Skocz do zawartości

chmielnik sezon 2008-2012


Sojer

Rekomendowane odpowiedzi

czy ktoś z tu obecnych walczył na swojej działce z wszystko jedzącymi brązowymi ślimakami, winogrona się nie chwyta ale maliny zjadł :/ Ponieważ chciał bym założyć chmielnik i muszę wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu chodowli.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś z tu obecnych walczył na swojej działce z wszystko jedzącymi brązowymi ślimakami, winogrona się nie chwyta ale maliny zjadł :/ Ponieważ chciał bym założyć chmielnik i muszę wcześniej pomyśleć o zabezpieczeniu chodowli.

 

Pozdrawiam

Na pomrowy? u mnie jedynie zdał egzamin zeszłoroczne utrzymywanie trawy na poziomie 3-5cm i regularne podkaszanie wokół krzewów, z tym że przy wielkości działki to była orka na ugorze od rana do wieczora... Pomrowy trzymały się tylko wilgotnych kęp wysokiej trawy. A pod wieczór - standardowo - polowanie na brązowe paskudztwa. W tym roku spróbuję z wkopanymi do ziemi miskami z piwem. Zobaczymy co to da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepiej działa młóto,a co do przerzedzania szeregów to najlepiej chemia;mesurol,slimak stop (czy jakoś tak),reszta to daremny trud,no chyba ,że działka składa się z jakiegoś piaszczystego ugoru.

 

U mnie nie. Mesurol mogłyby generalnie jeść łyzkami i nic. Niestety przy II klasie wyłażą z ziemi na potęgę, a i my nie chcemy za bardzo chemić gleby. Zresztą zawiązały koalicję z kretami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszlym roku tez byly mrozy a w lecie byla ich cala masa :/ co do niskiej trawy to fakt za dnia ich nie bylo. Chemii jeszcze nie stosowalem

Idą szerokim frontem z podkarpacia, 3 lata temu tam, w zeszłym roku Kraków... to już wolę 2ha trawnika zas*ne kopcami kreta :-) niż tonę tego obślizgłego g*wna :-) Ale znajomy poleca mi ślimax - spróbuję w tym roku. Są jeszcze nicienie suszone, ale przy dzieciach mam opory przed pasożytami jakby ich nie opisywali że są bezpieczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, pytanie, bo się nie doszukałem - mam w sumie u teścia stajnie, cholernie wysoką i z możliwościami posadzenia chmielu.

 

Mam tylko kila technicznych pytań, bo wiem, że chmiel dorasta do 5-7 metrów: jak zapewniacie mu takie warunki? Może ktoś ma zdjęcia domowego chmielnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Elroy, ale byłbym wdzięczny chociaż za kilka fotek. Czy wszyscy z Was, którzy mają własne chmielniki pozwalają się chmielowi piąć na takie 5-6 metrów, czy może stosują jakieś inne metody?

 

Żeby nie było, jestem z Lubelszczyzny i doskonale wiem, jak wygląda normalna uprawa chmielu - zastanawiam się po prostu, czy dla naszych potrzeb można to trochę uprościć ;)

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki Elroy, ale byłbym wdzięczny chociaż za kilka fotek. Czy wszyscy z Was, którzy mają własne chmielniki pozwalają się chmielowi piąć na takie 5-6 metrów, czy może stosują jakieś inne metody?

 

Żeby nie było, jestem z Lubelszczyzny i doskonale wiem, jak wygląda normalna uprawa chmielu - zastanawiam się po prostu, czy dla naszych potrzeb można to trochę uprościć ;)

A po co 'upraszczać'? Masz wysoki budynek to wykorzystaj :) Daj się piąć roślince po sznurku (tego pewnie przy stajni nie brakuje), w sezonie zbiorów zrobisz 'ciach' na górze i masz wszystkie szyszki na poziomie grunku :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

dzięki Elroy, ale byłbym wdzięczny chociaż za kilka fotek. Czy wszyscy z Was, którzy mają własne chmielniki pozwalają się chmielowi piąć na takie 5-6 metrów, czy może stosują jakieś inne metody?

 

Żeby nie było, jestem z Lubelszczyzny i doskonale wiem, jak wygląda normalna uprawa chmielu - zastanawiam się po prostu, czy dla naszych potrzeb można to trochę uprościć ;)

Wzmocnione rury 3/4" czyli rura w rurze na 1/4 długości, zespawane, dwa zastrzały z profili stalowych na jeden maszt. Na szczycie pręty w literę H i z czterema linkami na pnącza. Pomiędzy masztami napięta lina stalowa fi 6 z kolejnymi linkami. Całość na wysokości 5m. acz przydało jeszcze ze dwa więcej :) Poprzednie maszty miały 4m i tylko jednej rurce 3/4" , ale w drugim sezonie położył maszty. Zielsko waży dużo, a wiatr dokończył dzieła. Jeszcze fotki.

post-96-0-93057000-1334243600_thumb.jpg

post-96-0-98388200-1334243626_thumb.jpg

post-96-0-76059100-1334243638_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pędy wystawiła nad ziemię już Marynka (dwa) i Hallertauer (też dwa). Lubelski póki co bez odzewu (ale chyba to odmiana późniejsza?). Póki co sztobry siedzą w donicach, po Zimnych Ogrodnikach mam zamiar wysadzić je do gleby, chmielnik póki co mam w głowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mozliwe ze komus sie to przyda po dlugich poszukiwaniach w koncu pojawily sie sztobry odmian Cascade, Willamette, Gold Bittering sam osobiscie zakupilem dwie z nich i czekam na przesylke...

http://www.ebay.co.u...=item3375488349

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie dałeś wcześniej znać, dorzuciłbym się do przesyłki i zamówił kilka sztobrów.

 

Sorki ale po obdzwonieniu i zmailowaniu prawie wszystkich sklepow online i nie online w USA i UK jak tylko to zobaczylem to zamowilem bez namyslu zeby czasem nie braklo dla mnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Lubelski wyrósł na 30cm ale niestety czubek roślinki się złamał :( . Czy będzie jeszcze coś z tego?

 

jeśli ma już na powierzchni jakieś inny węzeł (miejsce gdzie z łodygi wyrastają liście) to powinien wypuścić z niego nowe pędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli ktos na prawde jest w potrzebie, to Niemcy z www.eickelmann.de maja aktualnie sporo ROSLINEK, nie sztobrow!! Wiec gwarancja przyjecia wieksza. Sporo typowych szlachetnych odmian, ale jest tez np. Cascade ;)

Ale cena za przesylke moze lekko porazic, jak ktos niezwyczajny. Koles z angielskiego ebaya sprzedaje wciaz 3 odmiany sztobrow.

 

 

PS. Prosba do adminow, taka mala sugestia. Moze by tak rocznikami podzielic ten mega watek? Tzn. nie wstecz, ale na przyszlosc. Tak maja na zagranicznych forach, troszke wieksza przejrzystosc. Oraz, jakas mala kwerende, kto i jakie odmiany 'hoduje' (w excelu np.). Mala rzecz a przydatna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.