Jump to content

Jak to zacierać? Jak fermentować?

Recommended Posts

Witam niedlugo będe mierzył sie z moją piątą warką , i po serii małych wpadek jakie popelnilem chcialbym sie dobrze do tego przygotowac żeby piwko wyszlo jak ta lala.

Będe poslugiwac się instrukcją z browamatora , na przykladzie piwa które zamierzam uwarzyc czyli: Angielska IPA 14blg.

1.   Pierwszy krok jasno mówi żeby do 16l wody wsypac wszystkie slody i trzymac w temp 67-68 stopni przez 60 min. 
    Czy to jest dobra metoda zacierania? , nie ma tu przeciez zadnych przerw scukrzających , czy zacieranie jednotemperaturowe jest wystarczające i nie trzeba tu nic kombinowac?

2.  Pomine juz etapy filtracji i wysladzania i chmielenia bo to ogarnę , przejde do fermentacji z która mam zawsze problemy , i powoli dochodze do wniosku ze dzieje sie to przez temperatury. 
  Drożdże safale 04 i w recepturze jest "burzliwa w temp 18-22 stopnie" , problem w tym ze moje poprzednie warki które zostawialem na fermentacje konczyly srednio z wynikiem 4/5 blg co jest dosc slabym wynikiem , zostawialem je w jednej temperaturze ok 19 stopni , czy to nie za dużo? , czy powinienem np zacząć od 17 stopni , pozniej po 2 dniach przeniesc w 19 , i na koncu przeniesc w 20? , wyjasnijcie mi plis jak wy przeprowadzacie górne fermentacje bo ja jestem jeszcze zielonkawy w tej kwestii ewentualnie mozecie jeszcze dodac jakies swoje wskazówki odnosnie warzenia , jakieś pro tipy mile widziane , z góry dzieki za odp.

IMG_7975.jpeg

12 minut temu, Saperinho1337 napisał(a):

1.   Pierwszy krok jasno mówi żeby do 16l wody wsypac wszystkie slody i trzymac w temp 67-68 stopni przez 60 min. 
    Czy to jest dobra metoda zacierania? , nie ma tu przeciez zadnych przerw scukrzających , czy zacieranie jednotemperaturowe jest wystarczające i nie trzeba tu nic

To tzw. zacieranie na lenia, jednotemperaturowe. Przy IPA, gdzie i tak główne skrzypce będzie grał chmiel, możesz tak zacierać bez zauważalnej różnicy. 

"burzliwa w temp 18-22 stopnie"

Zdecydowanie za wysoko. Zaczynałbym od 15-16'C, po 1-1,5 tygodnia podniósł do 17'C i kończył w okolicach 20-22'C. Najważniejsze są pierwsze dni, wtedy drożdże się namnażają i pracują najbardziej intensywnie. Końcowe punkty BLG nie powinny dawać niechcianych estrów, a podnosząc temperaturę na końcu pomożesz drożdżom dofermentować i posprzątać po sobie. 

roblem w tym ze moje poprzednie warki które zostawialem na fermentacje konczyly srednio z wynikiem 4/5 blg co jest dosc slabym wynikiem

Odfermentowania nie mieszałbym z temperaturą fermentacji. Gdyby kończyły przy 4-5 BLG przez niedofermentowanie, to z butelek zostałaby kupka szkła i syfu. Jak zacierałeś te poprzednie warki? Nie zauważyłeś przegazowania / granatów po zabutelkowaniu?

wyjasnijcie mi plis jak wy przeprowadzacie górne fermentacje bo ja jestem jeszcze zielonkawy w tej kwestii ewentualnie mozecie jeszcze dodac jakies swoje wskazówki odnosnie warzenia , jakieś pro tipy mile widziane , z góry dzieki za odp.

Zadajesz drożdże w dolnym zakresie temperatur podawanych przez producenta, następnie w okolicach 1-1,5 tygodnia zaczynasz podnosić temperaturę, kończąc w górnym zakresie. Warto dodać, że chodzi tu o temperaturę w środku wiadra, bo drożdże zaczynając pracę są w stanie podnieść temperaturę brzeczki o 2-3'C względem temperatury otoczenia. 

mozecie jeszcze dodac jakies swoje wskazówki odnosnie warzenia

Przy IPA musisz mocno uważać na tlen po fermentacji. Każde piwo w styczności z tlenem traci, ale IPA szczególnie. Warto dodać trochę witaminy C przy butelkowaniu, ja stosuję 4g kwasu askorbinowego w roztworze 200ml, po czym dodaję do każdej butelki 5ml strzykawką. Rozlew obowiązkowo przez zaworek grawitacyjny. 

