Skocz do zawartości

szczawiosław

Members
  • Postów

    53
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

  • Wygrane w rankingu

    4

Aktywność reputacji

  1. Dzięki!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w Zmiany, poprawki 2023   
    Czołem  Jak zawsze coś tam na początku roku będę kombinował  
    W najbliższych dniach podmianka serwera, potrzebujemy zdecydowanie więcej miejsca (bo nie ma za dużych limitów załączników na stronie i dobrze), a zejdziemy trochę z mocy serwera. Aż tyle nie trzeba.  Przewiduję 2-3 godziną przerwę w działaniu piwo.org, ale to będę oczywiście 10 minut wcześniej dawał znać
     
    A może już pora na jakieś AWSy itp... Jak ktoś ma doświadczenie, to zapraszam do dyskusji i pomocy
     
    Będzie też duży upgrade strony, ale bez większych rewolucji. Raczej ewolucja technologiczna.
     
  2. Haha
    szczawiosław otrzymał(a) reputację od Kaniutek w Refraktometr "w lunecie" z allegro   
    @anteks powinien nagrać film instruktażowy i wystawiać certyfikat za jego obejrzenie
    W sumie nic więcej mądrego nie napiszę w tym temacie, wszystko zostało powiedziane
  3. Dzięki!
    szczawiosław otrzymał(a) reputację od paulox81 w Nalewak przeciwcisnieniowy a kranik   
    To odpowietrznik, aby piwo łatwiej z kranu wylatywało i po zamknięciu zaworu w wylewce nie zostawało.
    A takie może głupie pytanie i wiem że to wymaga inwestycji. Mając nalewak Nukatap nie lepiej używać kranów także Nukatap?
  4. Haha
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla monodem w Spryskiwacze do dezynfekcji   
    Nie wiem. Dla mnie To było oczywiste. Nie zastanawiałem się nad tym. 
  5. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla spubnik w Brak zapachu w piwie   
    Ok, spróbuję w takim razie:
    Nie zagotowywać słodu przed wysładzaniem Wysładzać wodą o właściwej temperaturze Obniżyć temperaturę fermentacji Użyję chmielu z tegorocznych zbiorów, który będę trzymać w zamrażarce Dam znać, jaki będzie rezultat.
  6. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    Update  Drukarnia na ten moment nie przewiduje opóźnienia, proces idzie zgodnie z planem  Jeżeli 30.11 odbierzemy dostawę, to pakować zaczniemy intensywnie 30-1-2.11. W dwa dni uda nam się zrealizować przedsprzedaż i kolejne zamówienia. 95% to Paczkomaty, więc nie będzie problemu,
    Przypominam, że rabaty działają tylko do dnia premiery
     
    Łapcie dwa fragmenty w końcowym składzie. Książka odbiega od wersji oryginalnej pod tym kątem, chcieliśmy nasze polskie wydanie zrobić w wersji pro  (kto ma oryginał, wie o co chodzi  )
     
     
    IPA_Nowe_podejscie_fragment1.pdf IPA_Nowe_podejscie_fragment2.pdf
  7. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    Książka w druku  Przewidywany czas dostawy na koniec listopada.
    Oczywiście niebawem więcej informacji. 

     
     
  8. Super!
    szczawiosław otrzymał(a) reputację od zasada w Test lodówki styropianowej i kilka pytań   
    Jak już chcesz tjuningować komorę styropianową to polecam
    Jak się bawić to choć porządnie
  9. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w IPA. Nowe podejście. Polskie wydanie   
    Za parę dni leci książka do druku, więc już za rogiem
  10. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla zasada w Powrót do piwowarstwa. Pytanie o drożdże   
    Dla przypomnienia i porządku - wątek o tych drożdżach znajdziesz tutaj:
     
  11. Haha
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla buk0 w Kegowanie dla początkujących   
    Potrzeba matką wynalazku 

  12. Haha
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla rob7320 w Załamanie rynku sprzedaży piwa w Polsce   
    Naczytali się wszyscy forum , naoglądali Kopyrę , zaczeli robić własne piwa . No i efekt jak w artykule . 
    Jak sie premier dowie to nam forum zamknie .
  13. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla bigos89 w Jak (można) zrobić sterownik fermentacji BrewPiless   
    Drogi czytelniku!
     
