Jump to content

Porter w lodówce turystycznej na lenia?

Recommended Posts

Powiem jak ten ślepy koń na wyścigach - nie widzę przeszkód! Każde piwo można tak zacierać. Po prostu - jak chcesz duży ekstrakt - nie wysładzasz zbyt wiele, a w ekstremalnych przypadkach zacierasz brzeczką z poprzedniego zacierania. W razie czego można też odpowiednio długo gotować aby zagęścić brzeczkę.

Pytanie jak dużą masz lodówkę i jaki litraż planujesz.

PPPP w rękę i liczysz czy się zmieścisz.

edit: no i dekokcja jak najbardziej w stylu!

Edited by zasada

Co powiecie na taki zestaw słodów (Viking):

- Pale Ale - 1kg,

- Monachijski II - 3kg,

- Karmelowy 300 - 0.5kg,

- Cookie - 0.25,

- Czekoladowy ciemny - 0.25kg,

Finalnie <> 10l piwa.

Drożdże S-04, chmiel może Lubelski na jakieś 25IBU...

Jakub

3 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Hej

Czy jest szansa na zrobienie portera na lenia w lodówce? Czy też bez intensywnego mieszania się nie obejdzie?

Wolałbym nie dodawać cukru czy ekstraktu tylko robić z samych słodów...

Jakub

z małym dodatkiem ale w lodówce

https://wiki.piwo.org/Porter_Bałtycki_(Porter_Opalenicki)_Andrzej_Smyk_(anteks)

Dziękuję. Dodam w takiej razie odrobinę. Zamówię materiały i uwarzę w przyszły weekend.

W ten idzie proste piwo na dwóch rodzajach drożdży: S-04 i kveiki dla porównania :)

Jakub

Edited by Rolnik Sam w Dolinie

2 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Dysponuję w tej chwili tylko piwnicą 17-18stC wystarczy?

Jakub

Na początku dobrze byłoby czymś dochłodzić.

Jaka temperatura to absolutne maksimum?

Mogę zjechać po warzeniu do temperatury wody kranowej - czyli około 15stC.

Ew. dołożę na fermentor butelkę czy dwie z lodem i będę zmieniał co dobę.

Przez jaki czas muszę utrzymać niższą temperaturę, a po jakim jest to już mniej ważne?

Niestety na razie nie mam lodówki do której weszłoby choćby wiadro 15l.

Te co mam są pozajmowane zapasami wojennymi ;)

Jakub

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Jaka temperatura to absolutne maksimum?

Mogę zjechać po warzeniu do temperatury wody kranowej - czyli około 15stC.

Ew. dołożę na fermentor butelkę czy dwie z lodem i będę zmieniał co dobę.

Przez jaki czas muszę utrzymać niższą temperaturę, a po jakim jest to już mniej ważne?

Niestety na razie nie mam lodówki do której weszłoby choćby wiadro 15l.

Te co mam są pozajmowane zapasami wojennymi ;)

Jakub

Dobre byłoby pudło styropianowe, ale i zamrożone butelki w okolicy wiadra też na pewno trochę pomogą. Maksymalne schłodzenie po gotowaniu to też dobry pomysł. Wg mnie w początkowej fazie dobrze byłoby nie przekraczać 18-19°C, przy czym te drożdże dość szybko zaczynają i potrafią podnieść temperaturę o 3-5°. Najważniejsza będzie pierwsza faza - gdy przejadają najwięcej cukrów i najmocniej podnoszą temperaturę - gdy będą kończyć resztki, temperatura będzie w okolicy otoczenia albo minimalnie wyższa. Jak długo - cóż, trzeba po prostu obserwować, pewnie koło tygodnia.

Pudło styropianowe sobie skleję. Dwa lata trzymałem resztki styropianu, po budowie, nareszcie wiem po co :)

Zrobię u góry przestrzeń na zamrożone butelki - zresztą na rurkę też musi być więc akurat pewnie dwie butle

po 1.5l wejdą... Przygotuję loger temperatury...

Jakub

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Zrobię u góry przestrzeń na zamrożone butelki - zresztą na rurkę też musi być

Nic nie musi. Wieko bez dziurki na rurkę i zostawiamy niedomknięte :)

Jasne, jasne :) Ale miejsce na butelki się przyda :)

To jeszcze jedna kwestia - ile dawać drożdży?

Czytałem gdzieś, że do porterów z dużym ekstraktem daje się sporo drożdży żeby dały radę przerobić towar :) 

Do normalnych piw <> 12blg daję łyżkę gęstwy, dawać więcej do portera? Ile - 2-3x?

Jakub

19 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Jasne, jasne :) Ale miejsce na butelki się przyda :)

To jeszcze jedna kwestia - ile dawać drożdży?

