane - Jony sodu nie koniecznie. - Umiarkowana twardość wody jest dobra, leciutke "utwardzanie" wody bardzo miękkiej jest wskazane. Można dodać gips, epsom albo chlorek wapnia. Ja mam filtr zmiękczający więc dodaję wszystkiego po trochu :). Wniosek - woda po zmiękczaczach wody nie za bardzo się nadaje bo ma mało magnezu i wapnia a dużo sodu. Taką wodę należy modyfikować. - Utrzymuj pH zacieru 5.2-5.3 - Utrzymuj ph wody do wysładzania poniżej 6 ale nie niżej niż pH zacieru. - Węglan wapnia dodany do zacierania podnosi chwilowo alkaliczność rezydualną. Wysoka alkaliczność nie jest dobra.Dodatek kwasu, jonów wapnia czy magnezu redukuje alkaliczność rezydualną podnosząc twardość... - Dodatek gipsu jest wskazany w piwach mocno chmielonych - Chlorek wapnia jest wskazany w piwach słodowych - Jeśli piwo ma być słodowe i mocno goryczkowe dodajemy siarczani wapnia (gips) z 2-5 g i chlorku wapna z 5 ml. - Z węglanem wapnia (CaCO3) bym uważał. Ciężki temat. Wskazany jest do piw ciemnych gdzie zacieramy ciemne słody w ilości ok 10ml. uf
    1 punkt
Ten Ranking jest ustawiony na Warszawa/GMT+02:00
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.