    W niniejszym artykule chciałbym opisać Ci, jak w domowym zaciszu wykonać sterownik do fermentacji, oparty na oprogramowaniu BrewPiless. Jeszcze kilka tygodni temu nie miałem zielonego pojęcia o elektronice, a powstały sterownik został wykonany z pomocą wielu osób, między innymi użytkownikom tego Forum, dlatego proszę Cię, potraktuj ten artykuł bardziej jako dziennik lub relację z ciekawego projektu niż zalecenia i instrukcje. Jeśli jednak informacje tu zawarte okażą się dla Ciebie przydatne i pomocne - bardzo się cieszę. Wybacz mi, jeżeli użyte słownictwo nie będzie dostatecznie fachowe i coś poprzekręcam.
     
    O tym czym jest BrewPiless i jak go zainstalować nie będę pisał na łamach tego postu, a skupię się na budowie samego sterownika.
    Dla zainteresowanych przydatne linki:
     
    http://vito.tw/?p=460 -  strona autora BrewPiless - Vito Tai'a oraz opis instalacji
    https://github.com/vitotai/BrewPiLess - kod źródłowy programu
     
     
    1. Wemos D1 Mini
     

     
    Sercem sterownika jest Wemos D1 Mini z wbudowanym modemem WIFI, oparty na kontrolerze ESP8266. Posiada złącze USB przez które wgrałem oprogramowanie wg. poniższej instrukcji:
     
    https://thehoppyvalley.com/install-brewpiless-on-esp8266-or-esp32-with-windows/
     
    Nie napotkałem żadnych problemów, cała procedura przebiegła bardzo pomyślnie.
    Na powyższym zdjęciu widoczne są goldpiny które wlutowałem w płytkę Wemosa. Niektórzy forumowicze namawiali mnie aby zrezygnować z przewodów na wtyczki i wszystko lutować. Jako niedoświadczony lutmistrz-elektronik zdecydowałem się na wtyczki z obawy przed lutowaniem oraz z pozostawienia sobie możliwości szybkiego podłączania i odłączania kolejnych przewodów w przypadku pomyłek czy awarii. Póki co wtyczki trzymają się ciasno i stabilnie i nie napotkałem na razie żadnych problemów. Być może z czasem to polutuję.
    Aby płytka nie wisiała w powietrzu, wydrukowałem dla niej podstawkę, którą następnie przykleiłem klejem na gorąco do dna obudowy. Link do projektu: https://www.thingiverse.com/thing:1848391

     
    2. Przekaźniki
     
    Kolejnym elementem sterownika są przekaźniki. Do budowy Sterownika użyłem dwóch przekaźników 5V, pod które podłączyłem 2 gniazda zasilające, pod które zostaną podłączone: lodówka jako element chłodzący oraz mata grzewcza lub cokolwiek innego jako element podnoszący temperaturę. W wielu źródłach podkreśla się, że musi to być przekaźnik sterowany stanem niskim. Nie ma to zupełnie znaczenia, gdyż można to zdefiniować w konfiguracji programu. Jeśli chcesz, aby Twój sterownik obsługiwał tylko lodówkę, zastosuj pojedynczy przekaźnik.
     

    źródło: https://nettigo.pl/products/modul-przekaznika-2-kanaly-5v-wybor-sygnalu-sterujacego
     
    W dalszej części artykułu przedstawiony będzie schemat podłączenia przekaźnika. Kolorem niebieskim (IN1) przestawiony jest sygnał przyporządkowany do lodówki, a kolorem różowym (In2) przełącznik podgrzewania temperatury w komorze. Sposób podłączenia wyjść przekaźników nie wymaga chyba szczegółowego opisu.
     
    3. Zasilacz
     
    Do zasilania układu użyłem zasilacza 5V, wymontowanego z ładowarki do smartfona. Dokumentacja BrewPilessa, zaleca użycie zasilacza co najmniej 1.5A. W moim sterowniku, Wemos zasilany jest bezpośrednio przez gniazdo mini USB. Podpowiadano mi, że można po prostu wpiąć ładowarkę w kostkę elektryczną bez wybebeszania jej wnętrza. Zdecydowałem jednak wyciągnąć zasilacz z obudowy i osadzić go w wydrukowanej podstawie. Podczas pierwszej próby, przylutowane przewody wyrwały delikatne ścieżki z płytki. Musiałem znaleźć inną ładowarkę, lecz ta była o 1mm szersza od poprzedniej i nie pasowała do wydrukowanej podstawy. Musiałem delikatnie zeszlifować pilnikiem krawędzie płytki, aby wykorzystać podstawkę. Tą również wkleiłem klejem na gorąco. Do wejścia zasilacza wlutowałem przewody z miedzianej plecionki zamiast sztywnego drutu.
     

