Skocz do zawartości

No to zacząłem. Quentino Brewery :)


Quentin

Rekomendowane odpowiedzi

Zdecydowanie się zgadzam. Mimo czyszczenia kuchni przed warzeniem i tak jest tam mnóstwo "różnych rzeczy". Ostatnio przy chłodzeniu wpadła mi do brzeczki owocówka, wyciągnąłem ją wyparzoną łyżką i na szczęście nic się nie stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w piwnicy zlewałem do tanku rozlewczego na syrop cukrowy i dopiero niosłem na górę. W piwnicy mam straszny syf i grzyb na ścianach, mimo wszystko zdecydowałem się na taką operację. Zniosłem wszystko w fermentorze porzadnie zpsikanym spirytusem. Zlewałem przez dziurkę w pokrywie, tak żeby jej nie otwierać. Z tym, że to było zimą. Piwko do tej pory nie wykazuje oznak infekcji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi ostatnio do brzeczki przed rozlewem wpadła latarka rowerowa :). Żeby tego było mało żona odmierzając mi cukier do refermentacji przestawiła wagę na uncje. W porę się zorientowałem ale i tak musiałem wszystkie butelki odkapslować dodać cukru i zakapslować. Część starymi kapslami (złotówka na kapsel przy otwieraniu).

 

Nie wdała się żadna infekcja - piwo ma tylko delikatny posmak baterii ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj, jeśli odmierzyłeś cukier w uncjach to miałeś go za dużo a nie za mało. Jeśli założyłeś dodanie dajmy na to 100g cukru, a zmierzyłeś to w uncjach to miałeś tak na prawdę... prawie trzy kilogramy cukru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię . Zleję w piwnicy do zbiornika z roztworem glukozy i do butelkowania ( rurką z zaworkiem ) przeniosę do domu .

 

Przy okazji pytanie . Jak najpewniej obliczyć ilość glukozy do roztworu ? Mam kalkulator http://www.piwo.org/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_id=4715 ale on jest do obliczania cukru do refermentacji za pomocą rezerwy . Czy te wyniki są takie same przy wodzie + glukoza ? Wynik wychodzi sensowny 136 g . Dla 20 litrów IPA będzie ok czy liczyć ?

 

Jak jest w praktyce - stosujecie dokłądne obliczenia czy na oko w myśl zasady ( Browar to nie apteka ? ) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za konkretną odpowiedź . Skorzystam z tej rekomendacji na pewno . Rozumiem , że po dodaniu piwa do roztworu warto jest mocno wymieszać ale przed butelkowaniem poczekać aż się ustoi po mieszaniu ?

 

I pytanie o klarowanie żelatyną . W którym etapie się to robi ? ( na cichej ? ) I jak długo żelatyna ma być w piwie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej nalać syrop na dno a podczas dekantacji (przy okazji niejako) pomieszczać delikatnie wężykiem. Absolutnie nie czekać aż się ustoi, piwo trzeba jak najszybciej rozlać i zakapslować - trzeba pamiętać, że jak dodasz cukru drożdże rozpoczną pracę więc nie można się ociągać.

 

I pytanie o klarowanie żelatyną . W którym etapie się to robi ? ( na cichej ? ) I jak długo żelatyna ma być w piwie ?

 

http://www.piwo.org/...yny-spozywczej/

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja korzystałem z tego, tego i tego kalkulatora. Do AIPY założyłem nagazowanie 2,3 vol. (liczba litrów CO2 na litr piwa) i było ok. Jeśli chodzi o ilość wody, to poleca się dobranie jej tak, aby Blg syropu wyniosło tyle samo, co Blg brzeczki nastawnej, ale nie jest to moim zdaniem bardzo istotne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ilość wody, to poleca się dobranie jej tak, aby Blg syropu wyniosło tyle samo, co Blg brzeczki nastawnej, ale nie jest to moim zdaniem bardzo istotne

 

Nie zgodzę się, jeśli syrop będzie zbyt gęsty, to istnieje ryzyko, że niedokładnie się wymiesza. Wtedy część butelek będzie nienagazowanych, a część może zamienić się w granaty. Oczywiście jak Blg syropu będzie trochę większe od Blg brzeczki, to z wymieszaniem nie powinno być problemów. Natomiast unikałbym bardzo gęstego syropu.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli proporcje na poziomie 13% są sensowne ? Daję więc powiedzmy 140 g glukozy do 1 litra wody . Zwiększę ilość piwa ale ekstraktywności nie utracę , bo uzupełniłem cukier na poziomie początkowego blg , czy tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówisz. Ten litr akurat uzupełni Ci to, co straciłeś dekantując znad osadów.

