Skocz do zawartości

[Kwas] lactobacillus casei z kefiru albo jogurtu - da się ?


lechu555

Rekomendowane odpowiedzi

No więc chce zrobić kwasa, wcześniej robiłem z l.rhamnosus i wyszło bez zarzutu, aczkolwiek chciałem poeksperymentować z innymi szczepami, ale akurat tego jednego nie mogę znaleźć w postaci probiotyku (ewentualnie jest w mieszance z innymi bakeriami).

Czy ktoś próbował pozyskać je z kefirów albo jogurtów deklarujących, że mają owe żywe kultury ? Może podzielić się doświadczeniami i metodą?

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Bolt napisał:

Starter 1l 8blg. Temperatura około 37 stopni+trochę jogurtu naturalnego. Chyba 2-3 próby i ładnie sie namnożyły. Efekt nie wart zachodu ;)

 

W sensie, że nie ma wielkiej różnicy między innymi szczepami ?

I co oznacza 2-3 próby ? W sensie, że dopiero za drugim-trzecim dodaniem jogurtu zaczęły się mnożyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Bolt napisał:

Nie dostaniesz. Chyba że w sklepach dla serowarów poszukasz. Tam chyba maja. Jednak nie spodziewaj się wybitnych efektów. 
Czemu akurat chcesz ten szczep? Ciekawość? 

Bo oprócz kwasu mlekowego produkuje pono jeszcze inne rzeczy co to może wzbogacić smak bardziej, ale nie wiem na ile temu wierzyć.

Ostatecznie z rhamonsusa też byłem zadowolony. Jeżeli masz jeszcze inny szczep,   na ktorym się nie zawiodłeś to chętnie.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, lechu555 napisał:

Bo oprócz kwasu mlekowego produkuje pono jeszcze inne rzeczy co to może wzbogacić smak bardziej, ale nie wiem na ile temu wierzyć.

Ostatecznie z rhamonsusa też byłem zadowolony. Jeżeli masz jeszcze inny szczep,   na ktorym się nie zawiodłeś to chętnie.

Kultura PG z serowara - są tam delbrueckii i helveticus - bardzo fajne piwa wychodzą, warte spróbowania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lechu555 napisał:

Bo oprócz kwasu mlekowego produkuje pono jeszcze inne rzeczy co to może wzbogacić smak bardziej, ale nie wiem na ile temu wierzyć.

Ostatecznie z rhamonsusa też byłem zadowolony. Jeżeli masz jeszcze inny szczep,   na ktorym się nie zawiodłeś to chętnie.

Chcesz więcej i smaku niż kwaśność? To jest jedna opcja. Zakwaszasz po gotowaniu etc. I np po 24h chłodzisz i dodajesz zwykle drożdże albo kveiki i wtedy nie chłodzisz. Bakterie ciagle pracują i dają wiele od siebie. Znacznie więcej smaków. Często cytrynowe, mleczne etc. 

35F4FA96-AC6A-4E82-B711-BB59D6626622.jpeg

Edytowane przez Bolt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bolt

 

Naprawdę fajna tabelka! Dziękuje pięknie!

 

 

Niestety nie jestem w stanie utrzymać przedziału 28-40 stopni, ale schłodzę do 40stu, wrzuce bakterie i tyle ile się utrzyma ta temperatura tyle będą miały ciepło, wcześniej zakwaszałem w pokojowej  i wyszło też ok. Rozumiem, że cała Twoja idea opiera się na tym by bakterii nie ubijać po zakwaszaniu tylko zblendować de facto z drożdżami (w ic

h optymalnej temperaturze pracy oczywiście) i niech razem do końca pracuja?

 

 

15 godzin temu, Suchejroo napisał:

Kultura PG z serowara - są tam delbrueckii i helveticus - bardzo fajne piwa wychodzą, warte spróbowania. 

Jako, że robie warki jedna za drugą w tym samym stylu to druga pójdzie na tych co podałeś.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lechu555 napisał:

@Bolt

 

Naprawdę fajna tabelka! Dziękuje pięknie!

 

 

Niestety nie jestem w stanie utrzymać przedziału 28-40 stopni, ale schłodzę do 40stu, wrzuce bakterie i tyle ile się utrzyma ta temperatura tyle będą miały ciepło, wcześniej zakwaszałem w pokojowej  i wyszło też ok. Rozumiem, że cała Twoja idea opiera się na tym by bakterii nie ubijać po zakwaszaniu tylko zblendować de facto z drożdżami (w ic

h optymalnej temperaturze pracy oczywiście) i niech razem do końca pracuja?

