Skocz do zawartości

King Junior Keg - fermentacja ciśnieniowa. Ktoś używa ?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś w Was miał okazję użyć takiego wynalazku ?

https://www.keg-king.com.au/fermenter-king-junior.html

Można to dostać (z przesyłką) za 460zł, a wymiarami (w przeciwieństwie do Fermzilli) idealnie wpasowywuje się do mojej witrynki chłodniczej.

Ja i tak najczęściej robię wartki 14-16l 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Krzyżak napisał:

Mam SnubNose 35l od nich. Sprawuje się bardzo dobrze, nie ma się do czego przyczepić.

Możesz sprawdzić, jaką średnicę ma gwint zaworu bezpieczeństwa w pokrywie ?

Wymieniłbym na 1bar, żeby fermentować pod takim ciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawór bezpieczeństwa nie jest na tyle dokładny, żeby się nadawał do fermentacji od ciśnieniem, przynajmniej nie jest optymalny. Lepiej podpiąć pod złącze gazowe coś, co zwą "spunding valve" i mieć kontrolę nad procesem. Koszty z przesyłką ze wschodu to jakieś 50 zł.

 

Ja do fermentacji pod ciśnieniem zaopatrzyłem się po prostu w corneliusy. Robię warki 10l, więc 19l keg jest w sam raz. Do tego kegi 11 i 9 l. Trzeba skrócić rurkę albo zamienić na pływak, najlepiej, jeśli jeszcze się dorzuci filtr na wężyk.  Jeszcze nie próbowałem, ale ponoć jedyny mankament to trudność w zbieraniu gęstwy, natomiast zamierzam przerzucić się na dzielenie starterów. Plus to natomiast trwałość, uniwersalność i higiena. 

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
W dniu 7.03.2022 o 16:14, vincent183 napisał(a):

Mam Chubby, trochę większy od Juniora ale niewiele. Wymiary to 59,5 wysokość, 30 szerokość. Bardzo fajny sprzęt, jestem bardzo zadowolony, polecam.

W jaki sposób myjesz w środku ? Zamierzam kupić, ma otwór o średnicy 6 cm, ręka raczej nie wejdzie, szczotki do szklanych gąsiorów mogą porysować plastik... I jest zagwozdka jak to myć. Mam już Keg King Snub Nose, ale on ma duży otwór, ręka wchodzi i bez żadnego problemu go myję delikatną gąbką.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie do mnie pytanie, ale jako że sam używam, to napiszę:

po fermentacji płucze ciepłą wodą, następnie staram się doczyścić górę wygiętą szczotką do butelek, również płucząc wodą. Następnie przy pomocy bardzo dużego lejka zalewam roztworem NaOH (zalecam dużą ostrożność!). Zostawiam na dobę, później wylewam NaOH do wiadra, znów przepłukuje wodą i zalewam roztworem Starsanu. Tak zostawiam do następnej fermentacji.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Paweł76 napisał(a):

Cześć,

Nie do mnie pytanie, ale jako że sam używam, to napiszę:

po fermentacji płucze ciepłą wodą, następnie staram się doczyścić górę wygiętą szczotką do butelek, również płucząc wodą. Następnie przy pomocy bardzo dużego lejka zalewam roztworem NaOH (zalecam dużą ostrożność!). Zostawiam na dobę, później wylewam NaOH do wiadra, znów przepłukuje wodą i zalewam roztworem Starsanu. Tak zostawiam do następnej fermentacji.

Pozdrawiam, Paweł.

Zasadniczo chciałbym uniknąć zabawy z NaOH. Nie używam go w swoim browarze a wszystko myję ręcznie zwykłym płynem Ludwig, tym bezbarwnym i bezzapachowym plus miękka gąbka, jak do tej pory żadnych problemów z czystością, zakażeniami czy innymi przypadkami wynikającymi z zanieczyszczeń. Starsan jak najbardziej używam i chwalę.