 

wizi, oczywiście nie mówiłem o jakichś mocarzach 19Blg, bo wówczas faktycznie może stać się jak mówisz, jednak do 14Blg myślę, że nie ma obaw. Choć jak mówiłem - myślę, że nie ma to wielkiego znaczenia, czy syrop będzie miał to samo stężenie co brzeczka nastawna.

Edytowane przez pralat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ilość wody, to poleca się dobranie jej tak, aby Blg syropu wyniosło tyle samo, co Blg brzeczki nastawnej, ale nie jest to moim zdaniem bardzo istotne

 

Nie zgodzę się, jeśli syrop będzie zbyt gęsty, to istnieje ryzyko, że niedokładnie się wymiesza. Wtedy część butelek będzie nienagazowanych, a część może zamienić się w granaty. Oczywiście jak Blg syropu będzie trochę większe od Blg brzeczki, to z wymieszaniem nie powinno być problemów. Natomiast unikałbym bardzo gęstego syropu.

 

 

Pierwsze piwo do nagazowania cukier rozpuściłem 120 g w 200 ml wody, podgrzałem, wlałem na dno i zdekantowałem tam brzeczkę. Potem rozlew.

 

Nie zauważyłem by były granaty, a w innych butelkach brak gazu. Wszystkie równo. Trzeba by chyba bardzo delikatnie lać by syrop się z piwem nie rozmieszał samoistnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''(Dzięki , idę lać . Trzesę się jak

za "pierwszym razem " )'' co masz na myśli? Pierwszy raz? :) Po co robić syrop z glukozy? Glukoza w zimnej wodzie sama się rozpuszcza. Zlej 1 litr piwa wsyp glukozę, zamieszaj solidnie a potem zlej resztę. Delikatnie zamieszaj łyżką całość i tyle. Z cukrem syrop gorący to podstawa...

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobilem ciut inaczej . Dałem 1,5 litra zimnej wody takiej jak szłą do brzeczki , rozpuściłem 115 g glukozy ( na pierwszy raz wolałem niedogazowanie niż granaty a wg programu wychodziło 110 , coś maławo ... ) Rozpuściło się świetnie i do zbiornika . Delikatnie zamieszałem i do butelek . teraz cierpliwość i modlitwa o brak infekcji i granatów :)

GB - ten pierwszy raz dotyczył wszystkiego , dekantacji , rozlewu , toż to I warka :)

 

Boję się trochę o infekcję , bo pracowałem w kuchni , ukrop jak cholera był wczoraj , kto wie czy jakaś kropla potu nie poleciała . Nic - zrobiłem co się dało .

 

Jeszcze jedna uwaga o smaku . Jest lekki posmak syropu na kaszel . Kiedyś już o tym czytałem . Ponoć mija wraz z leżakowaniem . Skąd to ? Żywice z chmieli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też się zastanawiam nad kuchnią - ostatnio lata tu trochę owocówek ... ale znowu w piwnicy pył po obróbce drewna .... to też moja pierwsza warka więc nie chciałbym żeby poszła w kanał ... a dzisiaj wypadało by zlać na cichą .... :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na muszki to dwie rzeczy stosuję i mam spokój (rzadko kiedy pojedyncze tylko spotkam). Moskitiery w oknach i to:

http://images.sklepy24.pl/22837325/639/large/plytka-na-owady-muchy-komary-mole-mrowki-bros.jpg

 

Uwaga na początku bardzo cuchnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ Mama Stiflera już w butelkach ( zaskakująco jak dla mnie smaczna ) czeka na dojście ;) , a burzliwej w tej chwili :

 

#3 - Single Hop Amarillo Light American Ale "Queen Amidala" 11 Blg

 

Jeszcze z ekstraktu ( 1 x jasny WES 1,7 kg oraz 1 x Bruntal jasny )

 

Do tego chmielenie amarillo

 

60 min. - 40 g

30 min. - 30 g

15 min. - 20 g

0 min. - 10 g

 

Plus planowane 50 g na cichą ( a może zaszaleć i 100 ? ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.