 

Dokładnie. Generuje to pewne problemy ale efekty są nieporównywalnie lepsze od kettle sour. Jest trudniej bo większa szansa na zakażenie. Trzeba to jakoś sensownie później schłodzić etc. Jednak paleta smaków jest zupełnie inna. Dlatego od kiedy bawię się kveikami lubię dodać po prostu kveiki po dobie ;)  

W innym przypadku chłodzilem w lodowce np do 16 i dodawałem drożdży. 

 

Dajesz np37 stopni. Gruby koc termofor i zostawiasz. Pięknie temperaturę utrzyma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2023 o 09:40, Bolt napisał:

Dokładnie. Generuje to pewne problemy ale efekty są nieporównywalnie lepsze od kettle sour. Jest trudniej bo większa szansa na zakażenie. Trzeba to jakoś sensownie później schłodzić etc. Jednak paleta smaków jest zupełnie inna. Dlatego od kiedy bawię się kveikami lubię dodać po prostu kveiki po dobie ;)  

W innym przypadku chłodzilem w lodowce np do 16 i dodawałem drożdży. 

 

Dajesz np37 stopni. Gruby koc termofor i zostawiasz. Pięknie temperaturę utrzyma. 

 

niestety lactobacillusy rhamonusy mi nie wystartowały w starterze, więc decyzję o kupnie startera PG z Serowara przyspieszyłem i pójdzie do tej i następnej warki - no i właśnie tutaj pytanie: Jak jest z gęstwą po takim blendzie drożdży z bakteriami gdyby dać do następnej warki? Domyślam, że trochę się inaczej zbalansuje wpływ drożdży i bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpadł mi jutro dzień wolnego i chciałbym uwarzyć kwasa ze 40l w dwóch wiadrach. Niestety nie zdążę zamówić kultur przez internet, więc pozostaje mi tylko apteka. Jakie i ile probiotyki kupić, aby to miało sens na taką objętość? Zakwaszać będę po gotowaniu w fermentorach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2023 o 08:28, Suchejroo napisał:

Kultura PG z serowara - są tam delbrueckii i helveticus - bardzo fajne piwa wychodzą, warte spróbowania. 

ok mam to w dłoniach, zestaw na 100l, ale mleka jak rozumiem... Warka ok 25litrów 12BLG, dawać całe opakowanie tego (chciałbym dwie warki zrobić jeśli to możliwe)? Starter potrzebny? 

 

3 godziny temu, smola napisał:

Wpadł mi jutro dzień wolnego i chciałbym uwarzyć kwasa ze 40l w dwóch wiadrach. Niestety nie zdążę zamówić kultur przez internet, więc pozostaje mi tylko apteka. Jakie i ile probiotyki kupić, aby to miało sens na taką objętość? Zakwaszać będę po gotowaniu w fermentorach.

Ja kupowałem probiotyk o nazwie Biotyk z L.rhamnosus i dawało radę, o ile tydzień temu szukałem czystych l.casei tak wszystkie panie w aptekach mi pokazywały, że mają tylko Dicoflor (rhamnosus właśnie) a reszta to jakieś inne probiotyki, ale mieszanki różnych szczepów, nie próbowałem mieszanek, więc się nie wypowiem.

Biotyku dawałem 15 kapsułek na 20l 12blg i wystartowało, ale późno, piana dopiero była widoczna gdzieś po 3 dniach, ALE trzymałem to w temperaturze pokojowej, więc jeżeli się boisz to wal starter. Co ciekawe, fermentacja zeszła mi do 4BLG, zanim w ogóle wróciłem, więc był to czysty Berliner Weisse bez zaszczepiania tego drożdżami. Poziom kwasowości konkretny, większości znajomych się podobał, ale niektórzy jednak krzywili gębę (mniejszość).

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, smola napisał:

Wpadł mi jutro dzień wolnego i chciałbym uwarzyć kwasa ze 40l w dwóch wiadrach. Niestety nie zdążę zamówić kultur przez internet, więc pozostaje mi tylko apteka. Jakie i ile probiotyki kupić, aby to miało sens na taką objętość? Zakwaszać będę po gotowaniu w fermentorach.