    Wydrukowana obudowa
     

     Zasilacz z ładowarki smartfona w obudowie
     
     
    4. Obudowa
     

     
    Wszystkie elementy sterownika schowałem w obudowie uniwersalnej Z15 o wymiarach 257mmx148mmx89mm. Początkowo byłem trochę zażenowany, że zamówiłem tak wielką obudowę dla tak małych podzespołów. Ostatecznie uważam, że ta obudowa jest w sam raz, a użycie mniejszej przysporzyło by mi, jako osobie początkującej w elektronice, wiele kłopotów. Obudowa Z15 pozwoliła mi na wygodną i swobodną pracę przy montażu elementów sterownika.
     
     
    Na tylnej ściance umieściłem kolejno:
    1) gniazdo zasilania 250V z bezpiecznikiem i wyłącznikiem, na kabel zasilający do PC
    2) 2 złącza skręcane 3 pinowe, do podłączenia sond temperatury
    3) 2 gniazda elektryczne
     
    Do wycięcia otworów gniazd elektrycznych i gniazda zasilania użyłem multitoola z nałożoną mini tarczą, która świetnia poradziła sobie z cięciem plastiku. Otwory pod złącza skręcane wykonałem wiertłami płaskimi 16mm. Znalazłem w markecie budowlanym najmniejsze gniazda elektryczne i postarałem się, aby otwory w obudowie sterownika nie były zbyt luźne. Udało mi się osadzić gniazda dość ciasno, dzięki czemu nie widać brzydkich krawędzi na styku z gniazdami. To z czego nie jestem dumny to sposób przymocowania gniazd do ścianki obudowy. Nie chciałem przykręcać ich na przelot z powodów estetycznych. Zauważywszy, że gniazda osadzone są ciasno i stabilnie, zabezpieczyłem ich posadowienie klejem na gorąco. Wierzę, że mogłem zrobić to bardziej profesjonalnie, lecz takie rozwiązanie wydaje się zadowalające i wystarczające. Zobaczymy. 
     

     

     
    Podczas montażu gniazd, pamiętaj, że wtyczka lodówki najprawdopodobniej jest wtyczką kontową. Ustaw je w obudowie tak, aby wpięta wtyczka lodówki w żaden sposób nie przeszkadzała podczas używania sterownika. Być może obrócę gniazdo przeznaczone pod lodówkę o 90st w bok, aby przewód wyprowadzony był w bok. Można również gniazda wbudować w górną część obudowy, co wydaję się bardzo rozsądne i umożliwiłoby to zastosowanie mniejszej obudowy, lecz dla mnie byłoby to chyba trudniejsze w montażu.
     
    Na froncie obudowy umieściłem przyciski o średnicy 16mm i wyświetlacz LCD. Aby wyświetlacz nie wystawał z obudowy, wydrukowałem tulejki dystansowe, które zostały wklejone klejem na gorąco do obudowy, a do nich przykręcony wyświetlacz.
     

    Front wyświetlacza z tulejkami dystansującymi
     

    Tył wyświetlacza z widocznym konwerterem I2C
     
    rz
    Na zdjęciu ekran włożony na sucho, przed montażem na dystansach.
     
    Dopiero po wycięciu, uświadomiłem sobie, że niepotrzebnie wyciąłem tak duży otwór. Mogłem przygotować otwór tak, aby obudowa ekranu "oparła się" na ściance obudowy Z15. Dodrukowałem prostą ramkę, która skutecznie przysłoniła nierówne krawędzie otworu obudowy, dodając całości walorów estetycznych.
     

     
    Front sterownika z zamocowaną ramką maskującą oraz przyciskami.
     