Czytałem gdzieś, że do porterów z dużym ekstraktem daje się sporo drożdży żeby dały radę przerobić towar :) 

Do normalnych piw <> 12blg daję łyżkę gęstwy, dawać więcej do portera? Ile - 2-3x?

Jakub

Najlepiej skorzystać z kalkulatora - np. https://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/

Porter Bałtycki fermentujesz drożdżami dolnej fermentacji, których potrzebujesz około 2x więcej niż do ale o tej samej gęstości. Zatem tak bardzo w przybliżeniu do Portera 22 blg potrzebujesz 4x więcej drożdży niż do ale 12 blg. ;)

2 godziny temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Trochę mnie to przerasta. Jak coś obliczyć jeśli parametry drożdży są wielką niewiadomą?

Chodzi o generalną zasadę - do Portera 22blg daje się więcej drożdży niż do Ale 12blg?

Jakub

Jakieś 2-2,5x więcej (oczywiście jeśli mówimy o tej samej ilości brzeczki). Na 10l 22°Blg około 100ml świeżej gęstwy.

Godzinę temu, yoshko napisał:

Porter Bałtycki fermentujesz drożdżami dolnej fermentacji, których potrzebujesz około 2x więcej niż do ale o tej samej gęstości. Zatem tak bardzo w przybliżeniu do Portera 22 blg potrzebujesz 4x więcej drożdży niż do ale 12 blg. ;)

Kolega akurat robi na drożdżach górnej fermentacji :)

Edited by punix

Ilość drożdży zależy też od temperatury fermentacji. Czego internetowe kalkulatory nie uwzględniają. Im niższa, tym drożdży więcej. Fermentis zaleca 50-80 g/hl dla ale, 80-120 g/hl dla dolnej fermentacji w 12-15 stopniach i 200-300 g/hl w niższych temperaturach. 
W tym przypadku, jeśli zaczniesz chłodniej niż normalnie, to dał bym 2,5 raza więcej niż normalnie.

Edited by koholet

• 2 weeks later...

No i porter zaczyniony :)

Ostatecznie skład był taki:

- Pale Ale 1kg

- Monachijski ciemny - 3kg,

- Karmelowy 300 - 500g,

- Cookie (bursztynowy) - 250g,

- Czekoladowy ciemny - 200g,

- Jęczmień prażony - około 50g.

Zacierane 2h od około 68stC do około 66stC. +-1stC muszę lepszy termoment przyszykować...

Warzenie 75min <>.

Chmielenie:

- Target - 10g - od początku,

- Lubelski  - 20g - końcowe 15 min.

Celowałem w "zrównoważone" 40blg.

Słody mieliłem młynkiem żarnowym Zelmera, dość drobno, chyba trochę zbyt drobno

bo filtracja przebiegała dość wolno ;) ale przebiegła. Początkowo zeszło około 5l

brzeczki, potem dodałem dwa razy wody, delikatnie mieszając kilka górnych cm złoża

i odebrałem dodatkowe 6.5l. W sumie wyszło 11.5l, po wygotowaniu zostało 10.3l

BLG: 24.5 :)

Kolor, zapach, smak brzeczki po prostu obłędny :) Czarna ciecz, pod światło bursztynowo-

rubinowo-czerwona. W tej chwili chłodzi się, jak ostatecznie zmierzę ekstrakt, to chyba dodam

przegotowanej wody do równych 22blg. (wyszło <> 11.5/22blg).

Do tego co zostało w lodówce dodałem 1kg Pale Ale i będzie drugie piwko, wcale chyba nie

takie cienkie. Okaże się za kilka godzin.

Ps. "Cienkusza" wyszło bez wysiłku 12l / 10blg. Wychodzi na oko, że z pierwszych słodów było z 5blg.
Kolorek też ciemny, nawet bardzo. Smak brzeczki nie pusty - ciekawe jakie piwo wyjdzie...

Drożdże zadane, pozostaje czekać...

Jakub

Edited by Rolnik Sam w Dolinie

Porter stał chłodzony dwoma butelkami zmrożonej wody zmienianej codziennie - temperatura fermentora była około 15stC.

Dzisiaj zjechała do <> 12stC czyżby gwałtownie zmalała intensywność fermentacji?

Sprawdziłem blg - dzisiaj wynosi 15 mierzone refraktometrem...

Jakub

• 2 weeks later...

Z frontu walki z porterem :)

Mija 18 dzień fermentacji. Bąbelkowania w rurce nie idać, pewnie jeszcze jest, ale sporadyczne.

BLG zeszło z 22 do 8 (refraktometr). Według PPPP znaczyłoby to prawie 12% alkoholu i ekstrakt poniżej 1blg.

Pytanie zasadnicze: jak długo trzymać Porter na burzliwą przed zlaniem na cichą fermentację?

Płyn jest idealnie klarowny, smak bardzo dobry. Jak się jeszcze ułoży po dłuższym czasie to będzie bomba :)

Jakub