Skocz do zawartości

Witamina C


WQchlop

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim.

 

Zgłębiam ostatnio zastosowanie wit. C jako środka mającego na celu przeciwdziałanie starzeniu/utlenianiu piwa.

 

We wszystkich źródłach, z którymi się spotkałem witaminę C dodawano przy rozlewie.

Zastanawiam się czy może ktoś kiedyś próbował dodawać na koniec fermentacji / tuż przed Chmieleniem na zimno/ podczas chmielenia na zimno. Generalnie przed zlaniem do butelek :).  Zgaduje, że jakiś specjalnych zalet takiego postępowania nie bedzie, ale może jakieś wady, przeciwskazania o których wiadomo?

Z drugiej strony jeśli można zyskać efekt na tydzień / dwa dłużej to czemu nie?

 

Powyższe rozkminy oczywiście w stosunku do jasnych piw, mocno chmielonych. :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nie jest to dokładna odpowiedź na Twoje pytanie, ale ja robię tak - kupuję w aptece witaminę C w dużych stężeniach 1000mg, otwieram 2 kapsułki, wrzucam do ciepłej (nie wrzącej!) wody i mieszam zdezynfekowaną łyżeczką aż wszystko się idealnie rozpuści. Potem biorę strzykawkę 50ml i do każdej butelki dodaję ~5ml roztworu (zakładając warkę 20-22l). Zajmuje mi to ~5 min roboty, a zdecydowanie zauważam różnicę w moich piwach (głównie Hazy IPA). 

 

Zakładając, że chciałbyś dorzucić roztwór przed / w trakcie chmielenia na zimno, to nie byłbym pewny czy wszystko idealnie się wymiesza, a przy moim sposobie tego problemu nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, WQchlop napisał:

 

Zastanawiam się czy może ktoś kiedyś próbował dodawać na koniec fermentacji / tuż przed Chmieleniem na zimno/ podczas chmielenia na zimno. Generalnie przed zlaniem do butelek :).  Zgaduje, że jakiś specjalnych zalet takiego postępowania nie bedzie, ale może jakieś wady, przeciwskazania o których wiadomo?

Z drugiej strony jeśli można zyskać efekt na tydzień / dwa dłużej to czemu nie?

 

Powyższe rozkminy oczywiście w stosunku do jasnych piw, mocno chmielonych. :)

 

 

Wydaje mi się, że przeciwskazań nie ma, tylko  nei wiem, czy na tym etapie jest ona potrzebna, bo po fermentacji tlenu w młodym piwie już zbyt wiele nie ma, nad nim leży ochronna warstwa CO2. Oczywiście, wrzucając chmiel na zimno wprowadzamy tam O2, pytanie czy w takiej ilości, żeby zdołal tam "nabroić"

 

Jeden, jedyny raz wprowadziłem wit C wcześniej, niż przy rozlewie, mianowicie kiedy do piwa fermentowanego pod ciśnieniem wlałem na trzy, cztery dni herbatkę chmielową z Citry (nie chciałem chmielić na zimno chmielem, bo nie miałem jak potem zrobić CC).

Piwo po herbatce miało swój aromat przy rozlewie i było później stabilne w butelkach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pisałem że napar to erzac chmielenia na zimno, ale robiąc napar działasz zaś na smak i aromat (przy czym smak to nie goryczka)

Po porostu, jeśli piwo ma być zdecydowanie chmielowe w odbiorze, warto taki dodatek przygotować. 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to jest bardzo ciekawa alternatywa dla chmielenia na zimno. Akurat dla mnie podstawa żeby piwo nie było bardziej gorzkie, tylko właśnie aromatyczne i w smaku trochę podbiło nie goryczkę lecz inne "posmaki" chmielu. Oczywiście jak dobrze rozumiem te dwie metody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2023 o 20:34, fotohobby napisał:

Wydaje mi się, że przeciwskazań nie ma, tylko  nei wiem, czy na tym etapie jest ona potrzebna, bo po fermentacji tlenu w młodym piwie już zbyt wiele nie ma, nad nim leży ochronna warstwa CO2. Oczywiście, wrzucając chmiel na zimno wprowadzamy tam O2, pytanie czy w takiej ilości, żeby zdołal tam "nabroić"

 

Jeden, jedyny raz wprowadziłem wit C wcześniej, niż przy rozlewie, mianowicie kiedy do piwa fermentowanego pod ciśnieniem wlałem na trzy, cztery dni herbatkę chmielową z Citry (nie chciałem chmielić na zimno chmielem, bo nie miałem jak potem zrobić CC).

Piwo po herbatce miało swój aromat przy rozlewie i było później stabilne w butelkach

Dzięki za wskazówkę. Zastanawiałem się, w kontekście zlewania na cicha. Wtedy tlenu dostanie , nawet przy spokojnym przelewaniu. Jeśli ma postać, tydzień/ dwa na cichej, a warstwy ochronnej z CO2 od razu takiej nie będzie miało, może przez ten czas już zacząć się utlenianie/starzenie, a dodatek wit. C, mógłby zniwelować efekty "przelewania". Oczywiście, można nie zlewać na cichą ;). Tak czy siak, dzięki za przykład z życia wzięty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto również pamiętać o tym, iż witaminę C rozkłada dostęp tlenu, tak więc produkty bogate w nią, na ile jest to możliwe, oddzielajmy od powietrza oraz przechowujmy w stanie nierozdrobnionym

 

Tak więc bezposrednio przed rozlewem bym dodawał.

I ja tak daję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Reters napisał:

Czyli to jest bardzo ciekawa alternatywa dla chmielenia na zimno. Akurat dla mnie podstawa żeby piwo nie było bardziej gorzkie, tylko właśnie aromatyczne i w smaku trochę podbiło nie goryczkę lecz inne "posmaki" chmielu. Oczywiście jak dobrze rozumiem te dwie metody.

Nie jest to alternatywa. To inna metoda na uzyskanie INNYCH smaków niż z chmielenia na zimno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Browar Moon Lark ponoć z ostatnia porcja chmielu dodaje 1-2kg witaminy c wraz z ostatnia dawka chmielu. Z kontekstu nie jest dokładnie powiedziane na jaka obojętność. Stronę wcześniej jest mowa o kadzi osadowej 20hl, ale to chyba nie to samo do zbiornik fermentacyjna :)

zrodlo IPA - nowe podejście do kupienia na stronce. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.