Jump to content

Używanie chłodnicy zanurzeniowej


JanuszMyszyński

Recommended Posts

Panowie

 

Zakupiłem [po 12 warkach schłodzonych w wannie] chłodnicę zanurzeniową z nierdzewki i mam banalne pytanie, jak jej używać, a właściwie, jak o nią dbać. Wiem tyle, że przed końcem gotowania wkłada się ją do gara, żeby się "wygotowała", a co po chłodzeniu? Myjecie ją jakoś, używacie jakichś środków czy tylko spłukujecie? Chodzi generalnie o to, żeby długo służyła i spełniała swoją rolę. Czy macie jakieś swoje specyficzne rady związane z chłodnicą?  

Edited by JanuszMyszyński
Link to comment
Share on other sites

Od czasu do czasu warto umyć czymś mocnym (po jakimś czasie tylko płukania zaczyna śmierdzieć starym chmielem),

używam dosyć skoncentrowanego kwasu fosforowego (ochrona oczu i rąk oczywiscie obowiązkowa), ale może coś innego też się nadaje, kwas po prostu czyście to bezproblemowo i szybko.

Link to comment
Share on other sites

Ja odbieram wodę z chłodzenia do wiadra i tam potem od razu po chłodzeniu wkładam chłodnicę (miedziana) i myję też inne rzeczy. Płuczę, daję do szafki i potem już standardowo na ostatnie 15 min. gotowania. Ważne żeby po uzyciu nie zaschła. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.