Skocz do zawartości

Rzeczywisty okres przydatności składników do warzenia piwa.


harryohara

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji, że to mój pierwszy post, na wstępie witam wszystkie koleżanki i kolegów. 

Pytanie moje jest związane z tym, że posiadam w domu dwa kompletne zestawy składników do warzenia piwa IPA i Kolsch, niestety ich zalecana data przydatności minęła już w lutym 2020. Oba zestawy są zamknięte, chmiele hermetycznie. Słód jest w worku szczelnie zamknięty, choć już nie jest to hermetyczne zamknięcie. Zastanawiam się, czy jest sens żeby to próbować uwarzyć, czy raczej sobie darować ? Choć z drugiej strony szkoda to wyrzucić, bo a nuż jest szansa, że może coś z tego będzie. Miał ktoś już takie doświadczenia i może się wypowiedzieć ? Jest szansa na sukces w takim przypadku, czy szkoda czasu i energii ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, harryohara napisał(a):

Z racji, że to mój pierwszy post, na wstępie witam wszystkie koleżanki i kolegów. 

Pytanie moje jest związane z tym, że posiadam w domu dwa kompletne zestawy składników do warzenia piwa IPA i Kolsch, niestety ich zalecana data przydatności minęła już w lutym 2020. Oba zestawy są zamknięte, chmiele hermetycznie. Słód jest w worku szczelnie zamknięty, choć już nie jest to hermetyczne zamknięcie. Zastanawiam się, czy jest sens żeby to próbować uwarzyć, czy raczej sobie darować ? Choć z drugiej strony szkoda to wyrzucić, bo a nuż jest szansa, że może coś z tego będzie. Miał ktoś już takie doświadczenia i może się wypowiedzieć ? Jest szansa na sukces w takim przypadku, czy szkoda czasu i energii ?

 

Czy słody są ześrutowane?W jakich warunkach były trzymane? Chmiele w lodówce /zamrażarce? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania: chmiel leżał luzem czy w zamrażarce np. A słód śrutowany czy nie?

W obydwu wypadkach przed warzeniem najlepiej ocenić ich stan organoleptycznie.

Jeśli ze słodu czuć stęchlizną - wywalić albo poczekać i wrzucić do pieca.

Jeśli pachnie normalnie użyć. Jeśli jest śrutowany to jest większa szansa na spadek wydajności, czyli dać więcej niż mniej albo zrobić mniej litrów. Jeśli nieśrutowany to podejrzewam, że wszystko ok.

Jeśli chmiel czuć skarpetą/ serem / kroplami walerianowymi etc., wywalić. Jeśli nie - wykorzystać, Szczególnie na goryczkę, ja na aromat nie odważyłbym się dawać.

edit: @monodem szybszy i bardziej zwięzły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym nie przesądzał kwestii słodów, jest szansa,  że nic się z nimi nie stało, jeśli nie były przechowywane w cieplelub wilgoci i nie wlazło jakieś robactwo - pod warunkiem,  że organoleptycznie są ok.  Chmiele można podziurawić i zostawić na 2-3 kolejne lata,  nadadzą się do użycia w jakichś piwach lambikopodobnych ;)

Stare składniki są czasem do odratowania w przypadku użycia ich z Brettami, bo dzikie drożdże zdają się mieć spore możliwości odwrócenia niektórych efektów utlenienia.

Inna sprawa jest taka,  że to jest z góry założenie odpuszczenia trochę z jakości i trzeba sobie zadać pytanie, czy nie szkoda wysiłku na piwo gorsze niż najlepsze, jakie jesteś w stanie zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słód jest szczelnie zamknięty to nawet bym się nie zastanawiał i używał. Chmiel, jeśli przechowywany w zamrażarce, też powinien być ok. Jak nie to powąchaj i oceń sam. Na aromat pewnie się nie nada, ale na goryczkę jak najbardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słód leżał zamknięty w worku i wygląda jakby nic mu nie było. Nie jest spleśniały ani jakiegoś dziadostwa nie widać w nim. Co do chmielu, to był zamknięty hermetycznie w opakowaniach w jakich BA je wysyła, nie był jednak w lodówce ani zamrażarce. Chyba spróbuję jednak zaryzykować, zastosuję jednak świeży chmiel, przynajmniej na aromat. Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.