Do trzech razy sztuka. Po dwóch wizytach w nowym browarze Maryensztadt w Sycynie w końcu doczekałem się momentu próbowania piwa z tanku. Zatem nareszcie można ogłosić, że browar w Sycynie warzy! Ale prócz tej kwestii istotne było zobaczyć mnóstwo nowego sprzętu. Jest miniwędzarka do słodów, wirówka, maszyna do wymiarowania pojemności tanków na potrzeby utworzenia składu podatkowego, tablica dystrybucyjna zaprojektowana i wykonana przez szefa działu beczkowego, Piotra. Skoro o beczkach mowa, to zobaczyliśmy wydzieloną linię rozlewu piw dzikich do butelek i puszek, cztery foedery oraz dwa stalowe tanki w których piwa fermentują. Jeden z nich wypełniony był niedawno uwarzonym Grand Championem MPPD w stylu Flanders Red Ale a drugi…brzeczką fermentowaną drożdżami z powietrza! Według zapowiedzi, piwo fermentacji spontanicznej pojawi się w wersji czystej!
Hala rozlewu tym razem zapełniła się sprzętem, i to jakim! Po pierwsze pozyskana z lubelskiej Perły maszyną do butelkowania o zawrotnej liczbie 45 dysz. Do tego puszkarka z dwunastoma dyszami. Te piwa, które nie przeszły przez pasteryzację przepływową, trafiać będą do potężnego pasteryzatora tunelowego. W końcu maszyna do obklejania puszek folią termokurczliwą. Odwiedzając Sycynę, życzyliśmy sobie, by kolejnym razem całość produkcji odbywała się już tutaj, w naprawdę komfortowych warunkach.
Wizyta jak zawsze miała miejsce przy okazji warzenia Grand Prix Warszawskiego Konkursu Piw Domowych im. Wojtka Trześniowskiego. Tym razem laureatem był Leszek Nitschke, którego oryginalny, przeszło półroczny Weissbier mocno zaskoczył swoją świetną formą. Maryensztadt uwarzy też piwo AIPA Marcina Jochimczyka, które otrzymało nagrodę specjalną. Piwa oczywiście będą miały premierę na najbliżej edycji WFP.
A z Kamilą Asztemborską i Jakubem Piesio udało mi się porozmawiać o mijającej właśnie dekadzie Browaru Maryensztadt. Co się zmieniło przez te lata a co jest stabilne? W jaki sposób dywersyfikować produkcję i czy jest szansa na mniej popularne style? Zapraszam na wideo i tradycyjnie dziękuję całej ekipie browaru za gościnę plus specjalne podziękowania dla Ani Krzesińskiej!
View the full article