Edited by ciezkicoswybrac

Pragnę zauważyć, że S-04 zmieniły profil temperaturowy. Teraz jest "idealnie 18-24". Akurat używam gęstwy z wcześniejszego piwa, gdzie fermentowałem 17-21 stopni przed 12 dni stopniowo podnosząc i z 11,3 BLG zjadły tylko do 3,5 BLG, więc 69%. Teraz na gęstwie robię Imperial Stouta i zacząłem od 19, teraz jest 20 i różnica w ich pracy jest ogromnie zauważalna. Ogromna piana i żywe jak cholera.

2 godziny temu, Rheged napisał(a):

Pragnę zauważyć, że S-04 zmieniły profil temperaturowy. Teraz jest "idealnie 18-24". Akurat używam gęstwy z wcześniejszego piwa, gdzie fermentowałem 17-21 stopni przed 12 dni stopniowo podnosząc i z 11,3 BLG zjadły tylko do 3,5 BLG, więc 69%. Teraz na gęstwie robię Imperial Stouta i zacząłem od 19, teraz jest 20 i różnica w ich pracy jest ogromnie zauważalna. Ogromna piana i żywe jak cholera.

Porównujesz piwo 11Blg vs. Imperialny Stout. Dla drożdży to jak przesiadka z baru mlecznego do all inclusive. Nic dziwnego, że szaleją.

W dniu 20.10.2023 o 19:02, ciezkicoswybrac napisał(a):

Przy IPA musisz mocno uważać na tlen po fermentacji. Każde piwo w styczności z tlenem traci, ale IPA szczególnie. Warto dodać trochę witaminy C przy butelkowaniu, ja stosuję 4g kwasu askorbinowego w roztworze 200ml, po czym dodaję do każdej butelki 5ml strzykawką. Rozlew obowiązkowo przez zaworek grawitacyjny. 

Dziękuje bardzo za rady , swietny sposób z tą witaminą c , A czy mógłbym dodać kwas askorbinowy prosto do fermentora , i delikatnie zamieszac ? , czy to proszenie sie o infekcje i dodatkowe natlenienie piwa?

On 10/20/2023 at 7:02 PM, ciezkicoswybrac said:

Warto dodać trochę witaminy C przy butelkowaniu, ja stosuję 4g kwasu askorbinowego w roztworze 200ml, po czym dodaję do każdej butelki 5ml strzykawką.

Czyli butelkujesz bezpośrednio z wiadra, w którym fermentowałeś? A co z chmielinami — jakiś worek, sitko? A jak dodajesz cukier na refermentację — też strzykawką?

Edited by vmario

19 minut temu, vmario napisał(a):

Czyli butelkujesz bezpośrednio z wiadra, w którym fermentowałeś?

Tak, wszelkiej maści IPA fermentuję i butelkuję w fermentorze z kranikiem. 

19 minut temu, vmario napisał(a):

A co z chmielinami — jakiś worek, sitko?

Chmiel wrzucam do woreczków (w lidlu i biedronce są takie siatki na warzywa, bodajże 2,49zł za 2szt) razem z jednym magnesem, a drugi przyczepiam na zewnętrznej stronie fermentora. Po 2-3 dniach nastawiam lodówkę na maksymalne chłodzenie i robię kolejne 2-3 dni cold crashu. Czasami pierwsza i ostatnia butelka z warki zaciągnie trochę mułu z dna i przy konsumpcji na ciepło jest lekki gushing, ale zacząłem je oznaczać i nie mam już tego problemu, po schłodzeniu nie ma fontanny. 

22 minuty temu, vmario napisał(a):

A jak dodajesz cukier na refermentację — też strzykawką?

Sypię miarką. Nie jest to idealna metoda, ale praktycznie wszystkie piwa wychodzą podobnie nagazowane, więc nie zwracam na to uwagi. Roztwór podawany strzykawką też by się nadał, ale z reguły butelkuję w pomieszczeniu bez kuchenki, więc nie chce mi się latać z garnkiem po piętrach.