Zastanawiam się nad takim rozwiązaniem: https://www.beer-universe.com/pl/g-bka-czyszcz-ca-kulka-gumowa-100-sztuk-dla-nw-10mm_5038_1392/

Ciekawe, czy to by dało radę, wrzucić wszystkie dodać detergentu czy płynu do mycia i wytrząsać aż do skutku. Potem płukanie i Starsan. 

Edytowane przez dr.momank
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, MalyPL napisał(a):

Nie poleca się używania NaOH do plastików. Czytałem kilka wypowiedzi, że po tym zabiegu fermentory pękają.  Polecam OXI, też fajnie czyści.

Jak widze takie komentarze to az sie we mnie fermentuje :p. A w czym jest sprzedawany NaOH? Plastik plastikowi nie rowny. Na opakowaniach powinna byc informacja o tym z jakiego jest tworzywa. Przykladowo 1 oznacza PET. Teoretycznie jest mozliwosc, ze przy roztwarzaniu granulek nastapi wzrost temperatury i lokalnie moze dojsc do zmiekczenia sie struktury. Ale to juz problem wlasciwego przygotowania roztworu. Teoretycznie - nie powinno sie nic z tym materialem stac, no bo i co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, MalyPL napisał(a):

Nie poleca się używania NaOH do plastików. Czytałem kilka wypowiedzi, że po tym zabiegu fermentory pękają.  Polecam OXI, też fajnie czyści.

Cześć,

czytałem o złym wpływie NaOH na szklane balony, gdzieś też wydaje mi się, że widziałem wpis o "przeżarciu" Corneliusa. Ale plastik? Używam od dawna, jak zacząłem zabawę w brett-y i nie widzę złego wpływu na plastik. Nie mówię "na pewno nie", ale na razie w pełni zgadzam się wpisem @Ununul. Wstaw, jak możesz, te wypowiedzi, chętnie poczytam.

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś brązowego PET kega z wlanym na weekend NaOH, po tych kilku dniach wylewana ciecz miała brązowawe zabarwienie, więc jakaś reakcj azaszła.

Od tego momentu używam NaOH do PET, sporadycznie i nie dłużej, niż 15-20 minut

King Kega Juniora czyszczę Enzybrew 10

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Paweł76 napisał(a):

Cześć,

czytałem o złym wpływie NaOH na szklane balony, gdzieś też wydaje mi się, że widziałem wpis o "przeżarciu" Corneliusa. Ale plastik? Używam od dawna, jak zacząłem zabawę w brett-y i nie widzę złego wpływu na plastik. Nie mówię "na pewno nie", ale na razie w pełni zgadzam się wpisem @Ununul. Wstaw, jak możesz, te wypowiedzi, chętnie poczytam.

Pozdrawiam, Paweł.

Czyli żre szkło, corneliusa a peta nie rusza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklo wodne
Powstaje w wyniku reakcji stopionego wodorotlenku sodu lub węglanu sodu (lub odpowiednio wodorotlenku potasu lub węglanu potasu) z krzemionką[2].

 

Stal jezeli nie jest dobrze spasywowana to jak najbardziej moze przezrec NaOH.

 

A do peta mozna zrobic eksperyment -wlac do butelki po wodzie mineralnej i zostawic. Powinno byc git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.06.2024 o 17:06, Ununul napisał(a):

Jak widze takie komentarze to az sie we mnie fermentuje :p. A w czym jest sprzedawany NaOH? Plastik plastikowi nie rowny. Na opakowaniach powinna byc informacja o tym z jakiego jest tworzywa. Przykladowo 1 oznacza PET. Teoretycznie jest mozliwosc, ze przy roztwarzaniu granulek nastapi wzrost temperatury i lokalnie moze dojsc do zmiekczenia sie struktury. Ale to juz problem wlasciwego przygotowania roztworu. Teoretycznie - nie powinno sie nic z tym materialem stac, no bo i co?

 

 

 A tutaj na forum wyczytałem,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Ununul napisał(a):

Szklo wodne
Powstaje w wyniku reakcji stopionego wodorotlenku sodu lub węglanu sodu (lub odpowiednio wodorotlenku potasu lub węglanu potasu) z krzemionką[2].

 

t.

Kto topi NaOH i wlewa do szkła ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.