     
    5. Wyświetlacz i przyciski
     
    Wyposażenie sterownika w ekran i przyciski sterujące jest opcjonalne, gdyż zarządzanie BrewPilessem może odbywać się całkowicie z poziomu przeglądarki internetowej. Wydało mi się to kolejnym ciekawym elementem projektu, dlatego zdecydowałem się na ich montaż. Zastosowany ekran LCD zasilany jest napięciem 5V i pozwala na wyświetlanie 4 linii po 20 znaków, a komunikuję się dzięki podłączonemu konwerterowi I2C. Linki do produktów poniżej:
    https://abc-rc.pl/pl/products/wyswietlacz-lcd-4x20-niebieski-ze-sterownikiem-kompatybilnym-z-hd44780-qc2004a-6311.html - wyświetlacz LCD
    https://abc-rc.pl/pl/products/konwerter-i2c-do-wyswietlacza-lcd-hd44780-6192.html - konwerter
     
    BrewPiless obsługuje również wyświetlacze SSD1306 OLED o wymiarach 128x64 oraz przycisk obrotowy zamiast zastosowanych przeze mnie osobnych przycisków.
     Wyświetlacz podłączyłem dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
    http://uczymy.edu.pl/wp/blog/2017/01/08/wemos-d1-podlaczenie-wyswietlacza-lcd/
     
    Tak, jak opisane jest to w powyższej instrukcji, zakupiłem konwerter napięcia. Ten okazał się wadliwy lub został przeze mnie uszkodzony podczas lutowania. Podłączyłem ekran bezpośrednio pod wyjście zasilające 5V z Wemosa. Działa. Na schemacie poniżej, ekran podłączony jest pod napięcie 3.3V, lecz użyty wyświetlacz zasilany jest napięciem 5V lub zastosowany być powinien wspominany konwerter 3.3V/5V. Moja wiedza w tej kwestii jest niepewna, dlatego będę wdzięczny za komentarze i podpowiedzi. Początkowo przez nieuwagę podłączyłem wyświetlacz bezpośrednio pod 3.3V i też działał. Gdyby po podłączeniu ekran nie wyświetlał żadnych danych, z tyłu konwertera I2C znajduj się potencjometr do regulacji kontrastu. 
     
    Przyciski należy podłączyć wg następującego schematu:
    1) Przycisk "UP" - pin D2
    2) Przycisk "DOWN" - pin D3
     
    Sygnały sterowania przyciskami załączane są stanem niskim, dlatego podłączamy je do masy GND. Jednoczesne wciśnięcie przycisków działa jak "enter".
     

    Schemat podłączenia Wemos D1 Mini. Źródło: http://vito.tw/?p=460
     
     

     
     
    6. Czujniki temperatury
     
    Krótko o czujnikach temperatury. Do pomiaru temperatury należy użyć czujników o symbolu DS18B20. Na początku nie rozumiałem, dlaczego na schemacie są one zmostkowane kostką elektryczną.
    Czujniki działają w interfejsie One Wire. Każda z nich posiada swój unikalny numer seryjny, dzięki któremu Wemos potrafi je zidentyfikować. Należy pamiętać o wpięciu resystora 4.7k między przewodem sygnałowym a zasilającym.
     
    W celu umożliwienia sobie demontażu czujek bądź szybkiej ich wymiany, zastosowałem złącza zakręcane Gx-16 3 Pinowe. Następnym razem poszukałbym złącz o mniejszej średnicy, gdyż zacisk przewodu, zapobiegający wyrwaniu przewodu z wtyczki jest zbyt duży dla przewodu czujki temperatury i nie spełnia swojego zadania. W chwili obecnej zmuszony jestem zastosować pewnego rodzaju wypełnienie, aby opaska zacisnęła się porządnie na przewodzie.

    Źródło: https://abc-rc.pl/pl/products/zlacze-przemyslowe-zakrecane-gx16-3-pin-wtyk-z-gniazdem-15298.html
     
     
     
    Zdjęcie poniżej przedstawia wnętrze sterownika. Kolory przewodów podłączony do Wemosa w żaden sposób nie odnoszą się do schematów. Zastosowałem takie jakie miałem dostępne.
     