Sanprobi ibs l.plantarum,   Swanson l.plantarum,    4Lacti Baby l.rhamnosus.

https://www.beerfreak.pl/warzenie-piw-kwasnych-lactobacillus/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem dwa opakowania Sanprobi IBS, co daje po 20 tabletek na wiadro 25l. I teraz pytanie najważniejsze, zakwaszać w kotle, czy w wiadrach po gotowani, a przed fermentacją. Jeśli w wiadrach, to jak długo prowadzić fermentację? Wiadra mogę wstawić do garów, zalać do wysokości brzeczki wodą i utrzymywać odpowiednią temperaturę wody jak długo potrzeba. Niestety nie mam szklanych balonów, więc mogę tylko fermentować w wiadrach. Ewentualnie po dodatku owoców, zlać do kegów i trzymać odpowiednio długo. Myślę, że przetrzymam do 48 godzin w oko 34°C i dodam US-05, po zakończonej burzliwej dodam owoce na 3 - 4 tygodnie, i zleję do kegów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno praktyka fermentacji bakteriami, a następnie drożdżami daje lepsze efekty, ale może z czasem w butelkach pójść nie w tę stronę, która nam odpowiada. Piszę że podobno, bo tak wyczytałem na internetach. Jak na razie robiłem zakwaszanie w garze zaraz po gotowaniu, następnie gotowanie i drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2023 o 14:59, lechu555 napisał:

ok mam to w dłoniach, zestaw na 100l, ale mleka jak rozumiem... Warka ok 25litrów 12BLG, dawać całe opakowanie tego (chciałbym dwie warki zrobić jeśli to możliwe)? Starter potrzebny? 

 

Ja kupowałem probiotyk o nazwie Biotyk z L.rhamnosus i dawało radę, o ile tydzień temu szukałem czystych l.casei tak wszystkie panie w aptekach mi pokazywały, że mają tylko Dicoflor (rhamnosus właśnie) a reszta to jakieś inne probiotyki, ale mieszanki różnych szczepów, nie próbowałem mieszanek, więc się nie wypowiem.

Biotyku dawałem 15 kapsułek na 20l 12blg i wystartowało, ale późno, piana dopiero była widoczna gdzieś po 3 dniach, ALE trzymałem to w temperaturze pokojowej, więc jeżeli się boisz to wal starter. Co ciekawe, fermentacja zeszła mi do 4BLG, zanim w ogóle wróciłem, więc był to czysty Berliner Weisse bez zaszczepiania tego drożdżami. Poziom kwasowości konkretny, większości znajomych się podobał, ale niektórzy jednak krzywili gębę (mniejszość).

Ja zaczynałem na 4g na warkę, 1g dalej mi zakwaszał do 3,2. Żadnego startera nie robiłem - wrzuciłem do brzeczki do 40st i po nocy zakwaszone. Ważne by zredukować pH do 4,5 kwasem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzeczka zakwasiła się cudownie, zero octu. W zapachu i smaku limonka i cytryna. Zadałem drożdże US-05 do brzeczki, uprzednio schładzając do 14°C i natleniając.

Pytanko mam, czy chmieląc na zimo ubiję bakterie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, smola napisał:

Brzeczka zakwasiła się cudownie, zero octu. W zapachu i smaku limonka i cytryna. Zadałem drożdże US-05 do brzeczki, uprzednio schładzając do 14°C i natleniając.

Pytanko mam, czy chmieląc na zimo ubiję bakterie?

To rozumiem,  ze nie zagotowaleś ponownie brzeczki? Chmielem raczej ich nie ubijesz - one mają problem ze startem przy chmielu w brzeczce. Pamiętaj, aby dobrze zdezynfekować fermentor po tej fermentacji. Ja zazwyczaj zakwaszam w kotle i poźniej gotuję normalnie.

Druga sprawa, że mi po zakwaszaniu wali kapuchą, po gotowaniu całość znika, więc fajnie, że Ci wyszła ta cytrusowa kwaśność 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, po gotowaniu schłodziłem do 37°C i zakwasiłem. Wiadra przedmuchałem CO2, zlałem brzeczkę, dodałem bakterie i ponownie przedmuchałem CO2. I stały tak w garach zalane wodą, w których utrzymywałem 34°C przez 48h.         

Fermentory zostaną do kwasów lub śrutowania. I właśnie czytałem, że jest zapach kapuchy, a tu mile zaskoczenie ? i limonka i cytrynka. W smaku również.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde, a mi już 24h nie chcą wystartować kultury baterii z PG, , temperatura początkowa zaszczepienia bakterii 36 stopni, potem opadała sobie kilka godzin do pokojowej. Poczekam jeszcze do jutra i pierdziele, zadaje drożdże bo zaraz co innego się dobierze do tego.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.