Jump to content

Leaderboard

 1. Szalas85

  Szalas85

  Members


  • Points

   3

  • Posts

   697


 2. Leon11

  Leon11

  Members


  • Points

   2

  • Posts

   32


 3. Kaniutek

  Kaniutek

  Members


  • Points

   1

  • Posts

   656


 4. leonzn

  leonzn

  Members


  • Points

   1

  • Posts

   528


Popular Content

Showing content with the highest reputation on 01/14/20 in all areas

 1. Szalas85

  Alderaan Brewery

  Ekstrakcja olejków chmielowych w 90% następuje w ciągu pierwszej doby. Nie pytaj mnie o to skąd taki wniosek, bazuje on na prywatnych doświadczeniach i nie mam na to żadnych dowodów w postaci naukowych tekstów. Wystarczy więc trzymać chmiel 2 dni, żeby uzyskać odpowiedni aromat. Natomiast obecnie chmiel jest pelletowany w niższych temperaturach, co prawdopodobnie skutkuje tym, że w chmielu jest więcej enzymów niż było w nim wcześniej. To z kolei często wznawia fermentację i wtedy warto przeciągnąć to chmielenie, żeby drożdże zrobiły swoją robotę. Temat jest złożony i zależy od sytuacji, od tego jak był chmiel pelletowany, w którym momencie go wrzucisz i w jakiej temperaturze. Przemawiają też czasami względy praktyczne, czasami mam określony dzień w którym mogę się zająć rozlewem, albo mam wolną lodówke etc. etc. To co jest pewnie najistotniejsze w tym całym moim bełkocie, to że tygodniowe chmielenie w 22 stopniach, moim zdaniem, nie powoduje powstawania trawiastych aromatów. Chmieliny filtruje dodatkowo przez pończochę, albo bazooke. Czasami nie używam nic, jeżeli widzę, że wszystko łądnie opadło. Część osadów też zostaje w zaworku grawitacyjnym podczas rozlewu.
  2 points
 2. Witam wszystkich. Zakładam wątek, w którym chciałbym podzielić się informacjami na temat wyników pracy z brewkitem. Zaczynam zabawę w piwowarstwo domowe i myślę spróbować z 3 -4 brewkity na początek. Tak wiem zacieraj nie ma co. Mimo wszystko na razie nie mam kompletnego sprzętu ani czasu, z brewkitem to jest dość szybka robota. Ale do rzeczy -moja pierwsza warka to: UK Brew West Coast Wheat 1,6 kg + BA Brew Kit PLUS 1 kg fermentowane 14 dni. Po 2 tygodniach od zlania smak fajny, mocno wyczuwalne nuty cytrusowe, bananowe piwko orzeźwiające mocno się zdziwiłem in plus ? Może to dlatego że to moja pierwsza warka ale próbowało go już z 5 osób i wszyscy zadowoleni. Aha może to być dla niektórych istotne koszt 1 butelki wyszedł mi 1,62 zł a smak porównywalny z dostępnym na rynku Kłosem za około 5 zł za butelkę ? Moja druga warka to Muntons IPA BITTER 1,8 kg + BA Brew Kit PLUS 1 kg fermentowane 7 dni. I tu już jest dużo gorzej. Spróbowałem brzeczki po fermentacji i smak płytki, słaba goryczka niezbyt mi się to podobało. Stwierdziłem że dochmielę na zimno - zawsze to jakaś nauka. Dodałem chmielu Citra (Boże jak to genialnie pachnie) i czekam. Myślę poczekać na cichej tydzień i zlać mam nadzieje, że w końcowej wersji da się to pić ? Może ktoś z was podzieli się jak wyszło jego piwo z brewkita. Pozdrawiam
  1 point
 3. marek-

  Alderaan Brewery

  Wtrącę się nieproszony do dyskusji (przyznaję że śledzę te zapiski) - Scott Janish ostatnio umieścił wpis na swoim blogu wpis potwierdzający tę tezę i pełen odnośników do naukowych tekstów http://scottjanish.com/a-case-for-short-and-cool-dry-hopping/
  1 point
 4. leonzn

  Alderaan Brewery

  dzieki za wyczerpującą odpowiedz pozdrawiam
  1 point
 5. Szalas85

  Alderaan Brewery

  Nie, raczej dłużej, ale ma to też związaek z większą ilością. Zwykle trzymam tydzień z chmielem zanim zacznę chłodzić. Teraz chmiel dodałem 5 dni temu, temperatura w fermentorze waha się w przedziale 21-22 stopnie w zależności od pory dnia, albo czy przypadkiem nie wietrze w pokoju Chłodzenie palanuje włączyć za 2 dni.
  1 point
 6. Dzięki za wpisy. Zakładając wątek chodziło mi o to by przedstawić na własnej skórze jak smakuje piwo z brewkitu. Tak jak pisałem pierwsze wyszło fajnie. Drugie zobaczymy może dochmielenie poprawi smak. Oby Muchor miał racje ? Zastanawiam się nad tym sposobem. Może 4 warka będzie ze słodów. Na razie o tym czytam. A może ktoś z Was robił piwo z brewkitu i wyszło niezłe?
  1 point
 7. x1d

  Cześć z Gdańska i Olsztyna

  Biedna żona, nie wie co sama sobie zrobiła...
  1 point
 8. Witam i gratuluje lebskiej zony! ? A co do unikania granatow: cierpliwosc i higiena to juz polowa sukcesu. No i tez pozdrawiam - ze stolicy kraju kolejarzy i muzykow orkiestr wojskowych ?
  1 point
 9. Powodzenia w lekturze, zdobywaniu wiedzy i umiejętności i reszcie domowego warzenia. Pozdrowienia ze stolicy podziemnej pomarańczy!
  1 point
 10. Trudno o stabilniejsze zasilacze niż komputerowe.
  1 point
 11. INTseed

  INFEKCJE

  Osad na ściankach to normalne. Możesz fermentorem pokręcić. Możesz też przelać po fermentacji do drugiego i obniżyć temperaturę.
  1 point
 12. Powinno sie wprowadzić jakieś egzaminy/pozwolenia dla osób chcących uzywać ten sprzęt
  1 point
 13. wena

  Biela Vrana 2020

  Przez lata zbierałem piwa na Białą Vranę i do Budapesztu i osobiście zawoziłem do Koszyc. Robiłem to dla dobra piwowarstwa domowego. Czasami jeszcze musiałem wykładać za wpisowe bo ktoś zapomniał zapłacić.. Byli koledzy, którzy to doceniali, ale w większości byli tacy co jeszcze mieli o wszystko pretensje. W tym roku niestety czas mi nie pozwala na organizację przesyłki.
  0 points
This leaderboard is set to Warsaw/GMT+02:00
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.