    Wnętrze sterownika
     

    Tulejki dystansowe, podstawa zasilacza, ramka maskująca zaprojektowane w programie Sketchup
     

    Drukowanie elementów sterownika
     
  14. Haha
    szczawiosław otrzymał(a) reputację od majlosz w Warzyć na KPD czy dać se siana ?   
    Daj se siana, ja wysyłam w każdej kategorii ile się da, nawet nie zgodne ze stylem i totalne syfy. Niech cierpią.
  15. Haha
    szczawiosław otrzymał(a) reputację od fotohobby w Warzyć na KPD czy dać se siana ?   
    Daj se siana, ja wysyłam w każdej kategorii ile się da, nawet nie zgodne ze stylem i totalne syfy. Niech cierpią.
  16. Haha
    szczawiosław otrzymał(a) reputację od Biniu w Warzyć na KPD czy dać se siana ?   
    Daj se siana, ja wysyłam w każdej kategorii ile się da, nawet nie zgodne ze stylem i totalne syfy. Niech cierpią.
  17. Haha
    szczawiosław otrzymał(a) reputację od Łachim w Warzyć na KPD czy dać se siana ?   
    Daj se siana, ja wysyłam w każdej kategorii ile się da, nawet nie zgodne ze stylem i totalne syfy. Niech cierpią.
  18. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla Biniu w Aplikacja Chat   
    Zaraz się okaże, że z braku chatu w tydzień wyrobisz miesięczną normę ?
  19. Dzięki!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla balabon w Pomocnik piwowara domowego   
    Cześć wszystkim,
     
    Słowem wstępu:
    Jakiś czas temu zacząłem naukę nowego systemu, ale nie chciało mi się stawiać kolejnej strony lorem ipsum.
    Postanowiłem zrobić coś fajnego dla braci piwowarskiej, aby warzyło się lepiej.  
     
    Tak oto zmierzam do oficjalnego odpalenia https://piwko.com.pl/. 
     
    Jeszcze sporo brakuje, ale już jest co nieco.
     
    "Przecież to już było"
    Wiele informacji w sieci jest rozsypanych na tysiącach stron. Część znanych narzędzi powoli pada, jak np.: mr malty w związku z wycofaniem wsparcia dla flash'a.
    Celem jest zebranie jak największej ilości przydatnych informacji i narzędzi w jednym miejscu. 
     
    A dlaczego X jest przypisane do Y?
    Zdobywanie danych odbywało się wg priorytetów:
    informacje bezpośrednio od producenta, informacje ze strony producenta, informacje z polskich sklepów i stron, informacje z sieci.  
    Cześć oczywistych bzdur wyłapałem, ale na 100% jeszcze jakieś się znajdą. Przykład ze strony Safale:

     
    S-04 są polecane do Quadruppel'a i mają odfermentowanie do niskiego do wysokiego.
     
    Jeżeli:
    znajdziecie błędy, znacie brakujące dane, macie pomysł na kolejne elementy, piszcie proszę na dobre@piwko.com.pl.
     
    Każda opinia się przyda, żeby stronka była jak najbardziej przydatna.
     
     
  20. Haha
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w Ruiny najstarszego browaru na świecie   
    Regulamin ma parę punktów, ale widać za dużo. 
  21. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    Dostawa przyjęta ? ??
    Wszystkie zamówienia zostaną odebrane przez kurierów w poniedziałek rano. Aktualne zamówienia będą już realizowane na bieżąco, w ten sam dzień i złożone do godziny 13
    Od 14-15.10 rozsyłam również do sklepów piwowarskich, więc będzie można połączyć z innymi zakupami.
  22. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    Właśnie dostałem informację od Krzyśka, że pierwsza partia wyjechała z drukarni do magazynu
  23. Dzięki!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    Jeżeli faktycznie zgodnie obietnicą drukarni dostawa dojedzie 11.12 i 14.12, to jak najbardziej. Dzisiaj wysyłam do magazynu zlecenia zamówień złożonych do 20:00 od początku preorderu, jako pierwsza partia wysyłkowa.
    Ogólnie Inpost na razie daje radę, a 90% zamówień jest tym przewoźnikiem. Może  być pewnie lekka czkawka ze względu na premierę Cyberpunka, ale powinno nas to ominąć.
  24. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    I jeszcze taka zakładka czeka na Was w książce (do wszystkich zamówień w przedsprzedaży i do wyczerpania zapasów zakładek)
     
     

  25. Super!
    szczawiosław przyznał(a) reputację dla elroy w Jak warzyć piwo. (How To Brew) J.Palmer. Polskie wydanie. Informacje, konsultacje.   
    No i przed nami ostatnia prosta Książki powinny dotrzeć niebawem do magazynu, a w nowym tygodniu do Was wyruszyć.
    Przedsprzedaż będzie trwać do 15.12.2020


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.