Skocz do zawartości

Czas gotowania brzeczki


Rekomendowane odpowiedzi

Generalnie 60 minut, ponieważ w tym czasie najefektywniej wydobywamy goryczkę z chmielu. Ponadto pozbywamy się prekursorów DMS. Dla dużego zasypu słodem pilzneńskim zaleca się nawet dłuższe gotowanie. Przy niektórych stylach jak RIS, czy BW gotuje się w razie potrzeby nawet kilka godzin, żeby osiągnąć zakładany wysoki ekstrakt. To tak w dużym skrócie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję jeszcze poczytać o reakcji Maillarda: http://blog.homebrewing.pl/produkty-reakcji-maillarda-w-piwie/

 

Z tego bezpośrednio wynika, że jak chcemy uzyskać piwko z naciskiem na chmielowe aromaty raczej nie powinno się przeginać z czasem gotowania. W przypadku Porterów Bałtyckich czy RISów zaleca się dłuższe gotowanie, przy czym chmielu oczywiście nie sypiemy od razu, tylko zaczynamy godzinę przed końcem warzenia.

Edytowane przez bartek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie 60 minut, ponieważ w tym czasie najefektywniej wydobywamy goryczkę z chmielu. Ponadto pozbywamy się prekursorów DMS. Dla dużego zasypu słodem pilzneńskim zaleca się nawet dłuższe gotowanie. Przy niektórych stylach jak RIS, czy BW gotuje się w razie potrzeby nawet kilka godzin, żeby osiągnąć zakładany wysoki ekstrakt. To tak w dużym skrócie :)

 

Na dobry słód (eg. Weyermann Pilsner) DMS nie jest duży problem. Może na Bruntal jest, ale nie wiem. Słód dzisiaj nie jest jak 20 lat temu. Gotowałem 15 minuty na 80% Pilsner bez problemów (Bez DMS). Możesz spróbować jak jest na twój system ale prawdopodobne 15-30 minuty jest dość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

przy czym chmielu oczywiście nie sypiemy od razu, tylko zaczynamy godzinę przed końcem warzenia.

A to niekoniecznie. Po 60min już tak naprawdę bardzo niewiele goryczki uwalnia się do brzeczki. Ja zawsze sypię na FWH, niezależnie od czasu gotowania i nie mam 1000 IBU ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja zawsze sypię na FWH, niezależnie od czasu gotowania

 

Jak obliczasz IBU przy FWH? Gdzieś widziałem 20% tego co przeszłoby przy gotowaniu 1h, ale nie chce mi się wierzyć że tylko tyle...

 

Chmielę tak już bardzo długo. Mam wyczucie :) Jak miałem starszego BT to zmieniałem na FWH i już, odkąd mam nowego (2.3.??) to po zmianie na FWH pokazuje mi jakieś głupoty totalne. Wpisuję tak jak dla 60min i tyle. Goryczkę ustawiam gdzieś w połowie stylu i jest ok. 20%? nic o tym nie wiem, ale na rozum stawiałbym bardziej na 120 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.