Skocz do zawartości

Haffeweizen i co dalej?


del

Rekomendowane odpowiedzi

Uszanowanko.

Pomimo, że pora roku nie taka, postanowiłem popełnić pszeniczniaka. Poczytałem nieco forum i wybrałem recepturę @anteks z wiki. W celach edukacyjnych zakupię drożdże WLP300, a ponieważ jestem skąpcem będę zbierał gęstwę i warzył co 2 tygodnie nową warkę. W pierwszej próbie zatrę bez dekokcji, w drugiej spróbuję ten sam przepis z dekokcją. I teraz pytanie co do próby 3: Co jeszcze mogę zrobić na gęstwie pobranej z tych drożdży?

 

Bo na razie myślę o dunkelweizenie, ale może da radę coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy nazwą to skąpstwem, ja preferuję określenie "oszczędność" ;).

 

Dzięki panowie za podpowiedzi, będzie zatem weizenbock. Z tego co wyczytałem o tym stylu może mieć w ciemniejszych wersjach posmaki razowego chleba. Czy to coś na podobieństwo np. Żywca Portera Bałtyckiego? Bo to piwo mi bardzo smakuje i jeśli by się dało zrobić hybrydę weizena i właśnie takiego porterka byłbym wniebowzięty. Zasugerujecie jakąś recepturę w tym kierunku?

 

2 godziny temu, zasada napisał(a):

Ja tez +1 do weizenbocka.

Jesli zdecydujesz sie na niego, masz duży wybór szczegółów. Od klonu Tap5 - jasnego i nachmielonego nowofalowo (KLIK), do klasycznego i ciemnego klonu Aventinusa.

 

Czy ten klon Aventinusa pójdzie na drożdżach górnej fermentacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, del napisał(a):

Czy ten klon Aventinusa pójdzie na drożdżach górnej fermentacji?

Autor receptury daje wybor, drozdze weizenowe albo lagerowe. Mi sie wydaje, ze oryginal jest na weizenowych, czyli górnych. Zrobilem na lagerowych a na drugą wersję juz nie starczylo mi siły.

 

Weizenbock z porterem baltyckim imo dzieli tylko wysokie blg i abv.

CP ma pszenicznego portera w zestawach z zacieraniem ale nie robiłem nigdy więc się nie wypowiem ale może to jest kierunek dla Ciebie?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do weizenbocka Aventinusa. Nie pamiętam już gdzie to wyszukałem, ale Schneider stosuje (albo stosował) potrójną dekokcję. Ja swój przepis również mam z BYO - tyle że inny:

 https://byo.com/recipe/schneider-weisse-aventinus-clone/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, zasada napisał(a):

CP ma pszenicznego portera w zestawach z zacieraniem ale nie robiłem nigdy więc się nie wypowiem ale może to jest kierunek dla Ciebie?

 

 

 

Dałeś mi zgryza. Ostatecznie nie ma co na siłę produkować pszenicznego portera, skoro ten żywiec jest w każdej żabce. Spróbuję tego weizenbocka, ale spróbuje przepis od @monodem bo ten słód carafa wygląda obiecująco. Jedno pytanie, w instrukcji jest napisane "condition in secondary for three to four weeks at 6C and then bottle as normal". Myślałem, że conditioning to leżakowanie po refermentacji. Tu chodzi chyba o coś w stylu lagerowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś tylko dał znać czy na gęstwie drożdże nadal dają banany i goździki bo już się raz przejechałem i ze 20l poszło w kanał bo były kiepskie po prostu, zupełnie nie to piwo co wcześniej. Już więcej nie odważyłem się robić z gęstwy, a po prostu robie duży starter i dużą warkę za raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.09.2023 o 21:24, lechu555 napisał(a):

Jakbyś tylko dał znać czy na gęstwie drożdże nadal dają banany i goździki bo już się raz przejechałem i ze 20l poszło w kanał bo były kiepskie po prostu, zupełnie nie to piwo co wcześniej. Już więcej nie odważyłem się robić z gęstwy, a po prostu robie duży starter i dużą warkę za raz.

 

 

Pewnie, dam znać, choć szczerze, teraz dałeś mi trochę zgryza. Czytając wiki odniosłem wrażenie, że jeśli będę trzymał się procedur powinno wszystko pójść ok.

 

W dniu 23.09.2023 o 21:31, smola napisał(a):

Tutaj chodzi o kondycjonowanie piwa w tanku, po odstrzale drożdży.

 

Czy ten tank musi mieć rurkę? Czy np. mogę wlać piwo do 4-5 wysterylizowanych pojemników i zostawić w lodówce na miesiąc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.