Jump to content

Mocne napowietrzenie podczas zlewania na cichą - co dalej.


Recommended Posts

Przed chwilą zlałem piwo na cichą. 10.5 blg początkowe, zeszło do 3 blg (warka 28) drożdże s-04 . Fermentowałem je w wiaderku z kranikiem. Podczas zlewania wszystko szło dobrze. Jednak mniej więcej w połowie coś mnie podkusiło żeby założyć na kranik taki filterek, i na to wężyk, aby pozbyć sie ewentualnych resztek chmielin i pąków. W efekcie, piwo płynąc przez przez tę siateczkę mocno się napowietrzyło, a końcówkę i tak zlałem prosto z wiadra ;-) (przynajmniej już wiem żeby więcej tak nie robić). Na całej tafli powstała cienka pianka. Co byście radzili w tej sytuacji ? Nie przejmować się i dalej postępować z tym piwem normalnie? Może jak najszybciej lać w butelki? Może coś innego? Dodam, że piana mocna już opadła, pokrywa jakieś 30% powierzchni.

Link to comment
Share on other sites

Chodziło mi bardziej o to czy przez tak mocne napowietrzenie nie przypałęta się szybko jakiś syf.

Na pewno da to lepsze warunki różnym obligatoryjnym tlenowcom, ale wątpię żeby na tym etapie było im łatwo mimo wszystko.

 

Jak tak spojrzałem na recepturę to nie wiem w ogóle po co takie piwo na cichą przelewasz. 

Link to comment
Share on other sites

Diacetyl powstaje przez utlenianie alfa-acetylomleczanu, który wyciekł z komórki drożdżowej. Po utlenieniu pod koniec fermentacji jest znów absorbowany do wnętrza komórki i rozkładany do 2,3-butanodiolu. Jeśli całość alfa-acetylomleczanu nie ulegnie utlenieniu podczas fermentacji to może zostać w piwie i zostać utleniona do diacetylu dopiero jak piwo złapie tlen przy rozlewie. Tak więc Twoja teza jest błędna. Choć fakt, że jest to o wiele rzadszy przypadek i zazwyczaj diacetyl oznacza błąd przy fermentacji. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.